بام های «خرو» طلایی شد

18مرشدلو

همزمان با فصل پاییز و از اواسط مهرماه کار برداشت این محصول از باغهای پایتخت آلوی کشور آغاز و پشت بام های این شهر طلایی می شود

آلو میوه ای تک هسته ای که بیش از ده ها نوع دارد: آلوی بخارا، شمس، طرقبه ای، درگزی، قطره طلا، حاج حسنی و…  شهر خرو نیشابور با بیش از ۸۰۰ هکتار باغ آلو به عنوان بزرگترین تولید و صادر کننده آلو در کشور به پایتخت آلوی ایران معروف است.

اما پایتخت آلوی ایران در انتظار حمایت است.

رییس اداره تولیدات گیاهی شهرستان نیشابور در این زمینه می گوید: ۲۱۰۰ هکتار از باغهای شهرستان نیشابور زیر کشت آلو می باشد که از این مقدار بیش از یک سوم باغهای آلو در خرو قرار دارد که هر ساله حدود ۲۴۰۰۰ تن انواع آلو برداشت می شود.

حسن برجی می افزاید: میانگین برداشت الو ۱۴۰۰۰ کیلو در هکتار می باشد که پیش بینی می شود از این مقدار بیش از ۲۸ میلیارد ریال سود ناخالص عاید باغداران گردد.

خروی ها معتقدند که قطب اصلی آلوی کشور تا کنون چندان که باید مورد توجه قرار نگرفته و این میوه به جایگاه اصلی خود در اقتصاد منطقه نرسیده است.

رحمانی یکی از باغداران به خبرنگار ما می گوید: با این همه زحمتی که برای پرورش آلو می کشیم، متاسفانه به علت نبود مکان مشخصی برای خرید و بسته بندی محصولات، دلالان و واسطه ها آنها را به کم ترین قیمت از ما خریداری می کنند.

خسروی یک باغدار دیگر هم گفت: با توجه با این که دومین شهرک صنعتی استان در این شهر قرار دارد ولی کارخانه ای در این شهرک نیست که محصول آلو را فرآوری و بسته بندی کند.

یکی دیگر از باغداران خروی هم ضمن گلایه از قیمت پایین آلو گفت: ما از دولت می خواهیم که آلو را همچون برخی از محصولات دیگر مورد حمایت قرار دهند و برای کوتاه کردن دست واسطه ها مراکزی را در این شهر دایر و با خرید تضمینی از ما باغداران حمایت نمایند.

رییس اداره تولیدات گیاهی شهرستان نیشابور به باغداران توصیه می کند: در کاشت از  ارقام پر محصول و خوش پوست و همچنین پایه های مقاوم به آفات و بیماری ها و تنش های محیطی استفاده و در زمان کاشت نهال از زیر خاک رفتن پیوندک جلوگیری کرده و پس از برداشت محصول حتما از مخلوط فروت ست برای افزایش بار دهی در  سال آینده و افزایش مقاومت در برابر سرما زدگی استفاده کنند و از کودهای حیوانی به میزان ۱۰ تا ۲۰ تن در هکتار در اواخر پاییز و زمستان استفاده نمایند.

طعم به بار نشستن این محصول بومی، زمانی به کام باغداران شیرین تر می شود که با توجه بیش تر به ایجاد صنایع مرتبط در جوار این شهر زیبا، به جای کارخانه هایی که تنها آلودگی را نصیب خروی های سخت کوش کرده است، رونق اقتصاد و حذف بی کاری و رفاه و آسایش را شاهد باشند.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.