امتیاز استقرار گمرک در نیشابور و فرصت های پیش رو

احسان سلیمانی

صادرات هزار میلیارد ریالی از نیشابور طی ۹ ماه

ثبت رکورد انجام تشریفات صادراتی در مسیر سبز طی ۶ ثانیه در گمرک شهرستان

هر ساله ششم بهمن ماه برابر با ۲۶ ژانویه به عنوان روز جهانی گمرک شناخته می شود. اهمیت و نقش گمرک بر روابط بین کشورها، رونق و رشد اقتصادی و اشتغال زایی، تولید ناخالص داخلی، کاهش قیمت ها و افزایش بهره وری  در نتیجه ایجاد فضای رقابتی و … بر کسی پوشیده نیست.

از سویی اردیبهشت ماه سال جاری افتتاح گمرک در شهرک صنعتی خیام، فرصتی تازه و مغتنم برای فعالان صنعتی و اقتصادی گشود که رضایت ایشان و تسهیل و تسریع در امر صادرات را در سطح شهرستان فراهم آورد که حتی شهرهای هم جوار نیز می توانند از آن بهره مند گردند. از این رو نظر تعدادی از فعالان شهرستان در عرصه صادرات و نیز مسئولان مربوطه را جویا شدم.

فرصت گمرک برای صنایع نیشابور

حسن جلائی مدیرعامل شرکت های ایران شرق و کلور، استقرار گمرک در نیشابور را امتیازی بزرگ برای شهرستان دانسته و با اشاره به صادرات یک میلیون دلاری ایران شرق در سال گذشته گفت: پیش از این روند کار بدین شکل بود که می بایست ابتدا کالا از قبل باید آماده و انبایش شده بود تا بارگیری شده و به مشهد برای ارزیابی فرستاده شود و با توجه به ترافیک کاری مشهد که از تمام استان مراجعه می شد، گاهی اوقات وقت اداری پایان می یافت و یک روز هم برای ارزیابی کالا در آن جا معطل می ماند. اما با استقرار گمرک در نیشابور کالا مستقیما از روی خط تولید بارگیری می شود و نیازی به آماده کردن آن از قبل و انبایش و تحمیل هزینه های مربوطه نیست. سپس تریلی در محل شهرک صنعتی ارزیابی و پلمپ می شود و به سمت مرز حرکت می کند. این روند به ویژه در سفارش های ویژه بسیار مؤثر است و در بهره وری و کاهش هزینه های تولید اثر مثبتی می گذارد.

وی بر لزوم تسریع در راه اندازی خدمات مربوط به واردات به گمرک نیشابور تأکید نمود و آن را دریچه ای نو و اثرگذار برای بخش تولید در شهرستان دانست.

آسوده خاطری صنعت گران

شنوایی رییس بخش فروش صادرات مجتمع فولاد خراسان با اشاره به حضور نماینده مستقر گمرک در این مجتمع اظهار داشت: این امر با توجه به حجم بالای صادرات این واحد بزرگ تولیدی که از ابتدای سال بالغ بر ۶۰ هزار تن بوده، کمک شایانی به ما کرده و از ترافیک و معطلی که قبلا در مرز داشتیم، آسوده خاطریم چرا که با حضور نماینده گمرک ارزیابی و تمامی کارها در محل مجتمع فولاد صورت گرفته و رسید پروانه الکترونیکی جهت خروج از مرز صادر می شود‌. آقای برجی مسئول گمرک نیشابور هم تمام خدمات ممکن را به ما ارائه داده و جای قدردانی است.

سوقندی مدیرعامل شرکت پاک فیروزه  هم با اشاره به صادرات این شرکت به وسیله واگن به ازبکستان گفت: هزینه حمل و نقل ریلی از نیشابور گران تر از مشهد است و مقرون به صرفه نیست و برای همین بیشتر به صورت جاده ای ارسال می کنیم.

وی افزود: با وجود گمرک شهرستان کار خیلی راحت تر شده و  حتی خارج از ساعت اداری و در روز تعطیل کار ما انجام شده است.

