انتقاد و نگرانی یک عضو شورا از معاملات شهرداری و صوری بودن استعلام ها

آقای شهردار! به شما اعتماد کردیم؛ چرا دو طرحِ مشابه با رقم های خیلی متفاوت اجرا شد؟!

شهردار: از اعتماد شورا سوء استفاده نکرده ام

آزاده مهدیار/ بیست و هفتمین جلسه شورای پنجم با مصوبات مختلف برگزار شد و حضور شهردار، تذکرات مختلف به او و پاسخگویی وی به این تذکرات از نکات جالب توجه جلسه ۲۷شورای پنجم بود که در یک مورد هم منجر به مشاجره لفظی دو عضو شورا شد.

در این جلسه درودی، رییس شورا با بیان این که بررسی متمم بودجه سال ۹۶ در جلسات فوق العاده شورا به اتمام رسیده، گفت: این مصوبه ۱۹ بهمن تقدیم شهرداری شد، گفتنی است بررسی بودجه سال ۹۷ همچنان در دستور کار شورا قرار دارد.

تقدیم متمم بودجه سال ۹۶ به شهرداری

رئیس کمیسیون مالی- اداری با بیان این که متمم بودجه به مبلغ حدودا ۱۳۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان در کمیسیون تلفیق بررسی شده و کلیات آن مورد تایید است، تشریح کرد: اصلاحاتی در بودجه اختصاص یافته به برخی پروژه ها نیاز بود و نگرانی هایی  برای کمبود یا مازاد برخی اعتبارات وجود داشت که طی جلسات متعدد با شهردار و کارشناسان شهرداری، مجددا بررسی شده و با چند ردیف تکمیلی به شهرداری ارسال شد.

محمدکاظم صادقی ادامه داد: هر ساله پایگاه اطلاع رسانی به مسافرین نوروزی در روزهای اول نوروز، با محوریت سازمان میراث فرهنگی مشغول به خدمات رسانی می شود اما انسجام لازم را نداشته و در روزهای بعدی انتقاداتی از مسافرین شنیده می شود. من از شهرداری می خواهم توجه بیشتری به این امر داشته باشد.

تکمیل فضای سبز میدان امام رضا، به سازی ورودی های شهر نه فقط محور اصلی بلکه حاشیه محور، نصب تابلوهای خیر مقدم مناسب، به سازی پارک ها و جمع آوری سد معبر و کاشت گل و گیاه، از جمله توصیه های این شهردار سابق و عضو کنونی شورا به شهرداری، برای برنامه های نوروزی شهر، بود.

وی هم چنین  یادآور شد: کارگران خدمات شهری هنوز پول جارو و لباس خود را طلب کارند و چون در ایام نوروز سفیران شهرداری اند، لازم است لباس مناسب داشته باشند. برای المان و نمادهای نوروزی هم تنها ۱۰۰ میلیون تومان پیش بینی شده که به نظر مبلغ کمی است و امیدواریم شهرداری برنامه ریزی کافی برای صرف آن داشته باشد. کمبود سرویس های بهداشتی هم از جمله مشکلات مسافران در این ایام است که به گفته صادقی به عنوان نمونه، در کل بلوار ۲ و نیم کیلومتری جمهوری فقط ۲ سرویس بهداشتی تک چشمه وجود دارد.

شهردار در پاسخ ضمن تشکر از شورای شهر برای تسریع در بررسی بودجه اطمینان داد که موارد مطرح شده را مورد نظر قرار خواهد داد.

نجفی افزود: فرآیند اصلاحی سرویس های بهداشتی و فضای سبز دچار عقب افتادگی چند ساله است و ما جبران بخشی از آن را دیده ایم. ۳ سال در فضای سبز سم پاشی صورت نگرفته بود. ما درخت های معابر اصلی را سم زده ایم که برخی شهروندان گمان کرده اند رنگ است.

