انتتقاد اعضای شورا از مدیریت پایانه شهرداری و عدم برخورد حراست با متخلفان

انتقاد اعضای شورا از مدیریت پایانه شهرداری و عدم برخورد حراست با متخلفان

سهم شهرداری و شورا از جرائم رانندگی چیست!؟

مخالفت با نصب سرعت کاه های متعدد در سطح شهر

با مدیریت های ضعیف در شهرداری برخورد خواهد شد، برای نظافت سرویس بهداشتی هم باید دخالت کنیم!؟

حوزه علمیه بانوان عوارض تجاری نمی دهد

احسان سلیمانی/ سومین جلسه طرح سؤال از شهردار نیشابور بعدازظهر سه شنبه گذشته در ابتدا با بررسی مصوبات کمیسیون ها آغاز شد تا در بخش دوم جلسه موضوع سؤال از شهردار مطرح شود.

در ابتدای جلسه علی جدی گزارشی از مشکلات موجود در روند پروژه تقاطع میدان امام رضا(ع) که موجب تأخیر در کار شده ارائه کرد و سپس حسن شاملی به مصوبه کمسیسون خدمات شهری و حمل و نقل نسبت به روند نصب سرعتگیرهای متعدد و صرف هزینه بیش از حد در سطح شهر انتقاد کرد و گفت: برخی جاها هر ۵۰۰ متر سرعتکاه کاشته شده و قرار نیست هرکجا درخواست داده شد، سرعت گیر نصب شود. لذا بنا گردید به جای نصب آن، از اهرم هایی چون دوربین، تابلو و اعمال قانون استفاده شود و در خصوص احترام متقابل عابران پیاده و رانندگان وسایل نقلیه فرهنگسازی بیشتری صورت گیرد.

گفتنی است: اضافه بر این، تقریبا می توان گفت حدود نیمی از سرعت کاه های نصب شده در شهر فاقد استانداردهای لازم و یا بدون علائم هشدار دهنده می باشند که بعضا نه تنها موجب کاهش خطر نیم شوند که خود نیز خطرآفرین هستند.

شاملی همچنین از اختصاص سهم شهرداری نیشابور توسط نماینده استانداری از محل جریمه های اعمال شده رانندگی برای شهروندان خبر داد و گفت: بنا گردیده از این محل دو دوربین در بلوار ۷۶ متری امام رضا(ع) و دو تایلو در ورودی پل عیدیانی و ورودی آزادگان نصب شود.

حسینی قاضی در واکنش پرسید: نصب دوربین را راهنمایی رانندگی بایستی انجام دهد. سهم شورا از جرائم رانندگی مردم چیست و چه سودی از این محل عاید شهر شده است؟

شاملی همچنین به بازدید اعضای شورا از ترمینال مسافری نیشابور اشاره کرد و گفت: پروژه سرویس بهداشتی ترمینال به دلیل کمبود اعتبار با مشکل مواجه شده است. رسیدگی به آسفالت نامناسب و فضای سبز، تأکید بر نظافت و سطل زباله، کارواش، تعویض فرش نمازخانه، اخذ ورودی و خروجی از خودروها و … از دیگر مواردی بود که مورد بحث قرار گرفت.

اقبالی پرسید: پس مدیریت آن جا چه کار می کند؟

شاملی پاسخ داد: حالا خیلی وارد این مباحث نشویم. در مورد مدیریت دوستان هم در جلسه خیلی گله مند بودند و ما هر چه می کشیم از دست همین مدیران است.

شریعتمدار که به نظر می رسید لحنی طعنه آمیز دارد، گفت: مدیر لایقی دارد، باید تشویق شود!

صالح آبادی نیز گفت: البته دلایلی دارد. ایرادی که همه اعضا وارد می دانند، این است که اگر قرار باشد اعضای شورا برای جزئیاتی چون سطل زباله و شستن دستشویی های پایانه شهرداری دخالت کند که نقش مدیریت چه می شود. چرا که پایانه به عنوان یکی از ورودی های شهر محسوب می شود. لذا مهلتی یک ماهه داده شده و اگر پس از آن مشکل حل نشود، قطعا با این گونه مدیریت ها برخورد خواهد شد، چرا که بسیاری موارد با نقش مدیریتی قابل حل بود. این طوری نیست که شورای شهر چشم پوشی کند، اما چون تازه منصوب شده بود ما به حساب تازگی کار گذاشتیم.