سوقندی که شرکت ش در هفته یک تا دو تریلی صادرات دارد، ادامه داد: اوایل ماشین مخصوص صادرات از مشهد می آمد و بارگیری می کرد و در نتیجه کرایه رفت و برگشت می گرفت، ولی با فعالیت گمرک ماشین ها را از نیشابور تهیه می کنیم و اخیرا تعداد ماشین ها به دلیل افزایش تقاضا زیاد شده، طوری که حتی گاه باید یکی دو روز منتظر باشیم.

حسن کرخی مدیرعامل شرکت صنایع غذایی گرینه که به کشورهای عراق، افغانستان و ترکمنستان محصولات این شرکت را صادر می کند؛ بیان داشت: در نیشابور مشکل خاصی نداریم و گمرک نیشابور برای صنعتگران شهرستان فوق العاده است، اما مشکل ما مربوط به مرز و قوانین کشور مقابل می باشد. به عنوان نمونه بعد از انجام تشریفات اداری در نیشابور محصول در مرز معطل نمی ماند ولی در مرز عراق بار تخلیه و مجدد بارگیری می شود که دست به دست شدن محصول و اتلاف زمانی منجر به ضایعات محصولات می شود، ضمن آن که در لبنیات و صنایع غذایی زمان بسیار حائز اهمیت می باشد.

لزوم راه اندازی بخش واردات

خرمی مدیر صادرات شرکت صنایع غذایی پالود پارسیان با اشاره به اینکه روزانه دو تا سه تریلی صادرات از شرکت صورت می گیرد، بیان کرد: انصافا کار ما پس از افتتاح گمرک نیشابور خیلی روان شده و دیگر با مشکلاتی که در مشهد داشتیم، مواجه نیستیم. بخصوص حدود یک ماه است برای اخذ گواهی مبدا باید به مشهد می رفتیم که هم اکنون آن هم در نیشابور انجام می شود. همچنین بار ترخیص کالا از دوش واحد صنعتی در نیشابور برداشته شده است.

وی نیز بر اهمیت بخش واردات در گمرک نیشابور تأکید کرده و گفت: بسیاری از واحدها برای وارد کردن مواد اولیه یا اقلام و تجهیزات مورد نیاز تولید با مشکل واردات مواجه هستند و بالا بودن حقوق عوارض گمرکی مسئله مهمی است. به عنوان مثال برای ورود پاکت های خامه و شیر ۱۵ درصد اضافه بر خرید، عوارض گمرکی باید پرداخت کنیم که این امر بر قیمت تمام شده کالا اثر می گذارد و گرچه هنگام صادرات اداره دارایی به دلیل مشوق های در نظر گرفته شده بخشی از آن را بازمی گرداند؛ اما در بازار داخلی این هزینه بر هزینه های تولید می افزاید.

خرمی همچنین افزود: روند ثبت سفارش برای واردات اخیرا به صورت سیستمی شده و پس از ثبت مشخصات در سیستم تیتک، چند روز باید منتظر باشیم تا کارشناس اداره نظارت بر مواد غذایی یا سایر ادارات مرتبط در تهران پاسخ استعلام را بدهند و قبل از اخذ آن نمی توان بقیه پاسخ استعلام ها را دریافت نمود؛ این در حالی است که پیش از این به صورت دستی، طی نصف روز کار انجام می شد.

صادرات ۱۰۰ میلیاردتومانی گمرک نیشابور

مدیرعامل شرکت شهرک صنعتی خیام نیشابور در گفتگو با خیام نامه آغاز فعالیت گمرک در شهرستان نیشابور را گامی در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی و عاملی مؤثر در اقتصاد منطقه عنوان نموده و افزود: در این مدت کوتاه قریب هزار میلیارد ریال واردات از طریق گمرک نیشابور صورت گرفته است و اکنون برای صادرات کالا از مرزهای شرقی نیازی به پیمودن مسیر تا مشهد نیست. همچنین همزمان با فعالیت گمرک، به منظور تمرکز صدور مجوزهای مرتبط با امور صادرات، صدور گواهی مبدأ به اتاق بازرگانی نیشابور تفویض شد و با اخذ مجوز از اداره کل دفتر قرنطینه سازمان حفظ نباتات وزارت جهاد کشاورزی و موافقت سازمان جهاد کشاورزی استان، صدور گواهی قرنطینه نیز در محل گمرک و بدون فوت وقت انجام می گیرد تا صادرکنندگان در حداقل زمان ممکن و بدون مراجعه به مرکز استان تشریفات گمرکی کالای صادراتی خود را به انجام برسانند.

