انتقاد از حاکمیت روابط در شهرداری: فامیل ها حکم می گیرند


تبدیل کارکنان قراردادی به پیمانکار با چه معیاری بوده است؟

کارگران از واگذاری گله مند نیستند، از تبعیض ها ناراحت اند.

a1 (6)آزاده مهدیار- جلسه هفتگی شورا شهر، پس از استیضاح و ابقای شهردار، که به گفته ی رئیس شورا به همین دلیل، بررسی نامه ها و مصوبات به تعویق افتاده بود، به قرائت مصوبات کمیسیون ها و بررسی آنها گذشت و در این میان، پس از تجمع کارگران سازمان فضای سبز شهرداری مقابل فرمانداری و اعتراض شان به تغییر احکام کاری شان که پیش تر شرح آن در «خیام نامه» آمده بود، این موضوع بررسی و تعیین تکلیف شد.

روابط فامیلی در شهرداری؛ همچنان حاکم

برای چندمین بار صحبت لزوم خروج نیروهای مازاد شهرداری، که از شهریور ۹۲ به بدنه شهرداری پیوسته اند، مطرح شد و هوشمند با بیان این که چرا برخی مصوبات را «پیراهن عثمان» می کنیم و بر اجرایی شدن آن ها اصرار می ورزیم و چنین مواردی را نادیده می گیریم، به ۲۱ نفر نیرویی اشاره کرد که مقرر بوده از مدت ها پیش از شهرداری خارج شوند ولی به گفته وی به دلیل رابطه فامیلی با پرسنل سازمان یا برخی اعضای شورا، ترتیب اثر داده نشده است.

پارسا نیروهای شهرداری را در حال حاضر نیز در حال افزایش اعلام کرد و افزود: شهرداری لیست افرادی را که باید خارج شوند را نمی دهد و بر خلاف مصوبه شورا عمل می کند.

روشن شدن تکلیف احکام کارگران فضای سبز

در این میان صحبت از کارگران سازمان فضای سبز شهرداری به میان آمد که پیش از این حدود ۸۰ نفر آنان صرف نظر از سنوات شان از قراردادی به شرکتی تبدیل شده بودند و اعتراضات شان مبنی بر گزینشی عمل کردن شهرداری در این مورد به تجمع مقابل فرمانداری هم رسیده بود.

پارسا در این باره بیان کرد: کارگرانی با ۱۲ سال سابقه از قراردادی به شرکتی تبدیل شده اند ولی برخی(!) نیروها، که چنین سنواتی ندارند و باید طبق مصوبه شورا از شهرداری خارج می شدند، ارتقا پیدا کرده و قراردادی شده اند.

وی در ادامه گفت: استیضاح شهردار که به نتیجه نرسید، اگر قرار است مصوبات ما همچنان اجرایی نشود، باید از هیات های بازرسی و مراجع قضایی بخواهیم ورود پیدا کنند.

با توجه به این که واگذاری سازمان فضای سبز به بخش خصوصی، اولین برون سپاری شهرداری محسوب می شود، شاملی در این باره گفت: مشکل این جا است که سازمان به طور کامل واگذار نشده است و در برخی جاها مازاد نیرو و در برخی جاهای دیگر کمبود نیرو داریم که مدیریت واحدی نمی شوند، کارگران از این واگذاری گله مند نیستند، بلکه از تبعیض ها ناراحت اند.

همت آبادی نیز تأکید کرد: نیروهایی با سابقه ۱۳ ساله، شرکتی شده اند و حتی نگران این هستند که قراردادشان برای سال جدید تمدید نشود و امنیت شغلی ندارند، در حالی که برخی افراد با سابقه بسیار کم، در شهرداری ماندگار شده اند.

در این میان هوشمند، برخی نمایندگان شورا در سازمان ها را به جای ناظر، «حامی» مدیر عامل سازمان توصیف کرد. سخنانی که موجب دلخوری برخی اعضا شد.

در نهایت با پیشنهاد همت آبادی، مصوب شد معیار تبدیل نیروها از قراردادی به شرکتی، پایین ترین سنوات افراد باشد و نیز با این گفته اقبالی که «به دلیل عدم وجود شیوه نامه در طرح های شهرداری، گاهی گرفتار اعمال سلیقه افراد ذی نفع هستیم که فکر ما را به بازی می گیرند.» مقرر شد پارسا و شاملی به عنوان نمایندگان شورا، بر اضافه شدن نیروها و لزوم خروج نیروهای مازاد، نظارت مستقیم داشته باشند و گزارش آن را به صحن شورا بیاورند.

چرا بدهیم دیگران بخورند(!)

باقی وقت جلسه شورا به نام ها و مصوبات کمیسیون فرهنگی گذشت.

یکی از این موارد مطرح شده، پیشنهاد تعیین فردی به نام اله خانی به عنوان مشاور کمیسیون فرهنگی و دادن حکم به وی بود که با وجود اصرار پارسا و هوشمند برای به کار گیری وی با این توضیح که «فردی پژوهشگر است و آشنایی خوبی با نیشابور دارد»، رای نیاورد.

در این باره پارسا اظهار داشت: اگر یک برگ کاغذ در قالب حکم به این آقا بدهیم که مشاوره بدهد چه ایرادی دارد؟ به جای این که بدهیم دیگران بخورند(!) برای این محقق هزینه کنیم. وی افزود: من لیستی از دریافتی های کارکنان شهرداری دارم. هوشمند در میان کلام پارسا گفت: باز ماجرای بگم، بگم است، آن لیست را بگذار برای بعد.

میدان امام رضا(ع) یا بسیج؟

مورد بعدی که بحث زیادی را به همراه داشت، نام گذاری میدان مسیر تقاطع امام رضا(ع) بود، که بسیج درخواست داشته همان نام «میدان بسیج» دست نخورده بماند و تبدیل به میدان «امام رضا» نشود، که همت آبادی پیشنهاد داد: به دلیل این که این نام گذاری در حوزه اختیارات ما نیست، موضوع به شورای نام گذاری ارجاع داده شود، با توصیه شورا مبنی بر نام گذاری عنوان «بسیج» بر این میدان، که تصویب شد.

در ادامه افزایش کرایه تاکسی و اتوبوس ها به میزان ۱۵ درصد در سال جدید به تصویب رسید. همچنین پیش از حضور حسینی قاضی در شورا، رئیس شورا از غیبت ده جلسه ای وی از شهریور ماه تا به الان، انتقاد کرد.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.