اقبالی: مگر مدیر آن جا از منسوبین است؟!

صالح آبادی، ریس شورا، لبخندی زد و سپس صادقی به طرح مصوبات کمیسیون اداری مالی پرداخت.

حوزه علمیه بانوان عوارض تجاری

نمی دهد

یکی از موضوعات مطرح در جلسه بحث عوارض واحدهای تجاری حوزه علمیه خواهران واقع در بلوار غزالی، هیئت علی اکبری و واحدهای تجاری مقابل مساجد بود که درآمد حاصل از این واحدها صرف همان مکان مذهبی یا آموزشی می شود. پس از بحث و بررسی مقرر شد تا ۵۰ متر به صورت تجاری رایگان باشد و مابقی آن نیز تا زمانی که عواید حاصله صرف کاربری های آموزشی و مذهبی شود، از پرداخت عوارض تجاری معاف گردد.

صالح آبادی در خصوص واحدهای تجاری حوزه علمیه گفت: ما باید مغایرت قانونی را رفع کنیم. البته اصل و نتیجه مصوبه همان مصوبه قبلی است، فقط داریم با کلمات بازی می کنیم تا در کمیته انطباق برنگردانند. دلیل اینکه مصوبه قبلی را رد کردند این بود که می گفتند: وقتی پروانه خود حوزه را رایگان صادر کرده اید، چرا واحدهای تجاری را هم رایگان می دهید و فقط تا ۵۰ متر آن از لحاظ قانونی پذیرفته است.

شریعتمدار نیز در خصوص تناسب ظاهری و نیز مشاغلی که در این واحدهای تجاری مستقر می شوند، تذکر داد و گفت: نباید این مشاغل چندان نامناسب با مکان آموزشی فرهنگی باشد. لذا بنا گردید این موضوع از این پس در تمام موارد مشابه لحاظ گردد.

در ادامه جلسه به نامه سازمان نظام پزشکی در خصوص تبدیل خیابان عطار به یک معضل شهری، تأمین پارکینگ وعواید دریافتی توسط شهرداری پرداخته شد و همچنین موضوعاتی چون وضعیت تابلوهای تبلیغاتی سطح شهر و ساخت و ساز خلاف بانک کشاورزی در سمیتری طالقانی و روند آن مورد بحث قرار گرفت.

شریعتمدار تأکید کرد: در موارد تخلف ریشه ای بررسی نمی کنیم. اگر تخلفی در جایی انجام شده و کسی در شهرداری خلاف قانون عمل کرده، چه کسی باید با وی برخورد کند. حراست شهرداری در این موارد خیلی ضعیف کرده است.

در این جلسه همچنین در خصوص ترانس و تیر برق و سرعتگاه های سطح شهر که بعضا در موقعیتی خطرآفرین قرار دارد، صحبت شد و پارسا اشاره کرد: بنده دادگاهی داشتم و متوجه شدم هر کدام از این موارد که منجر به حادثه ای برای شهروندی شود، مسئولیت آن متوجه شخص شهردار است، لذا باید سریعا نسبت به اصلاح آن عمل شود.

ادامه طرح سوال از شهردار

سپس نوبت به موضوع طرح سؤال از شهردار با ۵۰ دقیقه تأخیر نسبت به زمان مقرر شد. این درحالی است که خود جلسه شورا نیز که اعضا بابت آن از پول مردم حق الجلسه دریافت می کنند، با نیم ساعت تأخیر آغاز شد، لذا تنها دو سؤال ابتدایی صادقی مطرح شد که البته هر کدام ترکیبی از چند سؤال بود و مابقی سؤالات به جلسه شنبه ۶ دی ماه موکول شد. به نظر می رسد اگر بنا باشد روند کار به این گونه پیش رود، ماجرای سؤال از شهردار تا چندین جلسه دیگر به طول می انجامد و طبیعی است فضای حاصل از این موضوع و اثرات منفی روانی آن بر کار مجموعه شهرداری و سازمان های تابعه، به سود شهر نمی باشد؛ چرا که همواره این سؤال هر روز در میان پرسنل و مدیران شهرداری پرسیده می شود که آیا شهردار می ماند یا می رود؟

