بازگشت پرویز مشکاتیان با «طریق عشق» شجریان

24مراسم رونمایی از آلبوم «طریق عشق» با صدای محمدرضا شجریان، هفته گذشته با حضور همایون شجریان و جمع زیادی از علاقه‌مندان به صدای استاد آواز ایران در کنار هنرمندان و اهالی موسیقی در تالار وحدت تهران برگزار شد؛ آلبومی که با همکاری گروه عارف با محوریت سنتورنوازی و سرپرستی هنرمند فقید نیشابوری، پرویز مشکاتیان و با اشعاری از مولانا در سال ۱۳۶۷ توسط محمدرضا شجریان اجرا شده است.

۱۰ روزی از بازگشت محمدرضا شجریان به ایران می‌گذرد و او این روزها روند درمانی خود را در منزل ادامه می‌دهد. همین موضوع باعث شد تا مراسم رونمایی از آلبوم «طریق عشق» تا حدود زیادی تحت تاثیر بازگشت او به ایران و خبرهای مربوط به وضعیت جسمانی او باشد. در ابتدای مراسم رونمایی از آلبوم «طریق عشق»، مَطلعِ این آلبوم با صدای محمدرضا شجریان و با پخش تصاویری از محمدرضا شجریان و پرویز مشکاتیان در قالب کلیپی پخش شد و بعد از آن پرویز پرستویی به عنوان مجری در این مراسم رونمایی صحبت کرد.

پرویز پرستویی در این مراسم، با اشاره به پرویز مشکاتیان او را کیمیاگر و نابغه موسیقی دانست و گفت که مشکاتیان از عمق وجودش برای جاری شدن صدای آسمانی شجریان این اثر را خلق کرده است.

پرویز پرستویی با بیان این که به این آلبوم گوش کنید و تفاوت فلز و طلا را احساس کنید از پرفروش شدن این آلبوم پیش از رونمایی‌اش خبر داد و در مورد شجریان گفت: «سخت می‌شود کارت، وقتی قرار باشد از شجریان بگویی، مگر می‌شود، قدر دانست کسی را که نای و نوای موسیقی یک کشور، سنت یک کشور و اعظم هویت فرهنگی یک کشور قائم به هنر بی‌بدیلش شد؟!

می‌گویند شاید قرن‌ها بگذرد و کیمیاگری دیده نشود… سخت بود، سخت‌تر هم شد… «صبح است ساقیا»، «همراه شو عزیز»، «بیداد»، «شیدایی»، «یوسف خوشنام» و سایر نغمه‌های مشکاتیان را بشنوید تا ببینید این کیمیاگر چه کرده است. ببینید این نابغه موسیقی سنتی، در این آلبوم‌ها، با کیمیایش از نوا، از دل سنتور، از درون روح زلالش، از عمق وجودش چگونه بستری زرین برای جاری شدن صدای آسمانی شجریان خلق کرده است و حالا… حالا به «طریق عشق» گوش بسپارید و تفاوت فلز و طلا را لمس کنید.

پرستویی در ادامه با اشاره به رونمایی از این آلبوم و لزوم قدردانی از محمدرضا شجریان گفت: «نواهای سحرآمیزی در فضا طنین می‌افکند و تمام او را نشنیده‌ایم… از آلبومی که منتشر نشده، پرفروش است و نایاب، رونمایی می‌شود و زینهار… این مردم رنج‌دیده شهادت می‌دهند شایستگی‌ات… رونمایی کردیم از «طریق عشق» ولی نشد از تو قدردانی کنیم… نمی‌شود دیگر… دلیلش گفتنی نیست و در ظرف واژه جا نمی‌گیرد…»

گفتنی است آلبوم موسیقی «طریق عشق» با همکاری گروه «عارف» و با اشعاری از حافظ و مولانا تهیه و در سال ۱۹۸۹ در اروپا اجرا شده است. اعضای گروه «عارف» در این کنسرت را «پرویز مشکاتیان» سرپرست گروه و نوازنده سنتور، «داریوش پیرنیاکان» نوازنده تار، «جمشید عندلیبی» نوازنده نی، «محمد فیروزی» نوازنده عود، «اردشیر کامکار» نوازنده کمانچه، «بیژن کامکار» نوازنده رباب و دف و «ارژنگ کامکار» نوازنده تنبک تشکیل می‌دهند.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.