بارش باران؛تگرگ؛ وقوع سیل؛ نشست زمین در میان جلگه!

8بارش های قابل توجه به ویژه در آغازین روزهای بهار هر چند باعث خوشحالی بسیاری از ایرانیان شد اما متاسفانه  به دلایل گوناگون سبب وارد آمدن خسارات جدی به ویژه در روستاها  شد.  در بخش های میان جلگه و سرولایت نیشابور این خسارات قابل توجه بوده است که در شماره ی گذشته گزارشی از میزان خسارات در سرولایت داشتیم این شماره سراغ مهندس حجتی سرپرست بخشداری میان جلگه رفتیم تا در این خصوص توضیحاتی ارایه نمایند.

ضمن تشکر از شما، در ابتدا در خصوص میزان بارندگی ها در این بخش بفرمایید؟

میزان بارندگی در میان جلگه در سال گذشته تا پایان فروردین ۱۳۹۴ حدود ۱۹۰میلیمتر و در سال جاری تا پایان فروردین ۱۳۹۵ حدود ۲۴۰میلیمتر بوده است . مهمتر این که در فاصله زمانی ۲۵تا۲۸ فروردین ۱۳۹۵در بخش میان جلگه حدود ۴۰میلیمتر بارندگی از طریق ایستگاه باران سنجی خودکار واقع در مرکز جهاد کشاورزی میان جلگه ثبت شده است.

آیا این حجم از بارندگی در یک فاصله ی زمانی کوتاه خساراتی به دنبال داشته است؟

متاسفانه در بعضی از روستاها بدلیل وقوع سیل به بخشی از تاسیسات دامداری  ومزارع کشاورزی و راه های روستایی خساراتی وارد شده است .

آیا از میزان خسارات وارده اطلاعی در دست هست؟

بر اساس کارشناسی انجام شده بیش از بیست میلیارد ریال به مزارع، دامداری ها و باغ ها خسارت وارد شده است . متاسفانه اکثر کشاورزان خسارت دیده دارای بیمه نیستند علت عدم استقبال کشاورزان و دامداران از بیمه ،عملکرد ضعیف صندوق بیمه محصولات کشاورزی و دامی در سالهای قبل می باشد.

در خصوص نشست زمین و علت آن در این منطقه توضیحی دارید؟

در نتیجه ی بارندگی ها و جاری شدن سیل در بعضی مناطق از جمله روستاهای حاجی آباد و باقریه و نصر آباد علیا شاهد ایجاد این شکاف و گسل بوده ایم که به گفته ی کارشناسان علت آن برداشت بی رویه از منابع آبهای زیرزمینی در طول سالهای گذشته بوده است.با وقوع بارندگی زیاد و سنگین شدن لایه بالایی خاک و فشار به طبقه زیرین شاهد نشست زمین بوده ایم.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.