اموال و بودجه شهرداری مثل گوشت قربانی تقسیم می شود!

اظهارات و اعترافات اعضای شورای شهر در جلسه علنی شورا:

اموال و بودجه شهرداری مثل گوشت قربانی تقسیم می شود!

۱۳نفری اندازه نیم نفر هم کار نکردیم

اگر شهردار دارد جیب های یک عده از ما را پر می کند، یک حرف دیگر است!

اگر نمی توانیم برای شهر کاری کنیم؛ همه مان دسته جمعی استعفا دهیم و از مردم عذر خواهی کنیم!

اگر گردنم را بزنند دیگر حاضر نیستم بیایم شورا!

شما دوباره می خواهید کاندیدا شوید با چه رویی می خواهید برای مردم صحبت کنید! مردم نمی خندند؟!

شما که جوری از آقای شهردار دفاع می کردید که انگار نعوذ با… از امام زمان دفاع می کردید!

آیا شهردار دوباره زیر تیغ قرار گرفت؟

جلسه علنی شورای شهر، سه شنبه هفته گذشته، با اعتراض به عملکرد شهردار آغاز و با اعترافات برخی از اعضای شورا نسبت به عملکرد شورا در یک سال و نیم گذشته ادامه یافت. با وجود اظهار ناراحتی برخی از اعضا از حضور خبرنگار خیام نامه که تنها خبرنگار حاضر در جلسه بود، خیام نامه به پشتوانه مردم و طبق رسالت خود اقدام به انتشار بی کم و کاست این گفته ها می کند.

محمد کاظم صادقی در رابطه با گزارش مهرماه شهرداری با بیان اینکه متاسفانه علی رغم گذشت هفت ماه از سال، کل بودجه ی محقق شده ۳۹ درصد است در صورتی که باید ۷۰ درصد بودجه محقق می شد، تصریح کرد: بخش اجرایی هم بیشتر مربوط به آسفالت و جدول بوده است و شهرداری در اغلب پروژه های مصوب که در بودجه لحاظ شده کار موثری انجام نداده است؛ از جمله توسعه معابر که ده درصد از ۱۸ میلیارد تومان تحقق پیدا کرده و نیز بخش ورودی ها، اصلاح و بازسازی میادین، احداث پارک ها افلاک نما، گردشگری و ده ها پروژه ی دیگر هیچ اقدامی انجام نشده است.

وی ضمن بیان اینکه زمانی که آقای شهردار می خواست از ما رای بگیرد، روی این موضوعات خیلی تاکید می کرد ولی متاسفانه کاری انجام نشده است، افزود: ما از بودجه ای که به مردم قول دادیم، خیلی عقب ایم. این عضو شورا چنین ادامه داد: که خدا را شاهد می گیرم که قصد تخریب کسی را ندارم؛ طبق قانون مصوبات باید توسط فرمانداری تایید شود و یا شهردار می تواند به آنها اعتراض کند ولی نه تاییدیه فرمانداری آمده و نه اعتراضی شده است.

صادقی عدم به کارگیری نیروی جدید در شهرداری را از مصوبات شورا خواند و تاکید کرد: علی رغم مصوبه شورا باز هم شهرداری چند نیروی جدید گرفته است که من این را دهن کجی به مصوبات شورا می دانم. وی با توضیح این که باید این مسائل پیگیری شود چراکه دستور مستقیم شهردار بوده و نه معاونین وی، افزود: توپ را نمی شود در میدان معاونین انداخت؛ ضمن این که شهردار اعلام کرده که برای این موضوع امضای چند نفر از اعضای شورا را نیز گرفته است. صادقی تصریح کرد: پارسال هم آقای شهردار اصرار کرد و تصویب یک سری لوایح را از شورا گرفت، بعد هم میان مردم این طور نشان داد که صرفا مصوبه شورا بوده است، در صورتی که کار غیر کارشناسی بود؛ لایحه کشتارگاه و اصناف را آورد و مجددا اعلام کرد که باید باز بینی شود. این نشان می دهد که در شهرداری کار کارشناسی انجام نمی شود.

صادقی ضمن بیان این که شهرداری در بحث کیوسک های نیروی انتظامی کاری کرد که شورا را در مقابل نیروی انتظامی قرار داد در صورتی که تخلف محرز ایشان بود، اظهار داشت: چند وقت پیش آقای هوشمند و پارسا مرا رساندند در خانه، دیدیم آقای زرندی هم هست، در رابطه با باشگاه ورزشی که آقای هوشمند پیگیری می کند پرسید و می خواست واکنش مرا ببیند که گفتم در کمیسیون حقوقی در حال پیگیری است. من از این جور دغل بازی ها خوشم نمی آید. برآیند من این است که ایشان می خواهد اعضای شورا و نیروهای شهرداری با شورا را در مقابل هم قرار دهد که از جوانمردی به دور است؛ خواهش ام این است که وقتی بگذاریم تا شهردار پاسخ دهد.