وی با پذیرش این که رقم ۱۰۰ میلیون تومان برای اِلِمان های نوروزی کم است، افزود: اما قرار است با هماهنگی سازمان فرهنگی و به صورت مشارکتی این کار صورت گیرد. برای بلوار جمهوری اسلامی هم در سال جدید ۳ سرویس بهداشتی ۸ چشمه ای زیرسطحی پیش بینی شده که اختصاص ۲ دستگاه را از استانداری قول گرفته ایم.

همت آبادی (منشی هیات رئیسه) در این زمینه یادآور شد: ما خیلی موافق کاربرد سم و کود در فضای شهری نیستیم، مدیریت صحیح این است که استفاده از سم کم شود. ضمن این که ماده استفاده شده برای تنه درختان «سم» نیست بلکه مخلوط بور و آهک است که کود تقویتی حساب می شود، من توصیه می کنم در این زمینه از مطالعات کارشناسان استفاده شود.

جریمه قطع درختان تا ۱۰۰ میلیون تومان

رئیس کمیسیون حمل و نقل و محیط زیست ادامه داد: لایحه شهرداری در رابطه با حفظ فضای سبز داخل شهری مورد بررسی قرار گرفته و مقرر شد شهروندانی که در جا به جایی درختان در موقع ساخت و ساز با شهرداری همکاری کنند، مشمول ۱۰ تا ۲۰ درصد تخفیف شوند.

صادقی در این خصوص گفت: مبالغ پیشنهادی برای جریمه قطع درختان کم بود. درختان باغ امین اسلامی در حال نابودی است، زمانی که داشتند کف پوش این پارک را ایجاد می کردند تعدادی از دانشکده کشاورزی معترض شدند و گفتند این مصالح به درختان آسیب می زند ولی کسی اعتنا نکرد و حالا به همین دلیل درختان درحال خشک شدن اند.

همت آبادی ادامه داد: شهروندان در هنگام صدور پروانه دقت داشته باشند و از سازمان فضای سبز استعلام بگیرند. چراکه جریمه قطع درختان طبق مصوبه کمیسیون ماده ۷ تا ۱۰۰ میلیون تومان می رسد.

تغییر کاربری میدان طیور خارج از یَد شهرداری

بحث بازار طیور دقایقی وقت جلسه را به خود اختصاص داد؛ تقاضای ۲ سال قبل دادستان در رابطه با ساماندهی این بازار و تذکر شهرداری نسبت به لزوم عمل به تعهدات از سوی پیمانکار

صادقی در این باره اظهار کرد: این بازار یک لکه سرطانی در ورودی شهر بود، شهرداری در قبال ساماندهی این مکان توسط پیمانکار، تعهداتی را پذیرفته است. به نظر من پیمانکار به تعهدات خود عمل کرده است.

احمد همت آبادی (نایب رئیس) نیز گفت: سد معبر با ایشان همکاری نمی کند، قرار بود این بازار همه روزه برپا باشد و مختص چهارشنبه و جمعه نباشد، اما شهرداری به تعهدات خود عمل نکرده و حالا پیمانکار نامه زده که «تعطیل می کنم».

  ار در این خصوص بیان کرد: تغییر کاربری آن مکان از یَد شهرداری خارج است و باید بنا بر دستور مراجع قضایی صورت گیرد. قرار بود جهاد کشاورزی به عنوان متولی، پیگیر فعالیت بازار صرفا با کاربری عرضه پرندگان زینتی باشد. حتی توافق شده بود که شهرداری نیروی مورد نیاز را تامین کند و سایر هزینه ها با جهاد باشد. شهرداری به تعهد خود عمل کرده و نامه هم نوشته ایم که نیروها را تامین خواهیم کرد و حال جهاد باید وارد عمل شود.

نامه فرمانداری در رابطه با جا به جایی میدان دام هم در جلسه مطرح شد که مورد موافقت شورا قرار نگرفت و مصوب شد میدان موجود اصلاح و ساماندهی شود.

