باغداری، بدون هدر رفت آب

مریم عارفی پور

8منظور از صرفه جوبی در مصرف آب چیست؟ آیا با صرفه جویی یک لیوان آب مصرفی خانوارها می توان از بحران نجات یافت؟

این روزها بحث صرفه جویی در مصرف آب بسیار داغ است و برای حفظ این مایع حیات بخش تلاش های بسیاری صورت می گیرد. همان طور که پیش از این مطرح شد، بیشترین میزان آب مصرفی در بخش کشاورزی و باغداری است و تقریبا ۹۷ درصد از مصرف آب نیشابور به این بخش تعلق دارد. که در این بین سهم مصرف خانگی بسیار نا چیز است پس نمی توان گفت با صرفه جویی در مصرف یک لیوان آبی که توسط خانوارها مصرف می شود، شعاری که برای صرفه جویی در مصرف آب مطرح شده و قبل از مطرح کردن آن هیچ تاملی بر آمار مصرف آب نشده است، از بحران نجات یافته ایم و دیگر نباید نگران آب و مصرف آن باشیم.

با این اوصاف به راحتی می توان گفت تا کنون تدبیری خردمندانه برای این مشکل اندیشیده نشده و این مسئله هر روز تشدید می یابد و به یک بحران بزرگ تبدیل می شود. هر یک از کشاورزان و باغداران باید به درک صحیحی از این موضوع دست یابند که این مایع ارزشمند را باید از طریق روش های نوین آبیاری، مورد مصرف قرار دهند. موضوعی که شاید در ابتدای امر نیازمند سرمایه گذاری باشد اما در دراز مدت باعث بازگشت سرمایه به جیب سرمایه گذار خواهد شد.

سید محمد حسینی مقدم، در باغچه ی کوچکش تعدادی درخت گردو، خرمالو، آلبالو و انجیر کاشته است که علاوه بر باردهی بسیار عالی و متفاوت و میوه های درشت این درختان، شیوه ی خوبی را برای رسیدگی به آن ها در پیش گرفته است.

حسینی مقدم بازنشسته ی اداره تربیت بدنی است و اولین تجربه ی کشاورزی وی مربوط به سال های جوانی اش می باشد که درخت انار و انگور را برای اولین بار کشت کرده است و حالا در باغچه ی کوچکی که در منزلش درست کرده است سعی می کند به شیوه ای سالم و بدون هدر رفتن آب درختان را به ثمر برساند.

حسینی در خصوص آبیاری درختان باغچه اش می گوید: من سعی می کنم آب های مصرفی منزلم را که قابلیت استفاده برای درختان را دارد دور نریزم. مثلا هنگام شستشوی ظرف ها، استحمام، شستشوی میوه و سبزیجات و … مقداری آب قابل استفاده برای آبیاری جمع می شود که اگر دور بریزیم در واقع اصراف شده است اما به راحتی می شود پای درختان ریخته شود تا هم نیاز آب آن ها برطرف شود و هم در مصرف آب صرفه جویی شود.

وی در خصوص تغذیه ی درختان و استفاده از سم و کود گفت: هیچ وقت مانده ی غذاهای مصرفی منزلم را دور نمی ریزم و همیشه آن را پای درختان خالی می کنم این امرهم  باعث رسیدن مواد غذایی به خود درخت می شود و هم پرندگان از آن استفاده می کنند و مجددا فضله ی این پرندگان برای درخت نوعی کود طبیعی محسوب می شود. وی گفت: استخوان ماهی، مرغ و … می تواند منبع غذایی برای درختان باشد و نوعی کود طبیعی محسوب می شود.

حسینی مقدم افزود: تقریبا چهار سال است که از هیچ سمی برای درختان استفاده نکرده ام و هر سال باردهی آنها بیش از سال پیش است.

حسینی مقدم شیوه ی متفاوتی برای کاشت گردو در پیش گرفته است که به گفته ی خودش علت باردهی بیش از حد درخت گردو، همین شیوه ی کاشت متفاوت وی است.

وی گفت: این شیوه که اصطلاحا روش کله قندی می باشد، این گونه است که ابتدا ۵ گردو در کنار هم قرار می گیرد و روی آن چهار گردوی دیگر گذاشته می شود و به ترتیب ۳ گردو ۲ گردو و ۱ گردو روی هم در خاک کاشته می شوند که این ۱۵ گردو در نهایت به یک نهال قوی از گردو تبدیل می شوند.

امیدواریم تمام کشاورزان و باغداران نیشابوری، در جهت صرفه جویی در مصرف آب، از شیوه های نوین و به روز دنیا بهره بگیرند تا هم محصولات خوبی به بازار عرضه شود و هم در مصرف آب صرفه جویی صورت گیرد.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.