انتشار یکصد میلیارد تومان اوراق مشارکت برای بافت فرسوده شهر

در جلسه شورای شهر عنوان شد:

انتشار یکصد میلیارد تومان اوراق مشارکت برای بافت فرسوده شهر

آزاده مهدیار/ جلسه شورای شهر هفته گذشته با چندین مصوبه همراه بود که در ضمن متن بحث ها، گفت و گوهای متقابل اعضای شورا هم خالی از جنبه های خبری نبود. تصویب پرداخت سه میلیون تومان به بقعه امام زاده محروق، بررسی پیشنهادهای کمیسیون مشارکت ها در مورد حق الجذب امکانات خارج از بودجه توسط کارگزار خصوصی شهرداری و نیز قرارداد انتشار یکصد میلیارد تومان اوراق مشارکت از سوی شهرداری برای بهسازی بافت فرسوده شهر از موارد مطروح در این جلسه بود.

تصویب پرداخت سه میلیون تومان به امام زاده محروق

در ابتدای جلسه علنی روز سه شنبه پانزدهم اردیبهشت ماه، از قول شهردار وقت به پرداخت سه میلیون تومان برای لوله کشی امام زاده محروق با مالکیت اداره اوقاف سخن به میان آمد که مخالفت برخی از اعضا را به دنبال داشت.

احمد همت آبادی در این باره و در دلایل مخالفت ش اظهار داشت: اوقاف آن همه مغازه در اطراف امام زاده دارد، چگونه است که نمی تواند سه میلیون بپردازد؟ شورا قبلا ۶۰ میلیون هم برای نهالستان آنجا پول داده است.

صادق هوشمند نیز با اشاره به این که می توانند از محل پول هایی که در ضریح ریخته می شود بپردازند، افزود: تمام مغازه های اطراف امام زاده را غیر مجاز ساخته اند! حال ما روی چه حسابی پول بدهیم؟ سازمان فرهنگی ورزشی ۴۷۵ میلیون تومان از زمان روز های ملی عطار و خیام سال گذشته به مردم بدهکار است، چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است. وی افزود: این اداره تخلف کرده مغازه ساخته است، جاده را هم بسته است، با همه اینها یک خیریه است و از مردم پول می گیرد.

حجت اله شریعتمداری اما به عنوان موافق گفت: ما یک شهردار داشتیم و یک قولی داده است، اگر موافقت نکنیم فردای روز مردم قول های ما را هم باور نمی کنند.

در نهایت اما با وجود مخالفت های برخی از اعضا، پرداخت سه میلیون تصویب شد و این پیشنهاد نیز ارائه گردید که یک تیم کارشناسی بین اوقاف و شهرداری تشکیل شود و املاکی که در سطح شهر است تعیین تکلیف شود و همین کار بین شهرداری و نیروی انتظامی، سپاه و آستان قدس انجام شده و مرتبا جلسه گذاشته شود.

کارگزار خصوصی برای لابی گری یا گرفتن حق نیشابور؟!

در ادامه این جلسه پیشنهاد کمیسیون مشارکت ها قرائت شد که در آن طی قرارداد میان شهرداری نیشابور و شرکت صدرا مقررگردیده است که: جهت اخذ هدایا، تسهیلات مالی، خرید ادوات و تجهیزات، طبق قانون که توسط این شرکت به نمایندگی از شهرداری نیشابور انجام می شود، این شرکت در ازای کسب هدایا یا خرید امکانات و تجهیزات از دستگاه های کشوری مازاد بر پرداخت های عرف در بودجه برای شهرداری، ده درصد آن امکانات و اعانات را برداشت کند.

موضوع فوق نیز با مخالفت برخی اعضای شورا مواجه شد. از جمله همت آبادی در این رابطه بیان داشت: وقتی ما خودمان می توانیم اینها را وصول کنیم چرا به کارگزار بسپاریم؟

محمدکاظم صادقی تاکید کرد که موارد ذکر شده توسط شرکت، مازاد بر بودجه است.

صالح آبادی با بیان این که ما را وادار نکنید تا مسائل پشت پرده را بگوییم، ادامه داد: وقتی خودمان می توانیم برویم با آقای نماینده لابی و رایزنی کنیم و از طریق رابطه برای شهر امکانات بگیریم چرا ده درصد به کارگزار بدهیم؟ وی افزود: سازمان همیاری شهرداری های کشور هر امکاناتی که می دهد از مجموعه پول شهرداری های کشور است. همان را تبدیل به ماشین می کنند و به خودمان می دهند،. گرفتن این امکانات نباید مشمول این قرارداد شود.

پارسا با بیان این که راست می گوید مثلا ۵ دستگاه ماشین را می دهند بعد تا شش ماه از اعتبارات ما کم می کنند، افزود: مرجعی باید باشد که این امکانات شامل چه مواری است و نماینده شورا نیز باید باشد که تشخیص دهد.

شریعتمداری اما با موافقت در مفاد قرارداد اظهار داشت: اگرکه دستگاهی مستقیما و مطابق بودجه امکاناتی را به شهرداری تخصیص بدهد، حرف شما درست است و مشمول قرارداد نمی شود اما اگر آقای x با نماینده ها و وزرا رایزنی کرد و از ارتباطاتش استفاده کرد، چون من و شما و شهرداری عرضه نداریم به هر دلیلی از این ارتباطات استفاده کنیم، چه اشکالی دارد؟!

