امتناع دو عضو شورا از نطق پیش از دستور از پیش اعلام شده با غیبت در جلسه

آزاده مهدیار

زمـینی که به حـراج رفـت

گزارش شورا از وضعیت نابسامان کشتارگاه

جلسه شورا با دستور جلسه رسیدگی به نامه های واصله و مصوبات کمیسیون ها به همراه دو نطق پیش از دستور صائب نیا و میان دستور شریعتمداری به خبرنگاران اطلاع رسانی شد، اما شریعتمداری در جلسه این هفته غایب بود و صائب نیا هم در ساعات میانی جلسه اقدام به ترک آن کرد و به این ترتیب دو نطق از پیش اعلام شده این دو عضو شورا، ناشنیده باقی ماند.

جلسه سه شنبه دوازدهم بهمن ماه، با وجود لغو دو نطق از پیش اطلاع رسانی شده، به دور از حال و هوای انتخاباتی هم نبود و نشان از این داشت که با نزدیک شدن به روزهای انتخابات پیش رو، صداهای تازه تری از اعضای شورا شنیده شود که در طول این جلسه هم خودنمایی می کرد.

زمینی که به حراج رفت

قسمتی از زمین حاشیه بلوار غزالی، واقع در ضلع شمالی اداره منابع طبیعی که مالک خصوصی و شهرداری هر دو در آن سهیم هستند، از طریق ستاد فرامین امام(ره) طی مبایعه نامه ای تفکیک شده و پیشنهاد شد که شهرداری منطقه با دریافت مبلغ سهم خود از این زمین و یا دریافت زمین آن با کاربری کشاورزی موافقت کند. برابر نظر کارشناس رسمی هر متر مربع از این زمین، یک میلیون و چهارصد هزار تومان برآورد قیمت شده است که سهم شهرداری  از آن ۱۵۰۰ متر مربع است.

محمد صالح آبادی ابتدا با اعلام مخالفت با دریافت پول به جای زمین، گفت:«تغییر کاربری برای خود شهرداری که رایگان است، اما می توان زمین را دریافت کرد و بعد با تغییر کاربری به دو یا سه برابر قیمت فعلی فروخت.» این گفته صالح آبادی مورد تأیید همت آبادی و صادقی قرار گرفت، اما پارسا گفت:«من سوال کرده ام آن زمین متری دو میلیون تومان قیمت شده اما در حال حاضر بیش از قیمت اعلامی نمی خرند.»

در حالی که مکث و تأمل اعضا روی این موضوع طولانی شده بود با رأی گیری، قبول مبلغ زمین و واگذاری سهم شهرداری به مالکین بقیه زمین ها، در میان سر تکان دادن های سایر اعضا به تاسف با ۷ رأی تصویب شد و این در حالی بود که صادقی به صالح آبادی گفت:«شما که مخالف واگذاری زمین بودید!» و صالح آبادیف با وجود آن که صحبتی در جهت اقناع و تغییر نظر وی بیان نشده بود، در پاسخ به صادقی گفت: «قانع شدم!»

لزوم ایمن سازی فرهنگسرا و کمبود بدودجه در آتش نشانی

با خواندن نامه ارسالی شهردار به مدیریت فرهنگسرای سیمرغ و تذکر درباره لزوم ایمن سازی این مکان از خطراتی چون آتش سوزی، مظاهر اقبالی از لزوم برنامه ریزی شورای شهر جهت تجهیز سازمان آتش نشانی سخن گفت و سکاکی هم اشاره کرد: «در بودجه مصوب کرده ایم اما اعتبارات تخصیص پیدا نمی کند.» وی در ادامه پیشنهاد داد: «نام دو خیابان به نام آتش نشانان شهید تغییر کند.» اما با توجه به این که این عمل از اختیارات شورای شهر خارج و در حوزه اختیارات شورای نام گذاری معابر است، صادقی گفت: «اگر می خواهیم قولی دهیم و فقط دلگرم شان کنیم بحث دیگری است.» به این ترتیب با این پیشنهاد مخالفت شد.

نامه مدیر مسئول نشریه خاتون شرق به شورا مبنی بر «دریافت هر جلسه ۱۵۰ هزار تومان در ازای پخش زنده جلسات علنی در کانال خبری این نشریه» و مصوبه کمیسیون حقوقی در این باره قرائت شد بر این شرح که «به دلیل عدم پیش بینی در بودجه و بسته شدن متمم بودجه شورا امکان پذیر نیست» اعضای شورا نیز بر همین مصوبه کمیسیون پای فشردند.

کشتارگاه همچنان درگیر

 مشکلات پیشین

موضوع مورد بحث دیگر وضعیت کشتارگاه شهرستان بود که پس از عملکرد ضعیف پیمانکار پیشین و حتی شائبه های مالی در مورد آن و خلع یَد از پیشمنکار پیشین، سه ماه است که توسط اتحادیه سلاخان اداره می شود و انتقادات به وضعیت مدیریتی آن همچنان باقی است.