پارسا در همین خصوص گفت: با این وضع شهردار باید تا آخر سال بیاید و به سوالات ما جواب بدهد. حسینی هم گفت: حالا هفته ای یک بار بیاید احوال ما را بپرسد، عیب ندارد. صادقی هم گفت: ما حق داریم هر هفته سوال کنیم.

البته وقایع مربوط به طرح سؤال شورای قبل از صادقی در رمانی که شهردار بود، نباید از یاد رود. نکته جالب دیگر در ماجرا طرح سؤال این است که غیر از سؤال کننده و سؤال شونده، شریعتمدار پای ثابت اظهار نظرهای طولانی در همه سؤالات است.

صادقی در سؤالاتش گفت: آقای شهردار در ابتدای کار بیان کرده که صداقت برای من تنها شعار نیست. ایشان گفته بیست بسته آماده و کامل سرمایه گذاری دارم. پس این طرح ها چه شد؟

صادقی مواردی در خصوص سازمان عمران مطرح کرد که اقبالی در واکنش گفت: آقای صادقی شما اجازه نمی دهید سازمان عمران تکان بخورد، آب می خورد باید از شما اجازه بگیرد. این که نمی شود مدام در امور دخالت کنید.

در حاشیه جلسه:

* شریعتمدار در خصوص هزینه های میلیونی و سرسام آور میوه مصرفی شورا گفت: مگر از گوجه های سرکوچه احمدی نژاد خرید کنید که میزان میوه ای که اعضای شورا در جلسات خورده اند در حد میزان مورد ادعای شما پایین باشد.

* از آن جا که بنا شده هر هفته نام غایبین و تأخیرکنندگان جلسات را ذکر کنیم باید گفت در جلسه این هفته صائب نیا و هوشمند غایب بودند و پارسا نیز با تأخیر بیشتری نسبت به بقیه در جلسه حاضر شد.

* پارسا در حالی که سرگرم گوشی خود و پیامک یا بلوتوث دادن به فرد کناری خود بود، در واکنش به عکس گرفتن عکاس خیام نامه گفت: آقا این که نمی شود ما تا دست به گوشی می شویم از ما عکس می گیرند، جرأت نداریم دست به گوشی بزنیم.

* گویا جناب پارسا از یاد برده اند که در ازای حضور در جلسات شورا حق الجلسات میلیونی از جیب بیت المال دریافت می کنند و باید تمرکز خود را بر کار مردم قرار دهند. از سویی مرسوم و معمول است هنگام حضور در جلسات، افراد نه تنها سرگرم گوشی نمی شوند بلکه آن را خاموش می کنند و نکته دیگر اینکه در جلسات علنی، قانوناً خبرنگاران می توانند آزادانه به ضبط مطالب و تصاویر اقدام کنند.

* البته علی جدی عضو غیرنیشابوری شورای شهر نیشابور که متأسفانه به رغم مطبوعاتی بودن خود با پارسا همراهی کرد، گفت: هر مطلبی خواستید آزاد هستید تهیه کنید، اما برای عکس گرفتن باید محدودیت باشد. وی همچنین به سکاکی می گفت: باید کاری کنیم تا این موضوع محدود شود. البته سکاکی با موضوع مخالفت کرد.

* عجیب است ایشان نمی دانند، تهیه عکس و تصویر هم مانند تهیه مطلب است و نمی توان برای آن محدودیتی قائل شد و این امری مرسوم می باشد. گویا این فعال مطبوعاتی ماده ۴ از فصل سوم قانون مطبوعات را نخوانده اند که تصریح می دارد: هیچ مقام دولتی و غیر دولتی حق ندارد در صدد اعمال فشار بر مطبوعات بر آید و یا به سانسور و کنترل ‌نشریات مبادرت کند.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.