بخش واردات هم به گمرک نیشابور

 اضافه می شود

امین تابعی اضافه کرد: بدیهی است با تفویض اختیارات بیشتر و فراهم شدن زمینه ارائه کلیه خدمات گمرکی و تکمیل زنجیره گمرک به منظور پوشش امور واردات علاوه بر امور صادرات، زمینه تسهیل واردات ماشین آلات و ملزومات خطوط تولید نیز برای تولیدکنندگان فراهم خواهد شد. البته بخش واردات به انبار مناسب نیاز داریم که یکی از مکان های مناسب در شهرک صنعتی که ۱۵ سال توسط سرمایه گذار رها شده بود؛ برای این امر در نظر گرفته شده و پس از خلع ید قانونی سرمایه گذار می توان به عنوان انبار گمرک از آن بهره گرفت. همچنین با ایجاد سایت ریلی و راه‌اندازی «گمرک ریلی» در نیشابور تشریفات اداری مرتبط با آن به جای مشهد، در نیشابور انجام خواهد شد و تجمیع عملیات گمرک در شهرستان تأثیر به سزایی در زنجیره تجارت بین الملل و تحقق اقتصاد مقاومتی خواهد داشت.

صادرات نیشابور بیش تر از پیش بینی ها بود

ناظر گمرکات خراسان رضوی در گفتگو با خیام نامه گمرک نیشابور را نقطه قوتی بزرگ برای شهرستان و استان دانسته و اظهار داشت: استاندار خراسان در حضور معاون اول رئیس جمهور و در جلسات مختلف افتتاح گمرک نیشابور را یکی از مهمترین برنامه های اقتصاد مقاومتی در استان عنوان کرده و همواره بر اهمیت این امر تأکید دارد.

مسعود عاطفی پیرامون میزان صادرات صورت گرفته از گمرک نیشابور طی نه ماهی که از افتتاح آن می گذرد، با اشاره به اینکه حجم صادرات گمرک نیشابور بسیار بیشتر از پیش بینی ما بود؛ اظهار داشت: میزان این صادرات از ۱۸ اردیبهشت ماه ۹۵ تا پنجم بهمن ماه، ۵۰ هزار تن توسط ۲۲۶۳ کامیون و تریلی و ۵ واگن بوده که مجموعا ۹۶۸ میلیارد و ۷۶۹ میلیون ریال معادل ۳۰ میلیون و ۶۷۰ هزار دلار می باشد. این در حالی است که شهرک صنعتی طوس به عنوان دومین شهرک صنعتی بزرگ کشور و قطب منطقه با آن سابقه دیرینه در فاصله ده ماهه نخست سال جاری ۴۵ میلیون دلار صادرات داشته است. مقایسه حجم صادرات نیشابور با شهرک طوس و کل آمار استان بیانگر استعداد بالای این شهرستان در حوزه صادرات می باشد.

مدیر کل گمرک مشهد بیان داشت: گمرک ایران سه راهبرد را در پیش گرفته که شامل کاهش زمان انجام تشریفات گمرکی، کاهش هزینه این تشریفات و کاهش اسناد در این امر می باشد و با افتتاح گمرک در شهرک صنعتی خیام هر سه مورد فوق محقق شده و از این رو رضایت صادرکنندگان را فراهم آورده است.

گمرک نیشابور رکورد دار است

عاطفی گفت: نیشابور مفتخر به ثبت رکورد انجام تشریفات صادراتی در مسیر سبز طی ۶ ثانیه است، حال آن که برای ما تا ۲۴ ساعت این زمان تعریف شده است. استقرار سامانه جامع گمرکی به عنوان یکی از مهمترین برنامه های گمرک در ایران و همچنین سامانه «پنجره واحد» در شهرستان نیشابور کمک شایانی به تسریع انجام تشریفات اداری داشت. در سامانه پنجره واحد تمام دستگاه های همکار از قبیل استاندارد، قرنطینه و … که به مجوز آن ها در امر صادرات نیاز است، در یک پنجره و به سهولت در دسترس هستند و هم اکنون تمام مجوزهای لازم در گمرک نیشابور به صورت الکترونیکی در تمام ساعات شبانه روز و از هر کجا با اتصال به اینترنت انجام می شود.

