انتقاد در شورا از سقوط آزاد «میراث فرهنگی نیشابور»: کهن ترین شهر خراسان در جایگاه «هشتم» استان؟!

رضا میرابی- شصتمین نشست علنی شورای پنجم شهر برگزار شد. این جلسه، پس از تعطیلی هفته گذشته صحن شورا به دلیل رحلت پیامبر(ص) با حضور تمامی اعضای شورا، شهردار و اصحاب رسانه، چهارشنبه گذشته، بیست و سوم آبان ماه تشکیل شد.

انتقاد نایب رئیس شورا از رتبه هشتم میراث فرهنگی نیشابور در استان

محمدکاظم صادقی در شروع جلسه این هفته شورا در نطقی پیش از دستور، با انتقاد از رتبه هشتم میراث فرهنگی نیشابور در خراسان، گفت: یعنی واقعاً باید شهرهایی مثل گناباد، تربت حیدریه و سبزوار رتبه ای بالاتر از نیشابور را در این رده بندی داشته باشند؟!

نایب رییس شورا افزود: من از فرماندار، شورای شهر و متولیان حوزه میراث فرهنگی در استان می خواهم به این موضوع به طور ویژه بپردازند تا مشخص شود علت این رتبه بندی چه بوده است.

وی افزود: امیدواریم رئیس اداره میراث فرهنگی شهر هم با حضور در شورا، توضیحاتی در این خصوص ارائه کنند.

دستور دادستان در ممنوعیت فروش قبر در مزارهای حاشیه ای؛

فروش قبر در باغ فضل بن شاذان ممنوع شد!

مهم ترین بخش این جلسه به مصوبه کمیسیون خدمات شهری شورا اختصاص داشت. جایی که احمد همت آبادی، رئیس کمیسیون خدمات شهری، از دستور دادستان در ممنوعیت فروش قبر در مزارهای حاشیه ای شهر خبر داد.

به گفته او بنا بر این دستور، فروش قبر در باغ فضل بن شاذان و مزارهای ده شیخ، ده بافت، ده حلاج، خرمبک و هلالی ممنوع است.

وی ادامه داد: کمیسیون خدمات شهری با بررسی این دستور، ممنوعیت فروش قبر در این محل ها به جز مزار ده بافت را به تصویب رساند. با توجه به قرارگیری مزار ده بافت در خارج از محدوده شهری، وضعیت فروش قبر در این مزار مورد بازنگری قرار می گیرد.

همت آبادی در پاسخ به سوال «خیام نامه» در خصوص وضعیت قبرهای پیش فروش شده باغ فضل بن شاذان،  تصریح کرد: به دلیل این که تعدادی از قبور باغ فضل بن شاذان (بهشت فضل) قبلا به شهروندان فروخته شده، اداره اوقاف موظف است تعداد مشخص قبور پیش فروش شده در این باغ را با ارائه مدارک مستند، به شورا اعلام کند. به این ترتیب، با خود اظهاری اداره اوقاف، مشکل قبرهای پیش فروش شده حل می شود.

بند بعدی مصوبات کمیسیون به تصمیم شورا در خصوص درخواست دانشگاه آزاد به بازنگری در قیمت بلیط سرویس اتوبوس دانشجویان اختصاص داشت.

رئیس کمیسیون خدمات شهری در توضیح این موضوع گفت: قیمت کرایه اتوبوس های دانشجویی دانشگاه آزاد ۷۰۰ تومان تعیین شد که این قیمت مصوب، در جلسه ای با حضور رییس دانشگاه و معاون فرمانداری و نمایندگان سازمان حمل و نقل بار و مسافر مصوب شد. بنا بر تصمیم اعضای جلسه مذکور، شهرداری موظف بود که در تعیین این قیمت، سودی در نظر نگیرد و قیمت تمام شده باشد.

