انتخابات نیشابور از نگاهی دیگر: وقت مناسب!

محسن شورگشتی

کارشناس ارشد ارتباطات اجتماعی/

مردم ابرشهر نیشابور و فیروزه چه زیبا با رفتار و کنش سیاسی خود در زمان مناسب، حضور تحسین برانگیز خود را به رخ بدخواهان کشیدند و چه زیباتر با وفاق و همدلی، در زمان مناسب مسیری جدید را برای شهر و دیار و به سهم خود برای کشور انتخاب کردند. در انتخابات هفتم اسفند از زمان ثبت نام تا اعلام نظر شورای نگهبان و در رقابت های انتخاباتی و نتایج به دست آمده، رویدادها و اتفاقات مختلفی به وقوع پیوست که تحلیل هر یک می تواند در زمان مناسب درس های فراوانی را برای ناظران در پی داشته باشد. مردم به عنوان برندگان اصلی این چرخش قدرت، در سایه امانت داری مثال زدنی مجریان انتخابات، با انتخابی معنادار از بین  کاندیداها؛ به بهترین نحو ممکن صدای خویش را به گوش مسئولان رساندند و با رأی خود در زمان مناسب بر هزاران تفسیر و تحلیل، مُهر باطل زدند. انتخابات امسال نیشابور شباهت بسیار زیادی با انتخابات تهران داشت. انتخابات این دو شهر از نظر رد صلاحیت کاندیداهای شاخص و سرشناس، از نظر تخریب هایی که علیه برخی کاندیداها در زمان رقابت ها صورت گرفت و از همه مهم تر از نظر نتایج به دست آمده، کاملاً شبیه به یکدیگر است. در هر دو حوزه، مردم با انتخاب تاریخی خود مسیر جدیدی را برای ساختن آینده برگزیدند.

مردم با این اقدام خود در زمان مناسب به همه گروه های سیاسی ثابت کردند که هیچ گاه و به هیچ شخص و گروهی، چک سفید امضا نداده اند تا با سوء استفاده از موقعیت و جایگاه خود، منافع مردم و کشور را فدای منافع شخصی و قبیله ای کند. از این رو در زمان مناسب، ابزار قدرت را از آنان که راضی نباشند، پس می گیرند و «به صورت امانت» به گروه دیگری می سپارند. مردم نشان دادند که به کسی اجازه نمی دهند با استفاده ابزاری از رأی آنان، منفعت گرایی های باندی و شخصی را دنبال و بداخلاقی را در شهر و جامعه رواج دهد. مردم صبورانه عملکردها و اتفاقات را پایش می کنند و در زمان مناسب رویکرد اخلاق مداری را با رأی خود به جامعه باز می گردانند. مردم با فهم والای سیاسی خود، به زیبایی منش «بهتر خواهی» را بیان کردند و با حضوری مسئولانه، دلسوزانه و مدبرانه در زمان مناسب، مطالبات به حق و قانونی خود را با برگزیدن نمایندگان جدید مطرح کردند. همین حضور و انتخاب است که بار مسئولیت برگزیدگان ملت را سنگین تر می کند.

اکنون که به خواست حداکثری مردم، نماینده های نیشابور و فیروزه برای مجلس دهم مشخص شده اند زمان مناسبی برای همدلی و وفاق در جهت حرکت به سوی توسعه و حاکم کردن قانون و اخلاق و خرد در فضای فرهنگی-سیاسی شهر است. بعد از این انتخابات، هر نوع سخن و رفتاری که موجب ایجاد تفرقه بین مردم شود، از طرف مردم رانده خواهد شد چرا که مردم در انتخابات هفتم اسفند در واقع منش، رفتار و اولویت های خود را انتخاب کرده اند. مردم با برگزیدن اخلاق مداری، خردورزی، امید و آرامش به صورت آشکار بیان کرده اند که از درگیری ها و جنجال های سیاسی رویگردان هستند و خواهان تلاش مجدانه در حوزه قانونگزاری برای توسعه روستا و شهر و کشور خود در جهت دستیابی به رونق اقتصادی و عدالت اجتماعی هستند.

انتخاب آقای دکتر گرمابی و سرکار خانم چنارانی نشان می دهد که مردم از بین کاندیداهای موجود، نظرات، رویکردها، رفتار و منش این دو را به خواسته ها و آرمان هایشان نزدیک تر دیده اند. شایسته است منتخبان مردم و مسئولان در هر سطحی؛ پیام تغییر خواهی مردم را به نیکی بشنوند و با فهم و ادراک این پیام، بتوانند در تحلیل ها، برنامه ریزی ها، تصمیم گیری ها، جهت گیری مناسب با خواست مردم را در نظر بگیرند.   مردم نیشابور و فیروزه مدت هاست که از وضعیت اشتغال، درمان، صنعت، امکانات آموزشی و گردشگری رنج می برند. این رنج از طرفی ریشه در کم کاری های برخی مسئولان گذشته دارد و از طرفی هم ریشه در پتانسیل های بالای انسانی-جغرافیایی شهر که باعث می شود مطالبات و توقعات مردم بیشتر و بزرگ تر باشد.

در این دوره از انتخابات که هر دو نماینده برای اولین مرتبه از طرف مردم انتخاب شده اند و در واقع مردم ترکیب کاملاً جدیدی را به مجلس فرستاده اند، عملکرد و رفتار نمایندگان منتخب با حساسیت و دقت بیشتری تحت نظر مردم قرار خواهد داشت. بنابراین، چند ماه فرصتی که تا آغاز به کار مجلس جدید باقی مانده است، زمان مناسبی است تا با شناخت بیشتر از مردم و از نیازها و اولویت های آنان، الگویی متناسب با استعدادها و پتانسیل های منطقه برای رشد و توسعه روستاها و شهرهای نیشابور و فیروزه طراحی شود تا با کمک نخبگان و اندیشمندان نیشابوری و با بهره گیری از اختیارات قانونی برگزیدگان ملت، در سایه همدلی و همکاری مسئولان، جهت حرکت قطار توسعه نیشابور و فیروزه تصحیح و سرعت آن به حدی که شایسته مردم این دیار است، برسد. اکنون همان زمان مناسب است که منتخبان مردم، با تشکیل کارگروه های تخصصی در سطح محلی، مطالبات مردم در حوزه های مختلف را رصد و با شناخت دقیق تر از فرصت ها و تهدیدهای پیش رو؛ باوضع قوانین مناسب و مطالبه ی اجرای صحیح آن از دولتمردان؛  به رشد و آبادانی و توسعه ی همه جانبه ی ایران عزیز و ابرشهر کمک نمایند.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.