اهدای خون ، اهدای زندگی ; نیشابور , قطب دوم اهدای خون در خراسان

رضا میرابی – میدان ایران را که رد می کنی، درست روبروی بیمارستان ۲۲ بهمن.کنار ایستگاه اتوبوس.همان کوچه معروف «قوامی». کوچه ای باریک که رهگذرانی با دل وسیع دارد. صد متری که از ابتدای کوچه داخل می روی ، ساختمانی کوچک توجهت را جلب می کند. «پایگاه انتقال خون نیشابور»

حیاطی با فضای اندک و نرده های آبی که با نمای آجری ساختمان تناسب دارد. چند پله به بالا و بعد داخل رفتم. سمت راست به اتاقک چوبی پذیرش مراجعه کردم و بعد از ارائه مدارک روی صندلی های پایگاه ، منتظر برای پاسخ، نشستم. ۱۰ نفر آقا و دو خانم روی صندلی ها نشسته بودند. با نگاهم کمی جمع را نظاره کردم. همه با چهره هایی باز گاه گاه باهم حرف می زدند.دوباره نگاه کردم.به نظرم جوان ترین نفر حاضر خودم بودم اما با مکثی کوتاه بلند شدم و کنار یک آقای جوان دیگر نشستم. چند دقیقه ای رد شده بود که ما گرم گفت و گو شده بودیم. نامش مرتضی بود و ۲۶ سال داشت. خوش سیما و اندام بود. می گوید که از ۲۳ سالگی ، سالی یک بار خون داده است.اعتقاد دارد که خون دادن یک نوع کمک به هم نوع و فداکاری است و در عین حال یک وظیفه شهروندی.میانه گفتگو اسمش را صدا می زنند و با عذرخواهی به اتاق دکتر می رود.

حرفش را در ذهنم تکرار می کنم : اهدای خون یک وظیفه شهروندی است…

به گفتگو با سرپرست پایگاه انتقال خون نیشابور نشستیم.

علی صفائیان در تشریح روند اهدای خون در این پایگاه گفت: اهداکنندگان پس از مراجعه به پایگاه انتقال خون با همراه داشتن کارت ملی یا مدرک شناسایی معتبر پذیرش می شوند.پس از انجام معاینات پزشکی در صورت داشتن شرایط اهدای خون، به اتاق اهدا راهنمایی شده و خون گیری انجام می شود.

وی در خصوص وضعیت اهدای خون نیشابور خاطر نشان کرد: مراجعه و اهدای خون در شهرستان در وضعیت مطلوبی است به طوری که نیشابور در سال ۹۵ ، با ۱۲ هزار و ۲۷۶ مورد اهدای خون، بعد از تربت حیدریه ، در جایگاه دوم استان قرار گرفته است.

وی از افزایش ۴ درصدی اهدای خونِ سال ۹۵ در مقایسه با سال ۹۴ خبرداد و افزود : اهداکنندگان خون در سال ۹۵ شامل ۵۰ درصد از اهداکنندگان مستمر، ۲۹ درصد افراد با سابقه و ۲ درصد از افراد بار اولی بوده است.اهداکنندگان مستمر، شاخص توسعه اجتماعی یک جامعه اند.این افراد در سال ، دوبار یا بیشتر اهدای خون دارند.

سرپرست پایگاه انتقال خون نیشابور  با اشاره به آثار جسمی، روحی و معنوی اهدای خون ، بیان کرد: در هربار اهدای خون، هر فرد ۴۵۰ سی سی خون اهدا می کند که این امر موجب فعالیت مغز استخوان در ساخت سلول های جدید گشته و از پوکی استخوان و غلظت خون در فرد اهدا کننده جلوگیری می کند. البته با توجه به اینکه از هر کیسه خون می تواند جان سه نفر از هم نوعان را نجات دهد، این عمل رضایت خداوندی، شادابی و خشنودی اهداکنده و تثبیت حس ایثار و انفاق در جامعه را بدنبال خواهد داشت.

مسئول روابط عمومی پایگاه انتقال خون نیشابور نیز گفت: در سه ماهه اول سال ۹۶ ، آمار اهدای خون در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، ۶% رشد داشته است.اهدای خون در نیشابور از ۹۰۰ تا ۱۲۰۰ واحد در ماه بسته به مناسبت های مختلف و تعطیلات در هر ماه، متغیر است اما به طور کلی مراجعه به پایگاه، در فصول بهار و تابستان بیشتر است.

عطیه اکبر ی در گفتگو با « خیام نامه « افزود: یک فرد واجد شرایط اهدای خون باید بین ۱۷ تا ۶۰ سال سن و حداقل وزن ۵۰ کیلوگرم داشته باشد که البته اهداکنندگان مستمر تا ۶۵ سال اجازه خون دادن دارند. برخورداری از سلامت کامل جسمی و روحی و پرهیز از رفتارهای پرخطر جسمی و غیربهداشتی از دیگر شرایط لازم برای اهدای خون به حساب می آید.

وی با بیان اینکه صداقت مراجعین در اهدای خون بسیار مهم است ، خاطر نشان کرد: در انتقال خون حفظ سلامت اهداکننده و گیرنده خون بسیار اهمیت قراردارد.به همین منظور سوالاتی در بررسی سلامت قلبی، مصرف داروهای آنتی بیوتیک، سرماخوردگی، بیماری های روحی و روانی، حجامت و خالکوبی و…  از سوی پزشک قبل از اهدای خون از اهداکنندگان پرسیده می شود. هم چنین هرکیسه خون از لحاظ بیماری های ویروسی از قبیل: ایدز، هپاتیت، سفلین و … با بکارگیری دقیق ترین تجهیزات و پزشکان مجرب آزموده می شود.

مسئول روابط عمومی پایگاه انتقال نیشابور در خصوص اهدای خون بانوان بیان کرد: بانوان نیمی از جامعه را تشکیل می دهند و یکی از جمعیت های مناسب برای اهدای خون به شمار می روند. به طور میانگین سهم بانوان شهرستان در اهدای خون ، ۷ درصد می باشد که با افزایش آگاهی می توان این میزان را افزایش داد.شرایط اهدای خون بانوان و آقایان تفاوتی با یکدیگر ندارد فقط فواصل اهدای خون در بانوان هر ۴ ماه یکبار و در مردان هر سه ماه یک بار است.

اکبری اظهار کرد: این باور که برخی از گروه های خونی برای چندین گروه خون مصرف می شوند، نادرست است. امروزه هر گروه خونی برای گیرنده هایی با گروه خونی مشابه مصرف می شوند و از این جهت، نیاز به تمام گروه های خونی به طور مداوم حس می شود.بیشترین گروه خونی اهدایی، O و کمترین آن AB  است که به همین ترتیب، نیاز به فرآورده های خونی حاصل از این گروه های خونی ، بیشترین و کمترین است.

وی در پایان در خصوص مصرف فرآورده های خونی پایگاه انتقال خون نیشابور در بیمارستان های شهرستان، تصریح کرد: در سال گذشته ۹۷۷۸ واحد از فرآورده های خونی تولید شده در پایگاه به مصرف مراکز درمانی شهرستان رسیده و ۱۱۷۶۲ واحد برای مصرف پایگاه های داخل استان به ویژه مشهد ارسال گردیده است.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.