همت آبادی اظهار کرد: در ادامه شهرداری قیمت تمام شده را بیش از ۸۰۰ تومان اعلام کرد که شورا با قیمت ۷۰۰ تومان موافقت کرد. به همین دلیل هم کمیسیون با درخواست رییس دانشگاه آزاد در بازنگری قیمت بلیط اتوبوس های دانشجویی مخالفت کرد.

برون سپاری خدمات شهری منطقه۲ از دی ماه آغاز می شود

شهردار:  پیمانکار، یک پیمانکار بین المللی است

شهردار که مطابق هر هفته در جلسه علنی شورا حضور داشت، در پاسخ به اظهارات صادقی، نایب رئیس شورا، در خصوص وضعیت برون سپاری بخش خدمات شهری منطقه دو، گفت: جلساتی با پیمانکار داشتیم. در بررسی های اولیه مشخص شد که پیمانکار ، یک پیمانکار «قَدَر» و بین المللی است. این پیمانکار پیش از این در مراکش و شیراز پروژه هایی انجام داده که با موفقیت همراه بوده است.

به گفته علی نجفی، برون سپاری بخش خدمات شهری منطقه دو شهرداری نیشابور از دی ماه پیش رو آغاز می شود.

وی تصریح کرد: اگر چه ما از لحاظ درصد تحقق درآمدی در بودجه وضعیت نسبتا خوبی نسبت به بقیه شهرها داریم، اما این واقعیت را بپذیریم که شهرداری نزدیک به ۱۰۰ میلیارد تومان بدهی داشته است. این ایراد بر بنده وارد است که ما بحث دیون را در بودجه لحاظ نکرده بودیم. اما دیون، باری است که شهرداری باید پرداخت کند. ما نمی توانیم از کنار دیون بی تفاوت بگذریم و صرفا با استناد به درصد مناسب تحقق بودجه، این انتظار را داشته باشیم که ۱۰۰  درصد برنامه های ما با موفقیت اجرا شود. به قطع و یقین دیون باید به پیمانکاران، بانک ها و سایر افرادی که در تملکات از شهرداری طلب دارند، پرداخت شود. این موضوع منجر به این خواهد شد که پیشبرد عملیاتی برنامه ها در تامین منابع مالی دچار مشکل شود.

شهردار بیان کرد: هم چنین در خصوص سنوات کارگران، ما یک فرصت یک ماهه را برای دریافت وضعیت سنوات از تامین اجتماعی و گردآوری آن پیش بینی کردیم. در بحث لباس کارگران هم، خود شرکت پیمانکاری، تولیدی لباس دارند که لباس ها با تایید شهرداری برای بخش پیمانی تهیه می شوند.

نایب رئیس شورا در پاسخ این سخنان شهردار گفت: ما اگر صد میلیارد تومان در شهرداری بدهی داشتیم، به همان مقدار هم بستانکار و معوقات وصول نشده داشتیم که باید پیگیری شود. در حال حاضر ردیف های درآمد و هزینه به طور یکسان تحقق پیدا می کند که جای قدردانی دارد.

محمدکاظم صادقی تصریح کرد: با توجه به فرارسیدن فصل سرما، باید لباس زمستانی امسال و سال گذشته برای کارگران تهیه شود. مجموع هزینه لازم برای این منظور بیش از ۲۵۰ میلیون تومان نمی شود. اگر دو نفر از همکاران ما در این فصل بیمار شوند، به مراتب تبعات اخلاقی و اجتماعی بیشتری دارد.

انتقاد نایب رئیس شورا از رتبه هشتم میراث فرهنگی نیشابور در خراسان

محمدکاظم صادقی در شروع جلسه این هفته شورا با انتقاد از رتبه هشتم میراث فرهنگی نیشابور در خراسان، گفت: یعنی واقعاً باید شهرهایی مثل گناباد، تربت حیدریه و سبزوار رتبه ای بالاتر از نیشابور را در این رده بندی داشته باشند؟ من از فرماندار، شورای اسلامی شهر و متولیان حوزه میراث فرهنگی در استان می خواهم به این موضوع به طور ویژه ورود پیدا کنند تا مشخص شود علت این رتبه بندی چه بوده است. امیدواریم رئیس اداره میراث فرهنگی شهر هم با حضور در شورا، توضیحاتی در این خصوص ارائه کنند.