برنامه شهرداری برای کشتارگاه سابق نیشابور

محمدحسن زرندی با اشاره به افتتاح کشتارگاه صنعتی جدید نیشابور که به زودی صورت خواهد گرفت، خطاب به شهردار گفت: برای کشتارگاه قبلی چه برنامه ای دارید؟ تجهیزات موجود در آن جا قیمتی است و می توان از آن محل درآمد کسب کرد.

شهردار پاسخ داد: تاسیسات مختص همان مکان تعبیه شده و قابلیت بهره برداری به همان منظور را ندارد، لذا با مزایده به فروش خواهد رسید، از سالن هم فعلا برای پردازش زباله های شهر و در اولویت بعدی انتقال بخشی از فعالیت های انبار مرکزی در جدول سازی ها استفاده خواهد شد.

در ادامه این جلسه، رئیس کمیسیون عمران پیش از قرائت مصوبات کمیسیون متبوعش گفت: از شهردار می خواهم صورت وضعیت پروژه ها  دقیق تر به شورا ارسال شود. همچنین پیشنهاد می کنم در بودجه ردیفی برای کارمندان ساعی شهرداری در نظر گرفته شود تا انگیزه کار بالا رود. وی  با پیشنهاد این که در نگهداری از باغ های نیشابور دقت بیشتری شود، افزود: می توان پارک بانوان را به یکی از باغ هایی که دیوار دارد منتقل کرد.

مشارکت شهرداری و وزارت برای ساخت کلانتری ۱۴ معصوم

بر اساس مصوبات کمیسیون عمران که به تصویب صحن علنی رسید، مقرر شد جهت حمایت از مناطق محروم، ساخت کلانتری ۱۴معصوم با مشارکت «شرکت به سازی و عمران ایران» شرکتی طرف قرارداد وزارت کشور، صورت گیرد. به این صورت که شهرداری مبلغ ۳۴۰ میلیون تومان هزینه کند و در قبال آن امتیاز یا خدمات هم ارزی از سوی وزارت کشور به شهرداری نیشابور ارائه شود.

همچنین مقرر شد نرخ بازدید کارشناسان شهرداری از املاک شهروندان از ۱۰ هزار تومان به ۵۰ هزار تومان افزایش یابد؛ مصوبه ای که به گفته ترقی مورد اعتراض شهروندان قرار گرفته بود. وی در این خصوص تصریح کرد: هزینه ایاب و ذهاب کارشناس که قبلا از شهروندان دریافت می شده حذف شد، چون مغایر شان کارشناس شهرداری بود. از طرفی بررسی هر پرونده و ارسال گزارش آن برای کارشناس حداقل ۲ روز زمان می گیرد، بسیاری از شهروندان متاسفانه صرفا برای این که بدانند ملک شان عقب نشینی دارد یا نه و یا چه کاربری دارد، با پرداخت ۱۰ هزار تومان از کارشناسان می خواستند خدمات رسانی کنند که در ازای کار انجام شده، خروجی چندانی هم نداشت، لذا نرخ را افزایش دادیم.

شهردار: ثابت کرده ام از اعتماد شورا سوء استفاده نشده

در بخش دیگری از جلسه علنی، محمدکاظم صادقی به شهردار تذکر داد: ما تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان برای معاملات به شما تفویض اختیار کرده ایم و این نشان از اعتماد شورا به شهردار است، اما به رقم برخی معاملات انتقاد جدی داریم. مثلا در دو منطقه بلوار ۴۵ متری و محور بهشت فضل، یک نوع به سازی صورت گرفته ولی ارقام قراردادها خیلی متفاوت است و نگران ایم استعلام ها صوری باشد.

علی اکبر شکیبا هم گفت: چرا پروژه پیاده رو سازی این قدر دیر شروع شده که کسبه خیابان امام معترض شوند. نزدیک عید است و پیاده رو ها درگیر کارهای شهرداری؛ آن ها هم نگران اند به کاسبی شان در این فصل سال لطمه وارد شود.

