بازگشت داستان لغو کنسرت ها به نیشابور

دادستان: عوامل بازداشت می شوند/

فرزندان شاهد: با شادی مردم مخالف نیستیم/

2رویه لغو کنسرت‌ها در شهرستان‌ که به نظر می رسید در دولت جدید و با جابه جایی آخرین فرماندار احمدی نژاد و آمدن مردی از جنس دولت تدبیر و امید قطع شده است، حالا بار دیگر حلقه تازه ای یافته است.  حالا که در شورای تامین و اداره فرهنگ و ارشاد از بهانه جویی برای لغو کنسرت ها خبری نیست و حتی نیشابور در فاصله کم تر از یک سال شاهد دو بار اجرای شهرام ناظری در فضای باز آرامگاه خیام شده، این بار دادستان نیشابور نخواست که نوای موسیقی در آن طنین‌انداز شود.  او با نوشتن نامه ای به اداره ارشاد از آنان خواست که این برنامه فرهنگی را، به سبب آن چه درخواست خانواده شهدا نامیده، لغو کنند تا آهنگساز و نوازنده اصیل حتی پایش به نیشابور هم نرسد. ‌در فرودگاه به او و گروهش تنها با یک تلفن اعلام کردند که کنسرت‌شان لغو شده است. گرچه آنها تمام مراحل صدور مجوز را برای این کنسرت طی کرده بودند.

 

نامه هنرمندان و فرزندان شاهد نیشابوری به رییسجمهور

بعد از انتشار خبر لغو کنسرت کیهان کلهر در شهر نیشابور، بیش از دویست نفر از هنرمندان شهر در نامه‌ای به حسن روحانی، از لغو پی‌درپی برنامه‌های فرهنگی و اعمال سلیقه‌های شخصی در این شهر گلایه کردند. آنها در این نامه نوشته‌اند که لغو نخستین اجرای مهم‌ترین چهر‌ه بین‌المللی موسیقی ایران کیهان کلهر اتفاقی عجیب است. در این نامه آمده است: «شگفت‌انگیز می‌نماید که این گروه معتبر، پس از اخذ مجوزهای لازم از وزارت ارشاد، شورای تامین استان و شهرستان و تمهید هرآنچه در این‌باره لازم است و پس از خریداری تمامی بلیت‌‌ها توسط علاقه‌مندان پرشمار خراسانی، صرفا به دلیل نظر دادستان محترم از اجرا باز بماند. پذیرفتنی نیست که با وجود اصول و مواد پرشمار در قانون اساسی و قوانین مرتبط در راستای حفاظت از حقوق شهروندی و استقرار حاکمیت قانون، نظاره‌گر چنین رفتارهایی باشیم. مگر نه اینکه مطابق اصل ۳۷، ۲۰ و ۲۲ قانون اساسی، اصل بر برائت افراد بوده و همگان حق دارند در پرتو امنیت قانون زندگی کرده و شغل‌شان از تعرض مصون بماند؟ چگونه است که «قانون احترام به آزادی‌های مشروع و حفظ حقوق شهروندی» و «بخشنامه حقوق شهروندی» صادره ریاست محترم وقت قوه قضاییه زیر پا گذاشته شده و نادیده گرفته می‌شود؟»

در بخش دیگر این نامه همچنین خطاب به رییس‌جمهور آمده است: «رای به شما، رای به بازگشت حاکمیت قانون بود. لغو پی در پی برنامه‌های پربار فرهنگی، انبوهی از اندوه را بر شانه‌های خسته جماعتی آوار کرده که دغدغه‌ای جز تعالی و پیشرفت کشورشان ندارند. عمق این جراحت زمانی بیشتر می‌شود که برنامه‌های مزبور، دارای مجوزهای گوناگونی بوده که پس از سختگیری‌های فراوان و طاقت‌فرسا و اعمال سلیقه‌های شخصی صادر شده‌اند.»

هنرمندان همشهری در این نامه به استناد اصل ۱۱۳ قانون اساسی خواستار شده‌اند که نهادهای مسوول در برابر این بی‌قانونی پاسخگو باشند و «یک بار برای همیشه به این رویه نامبارک پایان بخشیده اجازه ندهند قانون اساسی که عالی‌ترین میثاق ملی و ثمره‌ جان و مال و ناموس هزاران جان بر کف است، زیر بار چنین انحراف‌هایی خمیده شود.»

