انواع طلاق

انواع طلاق

قسمت اول

طلاق یکی از راه های انحلال و فروپاشی زندگی زناشویی است که متاسفانه در جامعه ی ما میزان آن رو به افزایش است. در این قسمت سعی نداریم که به عوامل طلاق بپردازیم بلکه هدف ما از طرح موضوع، این است که از دیدگاه حقوقی اقسام آن مورد بررسی قرار گیرد:

۱- طلاق رجعی: طلاقی است که مرد در مدت معین حق مراجعه به زن و ادامه زندگی را دارد و در صورت مراجعه مرد، طلاق منتفی می گردد.

۲- طلاق باین: طلاقی که در آن مرد حق رجوع به همسر خویش را ندارد مانند طلاق زن یائسه یا دختر باکره.

۳- طلاق خُلع: طلاقی است که زن به لحاظ کراهتی که از مرد دارد با بخشیدن مالی که می تواند تمام یا قسمتی از مهریه یا چیزی بیش از آن باشد تا شوهر را راضی به طلاق نماید.

۴- طلاق مبارات: طلاقی که کراهت از طرف زن و مرد است ، در این صورت مالی که بخشیده می شود بیش از مهر نخواهد بود.

طلاق از این جهت که مورد درخواست زن باشد یا مرد و یا هر دو را می توان به سه حالت تقسیم نمود:

الف) طلاق به درخواست یا خواسته مرد ب) طلاق به درخواست زن ج) طلاق به درخواست زن و شوهر

الف) طلاق به درخواست یا خواسته مرد: زمانی که طلاق به خواسته ی مرد باشد به آن طلاق رجعی گفته می شود زیرا مرد تا مدت سه ماه حق رجوع و پشیمانی از طلاق را دارد و در این مدت طلاق کامل نیست و زن و مرد هنوز نسبت به هم دارای مسئولیت ها و تکالیفی هستند و با وجود اجرای صیغه طلاق، دفتر ثبت طلاق اجازه ثبت طلاق رجعی را تا پایان (عده شرعی) ندارد، بنابراین در طلاق رجعی تا پایان عده تصمیم مرد به طلاق قطعی نیست و بدین وسیله قانون گذار خواسته است فرصت بیشتری به مرد برای بازگشت به زندگی را بدهد. این مدت سه ماه زمان عده نام دارد.

ب) طلاق به درخواست زن: در صورتی که زن متقاضی طلاق باشد باید مقداری از مهریه یا همه آن را به شوهر ببخشد تا رضایت او را برای طلاق کسب نماید این نوع طلاق را باین می گویند که به طلاق خُلع و مُبارات تقسیم می شود.

ج) طلاق توافقی: این نوع طلاق به درخواست زن و شوهر انجام می شود. در این نوع طلاق زوجین با هم متقاضی طلاق می باشند که با مراجعه به دادگاه خانواده، در اموری از قبیل حضانت فرزند، نفقه، استرداد جهیزیه، مهریه و سایر موارد را کتبا در دادخواست نوشته و به دادگاه مراجعه می نمایند.

ادامه دارد

نویسنده :محسن تقیان

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.