ترقی در خصوص این تذکر یادآور شد: این پروژه باید تا پایان سال انجام می شد تا بودجه مورد نظر عمرانی محقق شود.

شهردار هم پاسخ داد: من از شهروندان عذرخواهی می کنم که به خاطر اجرای پروژه های شهرداری به زحمت می افتند، هر آبادانی کمی خرابی هم دارد، به علاوه به خاطر نزولات آسمانی اخیر، این پروژه ها با ۱۰ روز تاخیر مواجه شد.

صادقی همچنین نسبت به این که چرا برای پروژه های با مبالغ کم، فهرست بها تهیه می شود، انتقاد کرد و ادامه داد: پروژه هایی را که آیتم های زیادی دارد می توان با فهرست بها، قرارداد بست که اختلافی با پیمانکار پیش نیاید. اما مثلا جدول گذاری که کاری مشخص است نیازی به این کار ندارد، به علاوه ۹۰ درصد پیمانکاران در حدی که تصور می شود کاربلد و کارشناس نیستند و تنها مُهری برای شان ساخته اند به عنوان پیمانکار؛ ولی دارند با بهترین شرایط پول دریافت می کنند!

شهردار تهیه فهرست بها را یک الگوی کشوری خواند و افزود: در پایه این الگو وسواس زیادی به خرج داده شده و در آن همه موارد لحاظ شده است. فقط ممکن است انحراف منطقه ای وجود داشته باشد؛ مثلا حمل مصالح در شهرهای مختلف به لحاظ بعد مسافتی متفاوت باشد اما الگوی مورد قبولی است. وی ادامه داد: من از اعتماد شورای پنجم برای تفویض اختیار سپاسگزارم ولی ثابت کرده ام که از این اعتماد سوء استفاده نشده است.

در ادامه جلسه مصوبه کمیسیون فرهنگی-اجتماعی مبنی بر برگزاری جشنواره موسیقی اقوام شرق کشور در سال ۹۷ در نیشابور قرائت شد و با کلیات آن موافقت گردید.

مشاجره لفظی دو عضو شورا

در لحظات پایانی جلسه، مجتبی باری خطاب به شهردار تذکر داد: توقع شورا ارائه برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت بود که انتظار می رفت در بودجه دیده شود. قرار بود در به کار گیری نیروها در شهرداری از ظرفیت داخلی استفاده شود و حتی الامکان از نیروهای غیربومی استفاده نشود.

شهردار در پاسخ گفت: استفاده از بدنه شهرداری در انجام کار از اولویت های من بوده و فقط ۲ نفر نیرو در سطح مدیریتی و مشاور اضافه کرده ام که یک نفر از آن ها هم نیشابوری است و فکر می کنم به نسبت خیلی از شهرداران، تعداد زیادی نیست.

در حاشیه این تذکر باری و پاسخ شهردار، هادی ترقی خطاب به همکار خود گفت: من تذکر آیین نامه ای می دهم؛ سوال از شهردار باید حداقل با نظر نیمی از اعضای شورا باشد. (این تذکر ترقی البته در حالی عنوان شد که «استیضاح» شهردار نیاز به این تعداد امضا دارد، نه سوال از وی و هر عضو شورا می تواند شهردار را مورد «سوال» قرار دهد.)

باری در واکنش گفت: «شما خودت در ابتدای گزارش مصوبات کمیسیون متبوعش «نطق پیش از دستور» می کنی، «تذکر» هم می دهی به ما که رسید، معترض می شوی؟»

پاسخ ترقی خطاب به باری که «تذکر می توانی بدهی ولی سوال نمی توانی بپرسی» باعث ادامه کشاکش شد و باری هم جواب داد: من سوال نپرسیدم؛ پیشنهاد دادم.

این مشارجه لفظی با اقدام رئیس شورا مبنی بر دعوت اعضا به آرامش و سکوت و لبخند پایان یافت.

 

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.