بازی های بومی-محلی میراث ناملموس شهری است

هوای سنت در رگ های شهر مدرنیّت زده

آزاده مهدیار/ نخستین جشنواره بازی های بومی-محلی نیشابور در آستانه هفته گردشگری با نوای موسیقی خراسانی، رقص ها و بازی محلی، غرفه های سنتی و عطر آش محلی دلچسب و خودمانی برگزار شد.

بازی هایی قدیمی که اگر چگونگی آن از یاد رفته، نام و خاطره اش به یاد قدیمی ها مانده است. جشنواره ای که با هدف حمایت از میراث ناملموس شهرستان برپا شده بود.

این جشنواره، بیست و هشتم شهریور ماه، سه شنبه شب شهریور در مجموعه ورزشی پارس تنیس با حضور سرپرست شهرداری، رئیس اداره میراث فرهنگی و تعدادی از اعضای شورای شهر و نیز حضور قابل توجه مردم برگزار شد.

جشنواره ای که در آن، غرفه های صنایع دستی، تابلوهای معرق و فیروزه، چادر شبیه سازی شده با سبک زندگی عشایر، میز نقاشی کودکان و پخت آش محلی فضایی دل انگیز را ایجاد کرده بود.

رقص اسب چوبی و اجرای موسیقی محلی گروه نیشابورک به سرپرستی محمد دهنوی، دف نوازی گروه هنری سیمرغ، اجرای ورزش باستانی به سرپرستی مرشد فکور، رقص چوبی به سرپرستی وطنیان که به دنبال هم برگزار می شد، حال و هوایی از سنت را در رگ های اهالی روزگار مدرن تزریق می کرد و حضار از کودک تا بزرگسال را تا پایان برنامه بر صندلی های خود نشاند.

در پایان برنامه نیز گروه های مختلف بازی های محلی از جمله گوی ملّه، زو، توشله (تیله) بازی، و چولی غزک اقدام به بازی در زمین مقابل کردند و با مشارکت حضار نسبت به یادآوری دیگر بازی ها ادامه یافت.

در این مراسم سرپرست شهرداری نیشابور با بیان این که نیشابور به عنوان اولین شهر کشور در سال ۲۰۱۰ از طرف یونسکو به عضویت شهرهای تاریخی جهان درآمد، اظهار کرد: کارشناسان سازمان یونسکو با بررسی فرهنگ، تمدن و آیین شهرهای مختلف به این جمع بندی رسیدند که نیشابور به دلیل غنای فرهنگی شایستگی این جایگاه را دارد که به عنوان شهری که میراث فرهنگی و معنوی ناملموس آن قابلیت ارائه جهان را دارد ثبت کنند، بعد از نیشابور شیراز و بعد اصفهان و اخیرا کاشان ثبت شده است و این اهمیت نیشابور را نشان می دهد.

مهدی کوثری افزود: شهرداری نیشابور در همان زمان رسما به عضویت این اتحادیه درآمد و ما با توجه به این اتفاق توانستیم ارتباط خوبی را با شهرهای تاریخی جهان داشته باشیم.

وی بیان کرد: در یونسکو مباحث فرهنگی و آیینی آیتم های ۱۶ گانه ای دارد که لازم است که شهرها بر اساس آیتم ها ارزیابی شده و بعد ثبت شوند؛ این مراسم گوشه ای از آیین های فرهنگی و ناملموس ما است که اگر به طور عمیق به آن پرداخته شود در رشد فرهنگی ما در حوزه گردشگری و معرفی نیشابور تاثیر بسیار خوبی خواهد داشت، به عنوان مثال رقص اسب چوبی یکی از آیین های قدیمی نیشابور بوده که در زمان مغول نماد استقامت مردم بوده و لازم است این آیین ها حفظ و معرفی شود.

به گفته وی بسیاری از آیین های نیشابور ثبت جهانی شده و یا در حال ثبت است و از جمله پرونده ثبت فیروزه تراشی نیشابور آماده و در لیست انتظار یونسکو است.

کوثری در پایان اظهار امیدواری کرد با همکاری سایر ادارات، این مسیر تقویت شود.

 

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.