باغ قوامی هم پارک و مجتمع تجاری می شود

آزاده مهدیار

سرنوشت نور شرقی پشت ابر ابهام

بودجه شهرداری به شورا نرسید

ادامه خودانتقادی ها در شورا: کاری برای شهر نکردیم!

جلسه شورای شهر به دلیل تجمع خانواده های ساکن در «نور شرقی» در بیرون درب شورا و صدای اعتراضی که قطع نمی شد همراه با فریادهای برخی اعضا در درون صحن بر سر مصوبات، به یکی از پُر سر و صدا ترین جلسات شورا تبدیل شد.

سرنوشت نور شرقی پشت ابر ابهام 

در ابتدای جلسه  علنی سه شنبه گذشته، ۲۸ دی ماه، جمعی از خانواده های ساکن «نور شرقی» (موسوم به«محله کُردها») برای چندمین بار اقدام به تجمع در مقابل ساختمان شورا کرده بودند و این بار با بَنری اعتراضی در دست، صدای اعتراض شان در تمام طول جلسه شنیده می شد. هیئت رئیسه با بیان این که به دلیل عدم هماهنگی قبلی امکان پذیرش شان در صحن شورا نیست، اقدام به برگزاری ادامه جلسه کرد و در ساعت پایانی جلسه، تعدادی از نمایندگان تجمع کنندگان به صحن شورا دعوت شدند و به بیان مشکلاتی پرداختند که سال ها است درگیر آن هستند.

لازم به ذکر است اهالی این محل ۱۴۰ خانوارند که به دلیل ساخت خانه های شان در «خارج از محدوده شهری» از دریافت امکاناتی از جمله آب و برق و گاز محروم اند و به مشکلات زیادی برخورده اند. ساختمان هایی که به صورت غیر قانونی ساخته شده و با ممانعت از سوی نهادهای مسئول رو به رو نشده اند و حال ساکنان آن در بلاتکلیفی به سر می برد.

اعضای شورا نیز هر مصوبه ای مبنی بر خدمات رسانی شهرداری به این منطقه را با مخالفت کمیته انطباق مواجه و ورود به این حوزه را از اختیارات خود خارج دانستند. همان چیزی که این اهالی از سایر دستگاه های شنیده بودند.

با پیگیری خبرنگار ما این خانواده ها به سراغ دکتر گرمابی نماینده مردم در مجلس نیز رفتند و پیشنهاد شد با پیگیری نمایندگان به این منطقه کُد روستایی داده شود تا امکان خدمات رسانی فراهم آید.

باغ قوامی، پارک و مجتمع تجاری می شود

توافق نامه میان شهرداری و مالکان باغ قوامی در صحن شورا قرائت شد که مخالفین و موافقینی داشت. مفاد قرار داد بر این اساس است که در این باغ با مساحت ۱۸ هزار و ششصد مترمربع بر مبنای «توافق هفتاد به سی»، ۱۳ هزار متر از آن به شهرداری واگذار شود و در ازای این واگذاری، با  تغییر کاربری ۵ هزار متر از مساحت باغ به از سوی مالکین امکان از باغ به تجاری موافقت شود. مشروط بر آن که یک طبقه پارکینگ عمومی نیز توسط مالکین احداث شود.

صادقی با بیان این که عمارت داخل باغ و چاه عمیق آن نیز از آنِ شهرداری خواهد شد ضمن موافقت با قرارداد پیشنهاد کرد: مصوب کنیم: «طبق ضوابط طرح تفصیلی اقدام شود.»

هوشمند اما در مخالفت با این پیشنهاد گفت: قرار است پروانه ساخت رایگان هم بدهیم، باید مفاد دو طرف معامله ریالی محاسبه شود تا بتوانیم دقیق نظر دهیم، همچنین باید از خیابان امام هم دروازه ورود به باغ داشته باشد نه اینکه ملک تجاری به کلی در حاشیه خیابان قرار بگیرد.

سایر اعضا با بیان این که باغ در حال تخریب است و باید از این فرصت برای خدمات رسانی به شهروندان استفاده کرد، با قرارداد موافقت کردند در عین حال مقرر شد این پیشنهاد یک هفته مسکوت بماند تا در کمیسیون عمران با حضور طرفین قرارداد و کارشناسان، محاسبات ریالی آن انجام شود.

طرح نامه شهرداری در مورد درخواست موافقت با آسفالت یکی از خیابان های فرعی که به صورت «خودیاری» هزینه آن از سوی اهالی پرداخت شده، اعتراض شریعتمداری را به همراه داشت که گفت: «حوصله من از این شورا سر رفت، چرا باید تک تک این موارد جزئی برای تصمیم گیری به صحن بیاید؟ در حالی که باید با دستور کلی به شهرداری وارد اقدام شود.» وی در ادامه گفت:« الان شورای روستای خانم کاشفی و قلعه آقای هوشمند بهتر از ما کار می کند، شورای دانش آموزی روستاها بهتر از ما کار می کند، کاری که شورای چهارم با این شهر کرد مغول نکرد!»

