این کتاب زبان بسته!

این کتاب زبان بسته!

 

نیشابورِ ما، زمانی به نظامیه و کتابخانه های بزرگش شُهره بوده است. شهری فرهنگی که بسیاری از اندیشمندان از سراسر ایران، رنج سفر را به جان می خریده اند تا به اینجا آمده و از مراکز علمی و اساتید ساکن در این شهر بهره ببرند. این شهر را چه شده است که امروز باید با طنز از نامزدی اش برای پایتختی کتاب سخن بگوییم. آقای زوار مسئول محترم کتاب فروشی نشر دانش چندی پیش به نکته ی تامل انگیزی اشاره کردند و آن این که چرا در نیشابور و در حاشیه ی خیابان اصلی شهر، هیچ خبری از کتاب فروشی نیست! واضح است که در لابلای ده ها لباس فروشی و طلافروشی و سوپرمارکت و بانک و صندوق های اعتباری رنگارنگ، برای هیچ کس مقرون به صرفه نیست که سرمایه ی خود را درگیر کار کتاب فروشی کند زیرا این روزها تازه های نشر و کتاب و شاید بهتر است بگوییم اندیشه خریدار چندانی ندارد. این رخوت فرهنگی به کنار، بی تفاوتی مسئولانی که قرار است فرهنگ ساز باشند خودش ماجرایی دیگر است. هفته ی قبل و در همین نشریه از نمایشگاه کتابی که سال هاست با یک تیم تکراری و کتاب های تکراری در نیشابور برگزار می شود انتقاد کردم. تاکنون پاسخی از مسئولان محترم به نشریه نرسیده است در عوض با آب و تاب در یکی از نشریات محلی خبر داده اند که: «در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتاب خوانی و آشنایی هرچه بیشتر مردم فرهنگ دوست نیشابور با آخرین کتاب های منتشره کشور و همزمان با بزرگداشت هفته ی بسیج در راستای گسترش این فرهنگ مانای بشری که کتاب می باشد، موسسه ی فرهنگی و هنری سپهر مهر بینالود با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیشابور همزمان با بزرگداشت هفته ی بسیج {تکرار در متن خبر است} اقدام به برگزاری نمایشگاه و فروشگاه کتاب فرهنگ ولایی، بصیرت حسینی با اهتمام ۵۰ ناشر برتر تهران نموده است.»! (من در همین خبر کوتاه ، ۷ تا دروغ پیدا کردم. شما چطور؟!)

از این ور بام تا آن ور بام!

بهار گذشته با همکاری اداره ی میراث فرهنگی (که همینجا از مسئول محترم میراث تشکر می کنم) فضایی به رایگان در رباط عباسی در اختیار انتشارات شادیاخ و کلبه کتاب کلیدر گذاشته شد. سعی کردیم در مدتی که در آنجا نمایشگاه کتاب برگزار نمودیم با برگزاری نشست های معرفی آثار مولفین نیشابور و عرضه ی تازه های نشر تقریبا همزمان با پایتخت، فضایی متفاوت ایجاد کنیم که البته با استقبال خوب مردم مواجه شدیم و در این بین، برخی کتاب های مرتبط با نیشابور هم مورد توجه قرار گرفتند. چندی پیش نیز با همکاری مدیران چند مدرسه ی ابتدایی حاشیه ی شهر، در هفته ی کتاب، نمایشگاه کوچکی داخل مدارس برگزار کردیم. استقبال دانش آموزانی که بیشتر از طبقه ی محروم بودند بالاتر از حد انتظار بود. اگر فکر می کنید مسئولان محترم به ما خسته نباشید و دست مریزاد گفتند سخت در اشتباهید. شاید از دیدگاه آنان کار ما تنها جنبه ی اقتصادی داشته و سودش را به جیب زده ایم. البته الان نگرانم که مسئولان آموزش و پرورش به تکاپو بیفتند که چرا مدیران این مدارس بدون هماهنگی با آنان، نمایشگاه کتاب برگزار کرده اند و از طرف اداره ی کل ارشاد خراسان هم مورد پیگرد قرار بگیریم که آیا کتاب هایی که ارائه کرده ایم در لیست مورد تایید آنان – که حدود یک ماه بررسی کردند و ما را دواندند تا مجوز بدهند- بوده است یا نه!

گاه گاهی زندگی شوخی نیست!

یکی از دوستان، لطف کرده و کتابی از کاریکلماتورهای «سهراب گل هاشم» را برای معرفی در این ستون فرستاده است. «چند قدم حرف حساب» عنوان این کتاب است که ۱۵۲ صفحه دارد و در ادامه ی کتاب «گاه گاهی زندگی شوخی نیست» توسط نشر افراز منتشر شده است. آقای گل هاشم، متولد ۱۳۳۶ در مشهد و از پیش کسوتان طنزنویس در نشریات کشور هستند. محمدرضا عالی پیام (همان آقای هالو!) در مقدمه ای که بر این کتاب نوشته است سهراب گل هاشم را فردی آشنا با دردها و رنج های جامعه معرفی کرده و عدم بی تفاوتی او نسبت به مسائل پیرامونش را موجب دلنشینی آثارش می داند. این هم جملاتی از این کتاب:

قلمِ پاچه خوار، همیشه نوکش چرب است!

آخرین ترفند شیطان، صداقت است!

بعضی ها پای حرفی که می زنند می ایستند و بعضی ها زانو می زنند!

در مقوله ی عدل و قسط، معمولا «عدل» به بازاریان می رسد و قسط به کارمندان!

آخرِ دو خط موازی را کی دیده؟ شاید به هم رسیدن!

برای این که حرف های بودار نزند، قبلش مسواک زد!

شهرداری همه ی پس اندازش را خرج دست انداز می کند!

کتاب های تازه ی هفته ی پیش:

*نمایشنامه ی آنتیگونه اثر سوفوکلس، ترجمه ی نجف دریابندری، نشر آگه، ۱۵۰۰۰ تومان

*خاطرات سوگواری، نوشته رولان بارت، ترجمه ی محمدحسین واقف، انتشارات حرفه هنرمند، ۱۸۰۰۰ تومان

*عشق، دیوانگی و مرگ (عاشقانه های آن سکستون)، ترجمه ی طیبه شنبه زاده، قیمت ۵۰۰۰ تومان

*نمایشنامه مانکن ها (تأتر آوانگارد آمریکای لاتین)، آکتوی لوئیز والدز، ترجمه ی یاشین آزادبیگی، قیمت ۵۵۰۰ تومان

*نوادگان خورشید، آلبر کامو، کاوه سیدحسینی، انتشارات روزنه، ۱۵۰۰۰ تومان

*دکتر محمد ملکی:استادی برای همه فصول، نوشته ی صادق زیباکلام، انتشارات روزنه، ۹۵۰۰ تومان

* طراحی کمیک و کارتون (کتاب های دامیز)، برایان فیرینگتون، ترجمه ی مهرداد مجیدی، ۲۳۰۰۰ تومان

*نیمرخ آهو (مجموعه شعر)، هرمز علیپور، نشر مروارید، ۷۰۰۰ تومان

*حباب معلق (نمایشنامه)، وودی آلن، ترجمه ی بهرنگ رجبی، نشر بیدگل، ۷۵۰۰ تومان

*آشنایی با نشانه شناسی ادبیات، کوروش صفوی، نشر علمی، ۲۲۰۰۰ تومان

کلبه کتاب ـ مهدی کاکلی

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.