احمد همت آبادی نیز در رابطه با به کارگیری نیروی جدید در شهرداری با بیان اینکه ما دِینی به مردم داریم که فرقی بین فقیر و غنی وجود نداشته باشد، افزود: ۵ تا نیروی اخراجی در شهرداری داشتیم که باید یا همه ی آنها بیایند یا هیچکدام؛ یک بام و دو هوا که نمی شود. وی تصریح کرد: بدون اجازه شورا هر کاری دوست دارند انجام می دهند، باید روز قیامت جواب دهیم، مثل گوشت قربانی اموال و بودجه شهرداری تقسیم می شود! از این مسائلی که پیش آمده خواب به چشم آدم نمی آید.

همت آبادی ادامه داد: من به آقای صائب نیا کاری ندارم ولی این که کسی در شهرداری مشغول به کار شود چون پدرش از اعضای شورا است!، آن بچه کارگری که شایستگی اش را داشته آه بکشد، نفرین او تا قیامت گریبان گیر ماست؛ نکنید این کارها را؛ خیلی وضعیت مان خراب است!، همه اش قول، وعده! کو بوستان وکیلی؟! کو موزه قلب پرفسور صادقی؟! کو پایانه های میدان بار؟! کدام معابر باز شده؟! نگویید امسال که گذشت، سال بعد هم که انتخابات مجلس است و کی به کیه! این که نشد حرف! مردم این ها را رصد می کنند و خیلی ناراحت اند. در این مدت عدم پابندی شهردار به مصوبات ما مشخص شده است. مگر ما کشک ایم؟! ما نماینده مردم ایم؛ نه این همایش سرمایه گذاری آرمان شهر به نتیجه خواهد رسید، نه معابری باز خواهد شد نه میدانی ترمیم خواهد شد.

همت آبادی که در سکوت دیگر اعضای شورا همچنان به سخنرانی خود ادامه می داد، اظهار داشت: خدا شاهد است اگر گردنم را بزنند دیگر حاضر نیستم بیایم شورا! برای یک جایی که می خواهد آسفالت شود صد تا تلفن به آدم می شود، از بس مردم خاک خورده اند خسته شده اند، من تلفنم را خاموش کرده ام، مردم از ظهر تا آخر شب یک سره زنگ می زنند. ما چه جوابی بدهیم. شهردار ما را سر کار گذاشته است! شهر ما به اندازه شمیرانات هم نیست؛ همه جای آن گودال، خاک، آب، شما دوباره می خواهید کاندیدا شوید با چه رویی می خواهید برای مردم صحبت کنید، مردم نمی خندند؟ من که از آمدنم پشیمانم، من در دوره سی سال معلمی و هفت سالی که در زندان کار کردم به اندازه همین یک سال و نیم زجر نکشیدم. بار سنگینی بر دوش ما است وقتی که در سرازیری قبر بگذارند می گویند آقای همت آبادی! برای این مردم چه کردی؟ این مردم ضجه زدند، تو برای منافع شخصی خودت تصمیم گرفتی! سفارش کردی، تلفن زدی! هر کسی را می خواهید بگذارید بهتر از آقای زرندی است، بدون حب و بغض بگوییم آقای فلانی! تو به درد شهرداری نمی خوری باز استیضاح ما را به هم نزن! همه چیز دارد حیف و میل می شود! همه شما هم می دانید! بیاییم همبستگی داشته باشیم و شهر را از این بن بست خارج کنیم.

در ادامه صائب نیا که در صحبت های همت آبادی، فرزند خود را مورد اشاره دید، با بیان اینکه آقای هنر بخش از پسر من خواست که چون رشته اش صنایع شیمیایی است بیاید پیش ما افتخاری کار کند، افزود: پسرم می خواست برود که همین آقای زرندی نگذاشت. وی ادامه داد: پسر من در میدان باغرود کار می کرد تا زمانی که شرکت تعطیل شد و من گفتم تا زمانی که شرکت دوباره شروع به کار کند؛ این یک ماهه ای که بیکار بود برود شهرداری!

صائب نیا همچنین اظهار داشت: زمانی که می خواستیم شهردار را استیضاح کنیم چه کسی عقب نشینی کرد؟ اگر واقعا نمی تواند کار کند یا علی مدد فرد دیگری بیاید.

در این لحظه جدی چنین واکنش نشان داد: شما که برای استیضاح اصلا نیامده بودید. جوری از آقای شهردار دفاع می کردید که انگار نعوذبا… از امام زمان دفاع می کردید! در صحبت های شما تناقض وجود دارد. شما به عنوان سخنگو مصاحبه کردید که بهترین فرد برای شهر آقای زرندی است؛ اگر ایشان نباشد شهر ضرر می کند بعد می گویید ما برای استیضاح آمدیم، شما نیامدید؟!