هوشمند در پاسخ به این سخنان گفت:«چرا خدمات شورا را زیر سوال می برید؟» که شریعتمداری گفت:«خجالت بکش آقای هوشمند! کدام خدمات؟» در حالی که صداها بالا می گرفت هوشمند هم خطاب به وی گفت:«شما خجالت بکش» بلالی هم رو به شریعتمداری گفت:«شما اگر می خواهید دور بعد در انتخابات کاندیدا نشوید، دیگر شورای چهارم را زیر سوال نبرید، دائم این شورا را محکوم می کنید.»

شریعتمداری که بر اعتراض اولیه خود پای می فشرد گفت:«چرا هر وقت از این شورا نقد می کنیم ده نفری معترض می شوید؟»

با همه این جدل ها اعتراض شریعتمداری موثر افتاد و در نهایت مقرر شد طرحی از سوی صادقی و هوشمند تهیه و به شهرداری ارسال شود که موارد این چنینی به صورت دستوری از قبل اقدام گردد و نیازی به مصوبه جزئی شورا نداشته باشد.

ساختمان سازی های خیابان ۱۷ شهریور هم که به گفته اعضا در کوچه های کم عرض آن ساختمان هایی با ارتفاع زیاد در حال ساخت است و از «طرح تفصیلی» شهر تبعیت نمی کند، موضوع دیگری بود که رد صحن ورا مطرح شد. این بحث نیز با اعتراض شریعتمداری رو به رو شد که معتقد بود: «شهرداری اجازه ساخت می دهد و بعد مبلغ جریمه را برای گذران امور خود دریافت می کند؛ چرا درآمد شهرداری از طریق «آسمان فروشی» در حال تأمین شدن است؟»

این مورد با دخالت رئیس شورا با این بیان که در این مورد و لزوم برخی عقب نشینی ها در این خیابان در حال گفت و گو هستیم، خاتمه بحث پیدا کرد.

درنامه ای دیگر که از سوی شهرداری در این جلسه طرح شد، شهردار درخواست نموده بود که: «به دلیل حجم بالای پرونده های وارده امکان اشتباه سهوی در محاسبات وجود دارد لذا تشخیص عمد یا غیر عمد بودن اشتباهات محاسباتی بر عهده کارشناسان شهرداری واگذار شود و خسارات وارده از سوی شهرداری جبران گردد.» این درخواست با مخالفت اعضا مواجه شد و مصوبه شورا درست بر خلاف آن به تصویب رسید: «هر گونه اشتباهات عمدی و غیر عمدی که موجب وارد آمدن خسارت به شهروندان و شهر شود باید از سوی شخص خاطی و سلسله مراتب مدیریتی جبران خسارت شود.»

ساخت مقبره برای سردار شهید و امام جمعه فقید

نامه فرماندهی تیپ زرهی امام رضا(ع) در رابطه با ساخت مقبره سردار شهید قاجاریان و امام جمعه فقید نیشابور، مرحوم غرویان و همچنین اجرای نماد «شهدای مدافع حرم» با رأی اعضا به تصویب رسید.

خبری از بودجه ۹۶ شهرداری نیست

در حالی که تنها دو ماه تا آغاز سال جدید فرصت باقی است و از زمان قانونی بررسی بودجه سال آینده هم تنها همین مقدار باقی مانده است، شهرداری هنوز بودجه سال آینده خود را به شورا ارایه نکرده است. تاخیر در ارایه بودجه و عدم تصویب به موقع آن، که باعث بلاتکلیفی شهرداری در ماه های ابتدایی سال و تاخیر در پیشبرد برنامه های عمرانی شهر است، در شورای چهارم همه ساله تکرار شده است و به نظر می رسد که آخرین بودجه ای که تصویب آن با شورای فعلی است، سرنوشتی مشابه سه لایحه قبلی یافته و قرار نیست به موقع ارایه و تصویب شود.

این در حالی است که سه شنبه گذشته و در زمینه بودجه، تذکری به شهردار داده شد که گویا حتی « گزارش تفریغ بودجه دو سال قبل هم به تصویب نرسیده و مقرر گردید گزارشی که به معنای بسته شدن پرونده بودجه ۹۳ و۹۴ و «فراغت شهرداری و شورا از آن بودجه» است، پس از اصلاحات و محاسبات ظرف هفته آینده به شورا ارسال شود.»

لازم به ذکر است مظاهر اقبالی در این جلسه غایب بود و سریال غیبت های صائب نیا در این جلسه هم ادامه یافت.»

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.