واکنش کانون همبستگی فرزندان شاهد نیشابور

علاوه بر هنرمندان نیشابوری و با وجود اینکه دادستان نیشابور دلیل لغو کنسرت را اعتراض فرزندان شهدا و جانبازان اعلام کرده بود، «کانون همبستگی فرزندان شاهد نیشابور» درباره لغو کنسرت موسیقی با درخواست خانواده شهدای این شهر نیز بیانیه‌ای را صادر کرد. در بیانیه فرزندان شاهد نیشابور که چهارشنبه، روز بعد از لغو کنسرت، ابتدا در فضای مجازی و سپس در روزنامه های کشوری منتشر شد، آمده:

«به استحضار می‌رسانیم ما فرزندان شهدا با اجرای برنامه‌هایی که موجب شادی و نشاط مردم عزیز در چارچوب قانون و اصول فقهی مقام معظم رهبری باشد مخالفتی نداشته و هیج درخواستی از طرف خانواده شهدا در اعتراض به برگزاری کنسرت فوق‌الذکر در نیشابور به این کانون نداشته‌ایم. به همین منظور حق این کانون می‌دانیم به مسوول محترمی که این مطلب را بیان داشته‌اند اعلام کنیم تا از شأن و جایگاه خانواده شهدا در بیان تصمیمات‌شان استفاده نکرده ونگاه مثبت مردم شریف را نسبت به خادمین ولایت و ملت منفی نکنند.»

تهدید به بازداشت دست اندرکاران

روزنامه های «اعتماد» و «وقایع اتفاقیه» نوشتند: گروه هیچ اعلان مکتوبی برای لغو کنسرت دریافت نکرده‌اند‌. حتی مدیرکل ارشاد اصرار کرده‌ که این کنسرت برگزار شود اما دادستان گفته است که اگر کنسرت برگزار شود، تمامی عوامل و برگزارکنندگان کنسرت را بازداشت خواهند کرد.

در حالی که کنسرت هفته قبل شهرام ناظری هم بدون محدودیت برگزار نشده بود و اجازه اجرای شهرام ناظری هم در شهر  بدون حضور نوازندگان زن داده شد.

درحالی مسئولان صادر کننده مجوز، از جمله فرمانداری و شورای تامین نیشابور و اداره ارشاد حاضر نشده اند پای مجوزی که صادر کرده بودند، بایستند که در اتفاقی مشابه چند روز پیش با نامه رسمی رییس پلیس اطلاعات و امنیت عمومی فرماندهی انتظامی استان البرز تمام کنسرت‌های پاپ در این شهر تا اطلاع ثانوی لغو شد. هفته گذشته، دقایقی پیش از شروع کنسرت حمید عسکری که در سالن سینما – تئاتر ارشاد در بوستان دکتر چمران کرج و با مجوز رسمی اداره کل ارشاد استان البرز برگزار می‌شد جمعیتی ۵۰ نفری تجمع کرده و خواستار لغو کنسرت شدند. اما بلافاصله مدیرکل ارشاد و رییس حراست در محل حاضر شدند و اعلام کردند مجوزهای قانونی صادر شده و ضوابط رعایت می‌شود و دولت و مردم نمی‌توانند خود را با سلیقه آنان هماهنگ کنند.

لغو کنسرت کیهان کلهر بی سلبقه نبوده است. سال قبل به خاطر همراهی نوازندگان خارجی با او، یکی از کنسرت هایش لغو شده بود.  این بار هم در آخرین دقایق در حالی که تمامی اعضای گروه در فرودگاه عازم شهر نیشابور بودند، طی تماسی کوتاه اعلام شد که کنسرت لغو شده است.

بنا به اطلاعات کسب شده توسط «خیام نامه» تمامی مجوزهای لازم برای برگزاری این کنسرت اعم از مجوز شورای تامین استان، اداره اماکن و وزارت ارشاد اخذ شده بود و صورتجلسه شورای تامین مبنی بر موافقت با برگزاری این کنسرت به رویت اعضای گروه رسیده بود، اما شنیده‌ها حاکی از آن است که دادستان نیشابور شخصا تصمیم گرفتند که این کنسرت برگزار نشود. شنیده ها حاکی است که حتی طی تماسی که مدیرکل ارشاد استان با دادستان داشته، اکبری مقدم حاضر نشده‌ این تصمیم را به صورت مکتوب اعلام کند.

اختلاف دستگاه های حاکمیت در اجرای قانون

سال ۹۳ صحبت از تصویب شیوه‌نامه‌ای مشترک میان وزارت کشور، ارشاد و نیروی انتظامی شد؛ شیوه‌نامه‌ای که به گفته پیروز ارجمند، رییس سابق دفتر موسیقی منتظر ابلاغ از سوی معاونت هنری و به گفته فرزاد طالبی، مدیرکل دفتر موسیقی منتظر تصویب است.

پیروز ارجمند در گفت‌وگو با «اعتماد» از این شیوه‌نامه‌ حرف می‌زند که سال ۹۳ در مورد برگزاری کنسرت‌ها با همکاری وزارت کشور، ‌دفتر موسیقی و نیروی انتظامی تدوین و نهایی شده و قرار بود خردادماه همان سال ابلاغ شود، اما این اتفاق تاکنون نیفتاده است.

