«بازی» دختران دبستانی نیشابور و ثبت یک اختراع

3مریم عارفی پور

دو دختر دبستانی در نیشابور موفق به اختراع و ثبت دو بازی جدید شدند.

پریسا تازیکی و مینا حکیمی دانش آموزان مقطع ششم ابتدائی که در دبستان آزادی مشغول به تحصیل اند، با تلاش و پشتکار موفق به اختراع و ثبت بازی «گردونگ هوش» و «حلقه ی هوش» شدند.

این دو کودک که با استفاده از وسایل ساده مانند یک تکه فلز، چسب و کاغذ دست به ساخت این بازی ها زدند، هدف خود را، ترغیب دانش آموزان به یادگیری ریاضی، تاریخ، ادبیات و علوم در مقطع ایتدائی می دانند هرچند می گویند که بازی های شان قابل استفاده برای تمامی مقاطع تحصیلی است.

پریسا و مینا که ساخت این بازی ها را از مقطع پنجم ابتدائی آغاز کرده اند، بازی های خود را این گونه توصیف می کنند: ابتدا با الهام از نوار موبیوس، نواری شبیه به آن از فلز ایجاد کردیم و با کمک یک پایه و تعدادی کارت، مباحث درس ریاضی که شامل آموزش جمع، تفریق، کسر، ضرب و تقسیم است، را به وسیله ی بازی گردونگ هوش آموزش دادیم.

این دو دانش آموز با الهام از همان نوار موبیوس، با ساخت بازی حلقه ی هوش به معرفی آبزیان خلیج فارس پرداختند و کارت هایی هم که برای این بازی ها آماده کرده اند، مشاهیر ادبی و تاریخی را به دانش آموزان معرفی می کند.

مشاور پژوهش سرای سینا مسیح آبادی نیشابور، درباره ی ثبت این بازی ها گفت: همایش جابربن حیان که هر ساله بین دانش آموزان مقاطع ابتدائی برگزار می شود؛ فرصتی است که دانش آموزان خلاقیت ها، ایده ها و کارهای علمی و پژوهشی خود را به نمایش بگذارند. مینا و پریسا هم از جمله کسانی هستند که کار خود را در این همایش ارائه کردند، پس از آن وارد مراحل مشاوره شدیم و ایده ی دانش آموزان را به طرح و پروژه تبدیل کردیم و پس از آن ثبت کانون پرورش فکری شد و در واقع ثبت فرهنگی آن انجام گرفت.

احمد خادریان ادامه داد: برای تولید انبوه طرح ثبت شده، نیازمند ثبت مجدد اثر در اداره مالکیت های صنعتی هستیم تا مجوز تولید پیدا کند و بتوان آن را به صورت گسترده تولید کرد. در حال حاضر بازی های ثبت شده ی مینا و پریسا در مرحله ی ثبت اداره مالکیت های صنعتی است و پس از ثبت آن، باید به فکر بودجه برای تولیدش باشیم.

وی افزود: پارک علم و فناوری در مقاطع دبیرستان، برای این گونه آثار بودجه ای در نظر می گیرد و با وجود پیگیری هایی که داشته ایم، به علت پایین بودن سن بچه ها در مقطع ابتدائی تا کنون چنین بودجه ای به آنها تخصیص داده نشده و در این مورد نمی توانند کمک مالی انجام دهند و در واقع در چارچوب وظایف آنها نیست.

خادریان همچنین گفت: تا کنون در مقطع ابتدائی شاهد ثبت و یا اختراع بازی نبوده ایم و معمولا در مقاطع دبیرستان دانش آموزان به مرحله ی ساخت بازی های هوش می رسند.

به گفته ی والدین پریسا و مینا، ساخت این بازی تا کنون بیش از ۱ میلیون و چهارصد هزار تومان برایشان هزینه داشته که این مبلغ شامل هزینه های مشاوره و ساخت بازی ها نیز هست.

نکته ی قابل ذکر تشویق دانش آموزان برای فعالیت و کار علمی است که می تواند انگیزه ای دو چندان برای ادامه ی خلاقیت های آنها باشد اما مینا و پریسا تا کنون فقط یک کتاب از مدرسه شان هدیه گرفتند و هیچ تشویق و حمایتی از سوی اداره آموزش و پروش نشده اند.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.