نمایندگان شورا با هزینه شخصی در مجمع شهرداران شهرهای آسیایی شرکت می کنند

هادی ترقی، رئیس کمیسیون عمران در تشریح این خبر گفت: با تصمیم شورا، دو نفر از اعضا با هزینه شخصی به عنوان نماینده شورا  در مجمع شهرداران شهرهای آسیایی به ترکیه سفر می کنند.

بوستانی که به نام جوان نامگذاری شده در شأن این نام نیست!

رئیس کمیسیون ورزش و جوانان شورا از احداث باند شرقی دوچرخه سواری در جاده باغرود خبر داد و افزود: با تعامل شهرداری و فرماندهی تیپ زرهی ۲۱ امام  رضا(ع)، این باند احداث می شود و به قسمت قبلی در غرب جاده، متصل می شود.

علی اکبر شکیبا هم چنین بیان کرد: اعضای هیئت رئیسه پارلمان مشورتی جوانان نیشابور هفته گذشته در کمیسیون حاضر شدند و گزارشی از عملکرد ۶ ماهه خود ارائه کردند که اقدامات بسیار مناسب و تاثیرگذاری در حوزه جوانان بود.

به گفته شکیبا، یکی از خبرهای خوشی که در این جلسه از سوی پارلمان جوانان اعلام شد، پیگیری روند تکمیل عملیات ساختمانی خانه جوان در مجموعه انقلاب بود که در سال آینده به بهره برداری می رسد.

او در خصوص تصمیم شورای نامگذاری معابر مبنی بر نامگذاری پارک «مالیات» به نام «جوان»، (بوستانی کوچک در حاشیه بلوار جانبازان، واقع در روبه روی ورزشگاه انقلاب) اذعان کرد: اعضای پارلمان جوانان در این جلسه به نامگذاری پارک مالیات به نام جوان اعتراض داشتند و به نظر من هم پارک مالیات در شأن نام جوان و جمعیت عظیم جوانان نیشابور نیست. باید به جدّ به این مسئله پرداخت، نام جوان، نام بزرگی است.

وی ادامه داد: نقطه نظر جوانان این بود که باید پارکی به این اسم انتخاب شودکه ساختار پارک متناسب با نام جوان باشد. پیشنهاد پارلمان جوانان پارک ارغوان هست که هنوز به بهره برداری نرسیده است. من هم فکر می کنم با توجه به اینکه پارک ارغوان هنوز به بهره برداری نرسیده، امکان تغییر نام آن به نام جوان وجود دارد.

شهردار در پاسخ به این درخواست شکیبا و نیز درخواست جمعی از هنرمندان برای احداث یک سالن تئاتر در پارک ارغوان، گفت: با توجه به این که بخشی از ابنیه طراحی شده، در این مجموعه احداث شده، تغییر طراحی در پارک ارغوان مستلزم هزینه زیادی هم در تخریب و هم در احداث مجدد است. اما بر اساس طرحِ پیش بینی شده، فضا برای انجام طرح های پیشنهادی در ضلع شرقی پارک وجود دارد.

همچنین طرح پیشنهادی انتشار مجدد نشریه شادیاخ در کمیسیون خدمات شهری، تشکیل اتاق فکر جهت ترویج موقوفات حوزه فرهنگی در کمیسیون فرهنگی و آمادگی سرمایه گذار در ایجاد پیست اسب سواری در کمیسیون گردشگری و مشارکت های اقتصادی از بحث های مطرح شده دیگر در صحن این هفته کمیسیون های شورای شهر بود.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.