صائب نیا پاسخ داد: جنگ اعصاب درست نکنید اگر فکر می کنید شهردار واقعا نمی تواند کار کند یا علی مدد!

شریعتمدار نیز در ابتدای صحبت خود بیان داشت: کاش خبرنگار اینجا نمی بود و من مثل همیشه شفاف صحبت می کردم. که بقیه اعضا گفتند: شما شفاف صحبت کن!

شریعتمدار ادامه داد: بدون تعارف من از خودم می گویم، قبل از انتخابات هزار وعده ی راست و دروغ! دادیم، زمین و زمان را به هم دوختیم که می خواهیم برای مردم چه کار کنیم! رای که آوردیم به هر دلیلی به آقای زرندی رای دادیم که شهردار شود، بعد از آن منصفانه مباحث شهر را پیش نبردیم، هر کدام مان دنبال کار خودمان بودیم! یک کدام جاه طلب شدیم! یک کدام پول پرست شدیم! یک کدام مان ماشین باز شدیم! یکی دنبال این بود که پرونده ساخت و ساز زیر بغلش بگیرد در شهرداری راه بیفتد که تخفیف بگیرد! نیامدیم مسائل را عقلایی بررسی کنیم و مصالح شهر را در نظر بگیریم، دائم بحث کردیم و گلویمان را پاره کردیم، صدتا کتاب قانون آوردیم، بالا کردیم پایین کردیم، ۵۰ تا مصوبه دادیم. کدام شان اجرایی شده است؟

این عضو شورا ادامه داد: فقط کارهای روبنایی شده و کارهای زیر بنایی فراموش شده است، یک میلیارد و چهارصد میلیون صرف مرمت فرهنگسرا شد چه اتفاقی افتاد؟ در حالی که با این پول می شد یک فرهنگسرا ساخت، می بینیم ولی چشم های مان را می بندیم، فردا یک تلفن به ما می شود همه مشکلات را فراموش می کنیم! اگر می خواهیم اتفاقی در شهر بیفتد همین شهردار را کمک کنیم، پیگیر مصوبات باشیم و با همین آقا بسازیم، اگر می بینیم نمی شود فکر اساسی برداریم، من یکی که نا امید شدم! خدا را گواه می گیرم چندین بار تصمیم گرفتم استعفا دهم باز با چند نفر مشورت کردم گفتند همین جور کج دار و مریز ادامه بده! مردم برای یک آسفالت ساده مانده اند بعد شما دنبال انتقال ترمینال هستید؟ دنبال میدان بار هستید؟ برویم بابا! کشکمان را بسابیم! اگر می توانیم برای شهر کاری کنیم مرد و مردانه اقدام کنیم وگرنه همه مان دسته جمعی استعفا دهیم و از مردم عذر خواهی کنیم! مردم را هم سر کار نگذاریم. من که دوره بعد نخواهم آمد. البته دور بعد هم مردم زرنگ اند و رصد می کنند.

شریعتمدار اضافه کرد: همین آقای صائب نیا بود که می گفت اگر از آسمان سنگ ببارد میدان بار را درست می کنیم. از آسمان سنگ که هیچی باران آمد، برف آمد، یک سال گذشت، هیچ خبری نشد. اگر داعش هم حمله کند بمب بیندازند ما هیچ کاری نمی توانیم انجام دهیم!

وی ادامه داد: اگر شهردار دارد جیب های یک عده از ما را پر می کند یک حرف دیگر است! نمی توانیم سر مردم کلاه بگذاریم، من خصومت شخصی با شهردار ندارم و می دانم زحمت می کشد ولی حدش همین است، خودش هم بارها گفته که من حدم همین است.

این عضو شورا افزود: من یک بار برای شهرداری آمدم برای هفت پشتم بس است. دیگر هم برای شهرداری نخواهم آمد. اگر شهرداری و فرمانداری و دو تا نماینده مجلس را هم به من بدهند پشت دستم را داغ کرده ام! متاسفانه ما سیزده نفر به اندازه نیم نفر هم برای شهر کار نکردیم!

در پایان هوشمند به قصد تلطیف کردن مباحث ضمن بیان اینکه بخش زیادی از دغدغه هایی که دوستان دارند درست است ولی چرا وقتی فرد دیگری در عملکرد خطا دارد خودمان را زیر سوال ببریم؟ اظهار داشت: وقتی مصوبه ما صحیح بوده است و فرد دیگری آن را اجرا نمی کند چرا خودمان را تف و لعنت می کنیم! وی افزود: ما خودمان به جان هم افتادیم، اینها اهانت به خود ما و اهانت به رای مردم است. من برخلاف آقای همت آبادی شب ها راحت می خوابم. چون از عملکرد خودم راضی ام! این که بگوییم «ما عرضه نداشتیم» حرف نادرستی است.

آزاده مهدیار

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.