وی با بیان این که الان موسسات خیریه پول جمع می کنند یک درصدی هم حق جذب می گیرند، افزود: سال گذشته شهرداری از سازمان همیاری ها چه چیزی توانسته است بگیرد؟ هیچ! حالا اگر یک مادر مرده ای پیدا شد از آنجا ۴ تا دستگاه گرفت بگوییم خودمان می توانستیم بگیریم برو دنبال کارَت؟!

صالح آبادی اما چنین پاسخ داد: اگر منِ رئیس شورا یا شهردار نامه بزنم به وزیر یا بروم در تهران صحبت کنم همان اتفاق می افتد. (شریعتمداری: اگر می شد که الان نیشابور تهران بود!)

صالح آبادی در دفاع از فعالیت های شورا و شهرداری اظهار کرد: یک و نیم میلیارد زمینی که در سفر وزیر کشور وعده داده شده بود، قرار شده است تحویل بگیریم.

هوشمند به میانه بحث آمد که در سفر وزیر کشور ایشان آنقدر از نیشابور حالش به هم خورده بود که مجبور شد یک سری امکانات را بدهد. وی افزود: اگر ما یک مدیر توانمند داشته باشیم می تواند نماینده بفرستد و این امکانات را بگیرد ولی آنقدر ساختار ما فشل، ضعیف و بی برنامه است که حق خود را از ادارات شهر خودمان نمی تواند بگیرد. چطور می تواند از خارج از استان اعتبارات بگیرد؟! در شهرداری ما اصلا کسی دنبال این حرف ها نمی رود.

صادقی ولی بحث را چنین پی گرفت که اصل قرار داد خوب است اما پیشنهاد کرد که باید مصداق ها و معیارها و درصدهای آن مشخص شود و همین پیشنهاد نیز به تصویب رسید.

انتشار اوراق مشارکت صدمیلیاردی

درادامه نیز تکمیل فرایند انتشار اوراق مشارکت به مبلغ صد میلیارد تومان برای طرح بهبود بافت فرسوده شهر به بحث گذاشته شد و ضمن قبول کلیت آن از سوی اعضای شورا پارسا در رابطه با جزئیات آن اظهار داشت: باید این موضوع به بحث گذاشته شود که مثل قضیه شهردار نشود که فورا برکنار کردیم بعد مانده بودیم چه کنیم!

سپس سه بند از قرارداد انتشار اوراق مذکور از جمله پرداخت کسورات قانونی توسط کارگزار، تضمین پیش پرداخت صد میلیارد تومانی توسط چک ظهر نویسی شده کارگزار و ضامن معتبر قرائت گردید و بند سوم، یعنی متولی اجرای آن، به بحث گذاشته شد.

شریعتمداری در این زمینه اظهار کرد: به عهده بخش خصوصی باشد چراکه اگر شهرداری بخواهد انجام دهد، در دوره ما که هیچ، دوره های بعد نیز به سرانجام نمی رسد!

در نهایت سه بند تصویب شد و مقرر گردید به مدت یک هفته اعضای شورا نقطه نظرات خود را به کمیسیون مشارکت ها به صورت مکتوب ارائه و یا با حضور در این کمیسیون اعلام کنند تا با آخرین اصلاحات بررسی و تصمیم گیری شود. همچنین پیشنهاد شد با حضور از کارشناسانی از مشهد این موضوع بررسی و مشاوره لازم گرفته شود.

زمزمه های تاسیس دانشگاه فرهنگیان

در پایان جلسه خبری به نسبت مسرت بخش اعلام گردید: فراهم شدن مقدمات تاسیس دانشگاه فرهنگیان در نیشابور. همت آبادی که در ماه های گذشته این موضوع را پیگیری می کرده است، با بیان این که در پی انتقال پادگان هاشمی نژاد تلاش کردیم تا محل پادگان تبدیل به دانشگاه شود، افزود: طی جلسات متعدد در دانشگاه فرهنگیان استان، هفته گذشته از دانشگاه فرهنگیان کل و استان به نیشابور آمدند و مکان دانشگاه در خیابان فردوسی شمالی را انتخاب کردند و مقرر شد دانشجویان دختر فرهنگیان از ابتدای مهر به این دانشگاه منتقل شوند و از بهمن هم دانشجوی جدید جذب شود.

وی ادامه داد: همچنین به پادگان باغرود رفتیم ولی نتوانستیم داخل شویم چون هنوز در اختیار سپاه است و تمام وجه به سپاه پرداخت نشده است به همین دلیل اجازه بازدید داده نشد ولی دورنمای پادگان برای رئیس دانشگاه فرهنگیان توضیح داده شد و مقرر شد با توجه به امکانات و سلف و خوابگاه و مسجدی که دارد با مقداری تغییرات به محیط آموزشی تبدیل شود.

همت آبادی نتیجه را این طور بیان کرد که در هفته های آتی دکتر فانی وزیر آموزش و پرورش برای افتتاح مدارس وکیلی به نیشابور خواهد آمد و آنجا تفاهم نامه ای امضا می کنیم که این مکان به عنوان پردیس دانشگاه افتتاح شود که منوط به موافقت وزیر است و کارهای مقدماتی آن انجام شده است.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.