اگر فرزندتان افت تحصیلی دارد.

اگر فرزندتان افت تحصیلی دارد…..    

اگر احساس می کنید علاقه مندی کودکتان به درس کم شده است .

اگر از افت تحصیلی فرزندتان رنج می برید.

شیوه مقابله با آن عصبانیت ، پرخاشگری وتحقیر فرزندتان نیست.

افت تحصیلی چیست؟

افت تحصیلی یکی از مشکلات عمده نظامهای آموزشی در دنیای کنونی است وبسیاری از افراد افت تحصیلی رابه معنای ناتوانی دانش آموزدر یادگیری مواد درسی می دانند .بدون شک این تصور نادرست است.ناتوانی کودک در یادگیری دروس می تواند از توانائیهای ذهنی محدود و ضعیف ناشی شود .

درحالی که افت تحصیلی به معنای نزول ازیک سطح بالاتربه یک سطح پائین تردرتحصیل آموزشی است.افت تحصیلی به کاهش عملکرددانش آموزازسطحی رضایت بخش به سطحی نامطلوب گفته می شود. توجه به تعریف فوق نشان میدهد مقایسه و سنجش سطح عملکردتحصیلی قبلی و فعلی دانش آموز بهترین شاخص از افت تحصیلی است.

در یک نگاه کلی می توان گفت افت تحصیلی معضل چند جانبه ای است که شیوه های پیشگیری و جلوگیری از ازآن نیز چند جانبه ونیازمندهمکاری وآگاهی مستمروالدین،مربیان و دانش آموزان است.

شیوه های مقابله با افت تحصیلی

۱-پیوند دائمی شما با مسئولان مدرسه می توانددرشناخت مشکلات تحصیلی فرزندتان به شما کمک کند.

۲-فرزندتان راتحقیریاتمسخر نکنید .اورابا دیگران مقایسه نکنید .به او برچسبهایی مانند کودن،کم هوش و بی دقت نزنید.اگر اواز خود تصویرمثبتی داشته باشدبهتر می تواند بامشکلات تحصیلی خود مقابله کند.

۳-میل به دانستن را در کودک خود تقویت کنید .مثلا می توان به جای سوال مداوم از کودک درموردنمرات درسها از وی بپرسید» امروزدرکلاس علوم چه یادگرفته ای؟»

۴-اگربین اعضای خانواده جملاتی از قبیل (انسان دربازارموفق ترازدانشگاه خواهد بود)ویا(حقوق یک دکتر،مهندس یا استاددانشگاه کمترازفلان شخص بی سواد است)ردوبدل شود؛ انگیزه ادامه تحصیل را درفرزندان از بین می برد.

۵-اگرراجع به معلمان و مسئولان مدرسه فرزندتان محترمانه سخن نگوئید به اعتماد او نسبت به مدرسه ودرنتیجه بی میلی او نسبت به ادامه تحصیل ضربه وارد کرده اید.

۶-با شناخت خصوصیات فرزندتان در سنین مختلف بهتر می توانید دررشد فرزندان خود موثرباشیدو به عواطف آنها به موقع وصحیح پاسخ دهید .

۷-آرامش درون منزل و محیط آرام ومساعد برای مطالعه به پیشرفت تحصیلی فرزندتان کمک می کند.

۸-اگر به سرنوشت فرزندتان علاقه مندید در تمام طول سال تحصیلی وضعیت تحصیلی اورا ارزیابی کنید نه صرفا هنگام امتحانات آخر سال.

۹- توجه داشته باشید که افت تحصیلی علل مختلفی دارد بامراجعه به یک مرکزمشاوره معتبروکمک گرفتن ازیک مشاور و اطلاع از علت واقعی آن بهتر می توانید به فرزندتان کمک کنید.

نویسنده :علیرضا حدادی

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.