در این باره گزارش دو عضو شورا کاشفی و بلالی از بررسی کشتارگاه قرائت شد که در آن بر عدم تغییر وضعیت بهداشتی و فیزیکی کشتارگاه و بقای وضعیت نگران کننده پیشین، حقوق معوقه یک ماهه و بیمه چهار ماهه کارکنان، عدم رعایت برخی نکات بهداشتی در داخل کشتارگاه، فشار ضعیف شیرهای شست و شو، عدم استفاده «کله پاک کُن ها» از روپوش و دستکش، هوای بسیار سرد و فاقد وسایل گرمایشی داخل سالن، عدم وجود تعرفه عوارض حمل و نگهداری دام ها و گرانی نرخ کشتار نسبت به قبل و نسبت به کشتارگاه مشهد، تاکید شده بود.

پس از این گزارش به پیشنهاد برون سپاری مجدد شهرداری و عدم استقبال از آن اشاره شد و اعلام گردید، برای اداره کشتارگاه، تنها یک پیمانکار با پیشنهاد پرداخت ماهانه ۷۰ میلیون تومان، اعلام آمادگی کرده است.  برخی اعضا این مبلغ را غیر منطقی دانستند و تأکید داشتند: «پیمانکار از پرداخت آن ناتوان خواهد شد و باز یا حقوق ها را نمی پردازد یا نرخ ها را افزایش می دهد.» اما با این برون سپاری ضمن اخذ تضامین لازم موافقت شد.

کارگران فضای سبز پای

قراردادشان بمانند

درخواست کارگران پارک ها و فضای سبز شهرداری منطقه یک جهت انتقال از شرکت خصوصی به شرکت تحت نظر شهرداری قرائت شد، شاملی در این باره گفت: «علت این درخواست تفاوت حقوق چهارصد هزار تومانی این دو شرکت است وگرنه برای کارگران فرقی نمی کند به صورت اسمی با کدام شرکت کار کنند.» با این وجود این درخواست با مخالفت اعضا مواجه شد و مقرر شد این کارگران به پیمان خود با شرکت مزبور وفادار بمانند.

طرح این موضوع بهانه ای شد تا هوشمند بیش از بیست دقیقه وقت شورا به نطقی در باب لزوم حمایت از کارگران بپردازد و صادقی و شاملی نیز به تأیید سخن بگویند که سکاکی در پاسخ به آن گفت: «همه اینها قبلا مطرح شده است.» در عین این که اعضا بیان داشتند: «صدای میکروفون آقای هوشمند را کم کنید، گوش مان درد گرفت.» شهرداری مکلف شد حقوق ماه پیش روی کارگران فضای سبز و معوقات شان را پیش از پرسنل اداری بپردازد.

از «شب بازار» تا «خانه شهید»

دهیاری و شورای فیض آباد درخواست موافقت با ایجاد شب بازار داخل ترمینال رسالت غربی (کفکدگ) را به شورا فرستاده بود. احمد همت آبادی  در این باره گفت:«درست است که محل مورد تقاضا در «محدوده شهری» نیست اما تا ۱۵ کیلومتری محدوده، «حریم» محسوب می شود و ما اجازه دخالت داریم، تصویب آن ممکن است پیشنهادهای دیگری برای ایجاد چنین بازارهایی را در پی داشته باشد. ضمن این که بهتر است همین هزینه در چهارشنبه بازار و گاراژ خیام انجام شود و این بازارهای موجود تجهیز شوند.

با تردید اعضا نسبت به امکان ورود شورا و تصمیم گیری در مورد آن، مقرر شد شهرداری از طریق مراجع ذی صلاح در این مورد اقدام کند.

قرارداد «پیمان جدید» با شرکت «صدرا»، شرکتی که برگزار کننده همایش «آرمان شهر سرمایه گذاری» در دو سال قبل بود، از سوی شهرداری رد شده بود. اما طرح این موضوع در محل کمیسیون حقوقی شورا، با این توضیح به صحن علنی آمد که «بررسی کنیم و تصمیم نهایی بگیریم». این اظهار نظر مورد اعتراض همت آبادی قرار گرفت که گفت:«وقتی شهرداری کارگزار را رد کرده، دیگر «تصمیم نهایی» ما چیست؟» با این تذکر مصوبه شورا تغییر کرد و بنا شد شهرداری علل رد این کارگزار به شورا ارسال کند.

در ادامه نامه موسسه ای که «خصوصی» خوانده شد، قرائت گردید مبنی بر حمایت از ایجاد «خانه شهید» که با نظر مساعد سرپرستی فرمانداری مبنی بر «ترویج فرهنگ ایثار و شهادت» به شورا ارسال شده شود. این نامه به کارشناسان این حوزه در شهرداری ارسال شد.

همچنین شهرداری وفق مصوبه جلسه گذشته شورا، تفریغ بودجه سال ۹۳ شهرداری را به شورای شهر ارسال کرده بود و مقرر شد در کمیسیون مالی بررسی و در مورد آن اعلام نظر گردد.

لازم به ذکر است شریعتمداری و حسینی قاضی دو عضو غایب شورا بودند و صائب نیا، که از کم حضورترین اعضای شورا در ماه های اخیر است، با وجود اعلام نطق میان از دستور، اواسط جلسه اقدام به ترک آن کرد و دیگر به جلسه بازنگشت.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.