وی در خصوص افزودن بخش «واردات» به گمرک نیشابور بیان داشت: در هنگام افتتاح زمان خاصی برای این بحث اعلام نکردیم و گفتیم هر وقت زیرساخت های لازم فراهم شود آماده افزودن این بخش می باشیم. مهمترین کار فراهم ساختن فضای مورد نیاز و مناسب برای انبار واردات است. کالایی که وارد می شود باید دستگاه های مرتبط با سلامت، کیفیت، بهداشت و … آزمایش و بررسی کرده و اعلام نظر نمایند و در این مدت کالا در انبار خواهد بود. لذا چه شهرک های صنعتی و چه هر واحد تولیدی به صورت مستقل که فضای مناسب برای انبار را فراهم نماید می تواند تقاضا دهد و اگر واجد شرایط باشد، با اخذ تضامین و بدون دریافت مبلغ قرارداد مربوطه منعقد می شود. به این ترتیب دیگر هزینه انبارداری بر عهده واردکننده نخواهد بود و کالا پس از ورود مستقیم به انبار می رود؛ سپس فقط به هر میزانی که کالا خارج شود، مبلغ را پرداخت می کنند.

این همشهری که بالاترین مقام مسئول گمرک در استان می باشد، با اشاره به این که نیشابور اولین شهرستان غیر از مراکز استان و شهرهای مرزی است که گمرک در آن مستقر شده و به صورت مستقل و برخوردار از چارت سازمانی فعالیت می نماید، اظهار داشت: البته در سطح استان در گناباد نیز ماه گذشته گمرک مستقر گردید. در مجموع غیر از اداره کل گمرک مشهد، ادارات کل گمرک سرخس، لطف آباد و باجگیران در مرز ترکمنستان و اداره کل دوغارون در مرز افغانستان فعالیت دارند و گمرک شهرک صنعتی خیام نیشابور منحصر به فرد می باشد. تمام موارد ذکر شده توسط «حوزه نظارت بر ادارات کل گمرک» به عنوان مرجع بالادستی مورد هدایت و نظارت قرار می گیرند.

عاطفی تأثیر استقرار گمرک در نیشابور را افزایش میزان صادرات در این شهرستان عنوان کرد و گفت: این موقعیت فوق العاده برای فعالان شهرستان در حوزه های مختلف اقتصادی، بازرگانی، صنعتی، کشاورزی و … فرصت تازه ای را فراهم کرده و در حالی که در ابتدای کار پیش بینی می شد نوع محصولات از چند شرکت فعال و شاخص بیشتر نباشد؛ اما هر ماه بر تنوع صادرات در حوزه های مختلف به ویژه محصولات کشاورزی چون آلو و گیلاس افزوده شده و این روند در حال رشد است.

وی پیرامون سایت گمرک ریلی در نیشابور گفت: ما برای کلید خوردن این امر از نیشابور ۵ واگن صادرات داشته ایم و استقرار سایت ریلی به پیگیری مسئولان شهرستان و تأمین زیرساخت های لازم بستگی دارد. بالا بودن هزینه صادرات ریلی نیز که یکی از واحدها مطرح نموده مربوط به گمرک نبوده و با بالا بودن هزینه های حمل و نقل ریلی نسبت به جاده ای در ارتباط است؛ چرا که صادرات از هرگونه عوارض معاف بوده و هیچ هزینه ای بابت این امر دریافت نمی شود.

ناظر گمرکات خراسان رضوی در مورد افزایش امکانات و خدمات در گمرک نیشابور تصریح نمود: با توجه به استعداد منطقه و نیازها و زیرساخت ها، هرگونه امکانات و حمایتی که در توان داشته باشیم در جهت توسعه گمرک شهرک صنعتی خیام و هر شهرک صنعتی دیگری که در سطح استان شرایط لازم را داشته باشد؛ ارائه خواهیم کرد.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.