او می‌گوید: «در شیوه‌نامه‌ای که از سوی دفتر موسیقی با همکاری و مشورت نهادهای دیگر تدوین شد، ‌تمام مشکلاتی که در کنسرت‌ها مشاهده می‌شد مورد بررسی قرار گرفت.» رییس سابق دفتر موسیقی این شیوه‌نامه را نتیجه هشت ماه کار کارشناسی می‌داند که حاصل آن امضای تفاهمنامه‌ای میان وزارت کشور، نیروی انتظامی و دفتر موسیقی با شخص وزیر بود. او تاکید دارد که این شیوه‌نامه آماده و قرار بود از سوی معاونت هنری ارشاد ابلاغ شود اما این اتفاق تا امروز نیفتاده است.  به اعتقاد ارجمند اگر این شیوه‌نامه ابلاغ می‌شد ما کمتر شاهد لغو کنسرت‌ها می‌بودیم.

به گفته او بر اساس این شیوه‌نامه ورود دادستان برای لغو کنسرت باید مبنای قانونی داشته باشد و بدون دلیل دیگر او نمی‌تواند کنسرتی را لغو کند و از سوی دیگر تمام نهادهای مرتبط با ارشاد هم موظف به رعایت مجوز صادر شده بودند.

سوال اساسی ارجمند این است که چرا ابلاغ این شیوه‌نامه اینقدر طولانی شده است؛ در حالی که پیش‌تر میان وزارت کشور، ‌نیروی انتظامی و دفتر موسیقی در این مورد تفاهمنامه‌ای امضا شده بود.

به گفته او در شیوه‌نامه یادشده نقش و وظایف تمام کسانی که در برگزاری یک کنسرت نقش دارند، دیده شده بود؛ از گروه برگزار‌کننده، حراست وزارت ارشاد، ‌نیروی انتظامی تا اماکن و سالن. «اگر در هر کدام ناهنجاری به وجود می‌آمد باید پاسخگو می‌بودند و آن‌وقت کسی نمی‌توانست مسوولیت را به گردن نهاد دیگری بیندازد.» به باور ارجمند تاخیر در ابلاغ این شیوه‌نامه باعث می‌شود که ما همچنان شاهد لغو کنسرت‌ها باشیم.

اما فرزاد طالبی، مدیرکل دفتر موسیقی حرف دیگری دارد: «شیوه‌نامه‌ای که از آن حرف می‌زنیم هنوز تصویب نشده است. در صورتی که این شیوه‌نامه تدوین قطعی شود آن وقت ابلاغ خواهد شد.»

او البته درباره لغو کنسرت‌ها می‌گوید: «لغو کنسرت‌ها اتفاق محدودی است و چیزی نیست که گسترده باشد. البته که قطعی شدن شیوه‌نامه می‌تواند کمک‌کننده باشد.» هرچند با آیین‌نامه موجود هم همه دستگاه‌ها مکلفند براساس مجوز صادره وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی عمل کنند.» طالبی تاکید دارد که شیونامه متکی بر آیین‌نامه اجرایی مصوب دولت است که این آیین‌نامه اجرایی اکنون در حال تغییراتی است و بعد از آن باید به تایید دولت برسد.  مدیرکل دفتر موسیقی درباره حرف‌های ارجمند می‌گوید که این حرفی که شیوه‌نامه منتظر ابلاغ معاونت هنری است غیرکارشناسی است.

خبرنگاران بعد از این‌ حرف‌ها دوباره با پیروز ارجمند تماس گرفته تا نظرش را درباره حرف‌های مدیرکل موسیقی مبنی بر عدم تصویب این شیوه‌نامه جویا شوند. او می‌گوید: «شیوه‌نامه‌ای که از آن صحبت کردم حاصل هشت ماه تلاش و کار کارشناسی دست‌اندرکاران موسیقی است و اگر اشکالاتی داشته چقدر رفع آنها طول می‌کشد؟ این شیوه‌نامه اوایل سال ۹۳ آماده و قرار بود اردیبهشت یا خرداد ابلاغ شود، به نظرم که تاخیر معاونت هنری در ابلاغ شیوه‌نامه توجیهی ندارد و من دلیل این وقت‌کشی را نمی‌دانم.»

ارجمند می‌گوید: «بحث عدم امنیت در برگزاری کنسرت‌ها به طور واقعی وجود ندارد، ‌اما عدم امنیت و احساس آن باعث شده این مسائل بغرنج و آزار‌دهنده شود، که هم موسیقی، هم تماشاگران و هم بدنه دولت از آن متضرر می‌شوند.»

او تاکید دارد که «تدوین این شیوه‌نامه نباید اینقدر طول بکشد، شیوه‌نامه‌ای که کارشناسی شده، اگر تغییری باید در آن صورت گیرد باید در چند روز این کار انجام شود، نه اینکه چند سال. به نظرم در این مورد شخص وزیر دیگر باید وارد شود.»

همه این بگومگوها در حالی است که کیهان کلهر و تیم همراه او با امید اینکه متولیان موسیقی مساله را حل کنند و از لغو کنسرت‌های بعدی جلوگیری کنند، از هرگونه گفت‌وگو درباره لغو کنسرت نیشابور خود پرهیز دارند.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.