اگر علی دایی خواننده شود…(طنز میم. فریمن)

اگر علی دایی خواننده شود…

اینجا ستون آزاد است و راستش همچین آزادِ آزاد هم نیست. تعارف که نداریم. مجبوریم با صد ایما و اشاره یک چیزهایی بنویسیم و بعد شما از آن چیزها یک چیزهایی برداشت کنید که با آن چیزهای مدنظر ما چه بسا کلی تفاوت داشته باشد و بعد مسوولان محترم از آن برداشت های شما به یک چیزهای دیگری برسند که به استناد آن چیزها یک پرونده ی تازه برای خیام نامه بتراشند و بعد آقای مدیر مسوولِ ما را ، هی در راه پله های دادگاه چیز کنند… سرچرخان کنند!

مبتذل

مثلا همین واژه ی مبتذل را در نظر بگیرید: م ُ ت َ ذَ ] (ع ص )نعت مفعولی از ابتذال . که همه گفته اند. که بسیار گفته اند. که بسیار شنوده اند. شعری یا مضمونی یا کلامی مبتذل ، آنکه بسیار گفته شده باشد آنکه بسیار شنیده شده باشد. (یادداشت به خط مرحوم دهخدا). هر روز استعمال شده و مستعمل . (ناظم الاطباء) (از فرهنگ جانسون ). آنچه که در دسترس همه است . پیش پا افتاده و مستعمل… خب بس است! حالا همین واژه را در اینترنت و در بخش عکس جستجو کنید. فیلترشکن هم لازم نیست! همه اش عکس زنان بدحجاب می آید! درواقع در گفتمان حاکم بر جامعه ی ما واژه ی مبتذل تغییر مفهوم یافته است. چرا هروقت سخن از امر به معروف و نهی از منکر می شود بحث حجاب خانم ها پیش کشیده می شود؟ آیا فسادهای اقتصادی و بی عدالتی و فقر و اعتیاد و بیکاری، منکر نیستند؟ مبتذل هم به همین شکل مفهومش دگرگون شده. مثلا بسیاری از برنامه های صدا و سیمای ایران خودمان به شدت مبتذل هستند چون هیچ نشانی از هنر ندارند و فقط تکرار مکررات هستند. خیلی از موسیقی های مجوزدار و پخش شده در رسانه های رسمی خودمان مبتذل اند زیرا فاقد هرگونه خلاقیت هستند. بسیاری از مجریان تلویزیونی خودمان مبتذل هستند چون یکسره سخنان پیش پا افتاده را در گوشمان می چپانند.

ارکستر تک نفره

در روزهای نوروز، از بروبچ فک و فامیل تعدادی آلبوم های گل منگلی موسیقی، بلوتوث نمودیم که تازه فرصت شده برخی را بنیوشیم. در این بین یک خواننده ی خوش صدایی سخت ما را به خود مشغول نمود که ایشان با چه رویی آلبوم داده است! شما درنظر بگیرید علی آقای دایی خودمان بخواهد خواننده شود! خب مشخص است ایشان هنوز هم در دنیای فوتبال حرف های زیادی دارند اما در بازار موسیقی گمان نکنم بتوان روی صدایش حساب کرد! این آقای خواننده ی ما هم در تلفظ برخی حروف، به شدت مشکل داشت اما از رو نرفته و اتفاقا کلی واژه های سین و صاد دار هم در ترانه هایش داشت که آن ها را شین و شاد دار می خواند! خب فکر می کنم این آخرین تجربه ی ایشان در خوانندگی باشد و اگر یک وقتایی بخواهد کنسرت هم بدهد آی ضدحال خواهد خورد! حقیقت این است که این روزها هرکی از مامان جانش قهر کند می تواند خواننده شده و به لطف اینترنت، صدایش را بدون هیچ مجوزی منتشر کند اما شنوندگان به این سادگی از هر صدایی ستاره نمی سازند. بعضی صداها هست که به ضرب و زور تبلیغ هم به خورد مخاطب نمی رود که نمی رود. آخر نمی شود که به زور، کسی را وادار به گوش کردن بعضی صداها کرد… – جان؟!…. بله از اتاق فرمان اشاره می کنند که شاید هم بشود! خب بله در برخی ممالک گویا می شود. حالا کار به استثناها نداریم. عرض ما کلی بود. فرض ما هم این بود که در یک انتخاب آزاد، مردم به طور طبیعی به صدای ناهنجار یا مورد دار گوش نمی کنند. (البته باز هم کار به استثناها ندارم ها!) حالا این همه آسمان و ریسمان بافتیم که بگوییم مثلا در یک قاره ای مثلا در یک کشوری مثلا در یک شهری بخواهند مثلا یک شهر،داری را انتخاب کنند که مثلا شهر- داری کند. حالا آیا می شود مردم با صدای ایشان همنوایی کنند؟ آیا می شود مردم برای بلیط کنسرت ایشان پول بدهند؟ آیا می شود… -جان؟… بله از اتاق فرمان اشاره می کنند بله می شود. خب ما کوتاه می آییم. قربانِ شما تا دیداری دیگر.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.