اقتدار عبوس کلاغ ها در ویترین کتاب فروشی ها

اقتدار عبوس کلاغ ها در ویترین کتاب فروشی ها

درود! به کلبه کتاب خوش آمدید. دو تا کتاب تازه ی نیشابوری داریم و کلی هم کتاب چاپ اول تهرانی که تازه به نیشابور رسیده اند. پیش از این ها درگذشت یاشار کمال، نویسنده ی بزرگ ترکیه را به دوستداران ادبیات داستانی تسلیت می گویم هر چند از انتشار شاهکار او که رمان «اینجه ممد» است فعلا در ایران خبری نیست. این را هم بگویم که عبدالله گل رییس‌جمهور سابق ترکیه، سخنگوی مجلس این کشور و بسیاری از اعضای احزاب سیاسی ترکیه در کنار جمع میلیونی هواداران این نویسنده در مراسم تشییع و خاکسپاری او شرکت کردند. اما یک کشوری را سراغ دارم که خبر مرگ شاعران و نویسندگان مردمی اش را در رسانه های دولتی پخش نمی کنند و پس از مرگشان هم باید یک نفر نگهبانِ آرامگاهشان باشد که سنگ قبرشان را تخریب نکنند. بی خیال، برویم سراغ مولفین نیشابور:

تبّت به افق تهران

«تبّت به افق تهران»، نخستین مجموعه شعری است که از مصطفی هراتی، شاعر نیشابوری، منتشر می شود. آقای هراتی در این کتابِ شصت صفحه ای، گزیده ای از شعرهای آزاد خود را به چاپ سپرده است. نشر اقلیمای تهران که ناشر تخصصی ادبیات است این کتاب را با شمارگان ۱۱۰۰ نسخه و قیمت ۶۰۰۰ تومان منتشر کرده است. یکی از شعرهای این مجموعه را می خوانیم:

در ایستگاه قطار/ مردی برایم می گفت/ زندگی همین نزدیکی هاست/ پشت غروب/ درون کله ی این قطار/ پر از خاطرات آن جاست/ آن جا شاید شبیه تبّت باشد/ شاید گونه های عشقت را شبیه سیب ببینی/ چقدر مستی که از کافه بیرون می آید/ شبیه من است/ شاید فردا زیر آسمانی آبی/ گاوها از سینه ی کوه علف بخورند/ و تو یاد کارت پستال بیفتی.

 

پرده هفت رنگ

آقای ذبیح اله یاری نژاد، که در اداره ی فرهنگ و ارشاد اسلامی نیشابور مشغول به کار هستند به تازگی پژوهشی را با عنوان «پرده هفت رنگ» منتشر کرده اند که نگاهی است به سیمای انسان کامل در گلستان و بوستان سعدی. در ابتدای این کتاب آمده است: «در این کتاب برآنیم تا به این موضوع مهم که از فاضل ترین هنرهای سعدی یعنی پرورش انسان که همان انسان های مدینه فاضله اوست، ویژگی ها و آثار حضور انسان کامل در دو اثر گران سنگ سعدی، یعنی گلستان و بوستان مورد بحث و بررسی قرار گیرد. باشد تا در دنیایی که پر است از ناملایمات و بداخلاقی ها و بدسیرتی ها شمه ای از ارزش های والای انسانی و الهی ِ این ره به کمال یافتگان را یاد آوریم و ترویج نهیم.» این کتاب را انتشارات مشق نیکو در ۱۳۴ صفحه ی قطع وزیری و با قیمت ده هزار تومان منتشر کرده است. غلامعلی دربهشتی، خوشنویسی روی جلد کتاب را انجام داده است. هاشم کرانی، طراحی جلد و علیرضا سراجی هم ویرایش این کتاب را بر عهده داشته اند.

کتاب های تازه ی این هفته

«اقتدار عبوس کلاغ ها» شعرهای ریشارد کاپوشینسکی/ ترجمه فرزانه قوجلو/ نشر چشمه/ ۱۲۰۰۰ تومان

«عاشق آزادی»/ شعرهای غاده السمان/ ترجمه عبدالحسین فرزاد/ نشر چشمه/۶۵۰۰ تومان

«مجموعه کامل نامه های نیما یوشیج»/ انتشارات نگاه/ ۴۰۰۰۰ تومان

«مجموعه اشعار پابلو نرودا»/ ترجمه سیروس شاملو/ انتشارات نگاه/ ۴۵۰۰۰ تومان

«بانوی سپید»/ کریستین بوبن/ دل آرا قهرمان/ کتاب پارسه/ ۷۵۰۰ تومان

«هنر و وهم»/ پژوهشی در روان شناسی بازنمایی تصویری/ ارنست گامبریج/ افراز/ ۳۵۰۰۰ تومان

«مجموعه اشعار منوچهر نیستانی»/ نگاه/ ۳۳۰۰۰ تومان

«دست بردن زیر لباس سیب»/ نوشته های پراکنده ی محمد صالح علا/ پوینده/ ۹۰۰۰ تومان

«دو نمایشنامه: مستخدم ماشینی و درد خفیف»/ هارولد پینتر/ غلامرضا صراف/ دات/ ۵۰۰۰ تومان

«چشم مرکب»، نواندیشی از نگاه شعر معاصر/ محمد مختاری/ توس/ ۱۱۰۰۰ تومان

«غمزیستی»/ شعر/ لیلا کردبچه/ فصل پنجم/ ۸۰۰۰ تومان

سه کتاب/ داستان های احمد محمود/ معین/ ۱۲۰۰۰ تومان

«شبی در تهران»/نمایشنامه/ محمد چرم شیر/ قطره/ ۱۱۰۰۰ تومان

«نوشته های پراکنده»/ بابک احمدی/ مرکز/ ۲۵۰۰۰ تومان

«بر شانه های غول»/ استیفن هاوکینگ/ مریم توفیقی/ سبزان/ ۱۸۰۰۰ تومان

«در ستایش شرم»/ جامعه شناسی حس شرم در ایران/ حسن قاضی مرادی/ ۶۵۰۰ تومان

«چشم های الزا»/ مجموعه اشعار لویی آراگون/ نگاه/ ۱۹۵۰۰ تومان

«مجموعه اشعار پل الوار»/ ترجمه جواد فرید/ انتشارات نگاه/ ۲۸۰۰۰ تومان

«جشنی بر بلندی ها»/ کریستین بوبن/ دل آرا قهرمان/ کتاب پارسه/ ۶۵۰۰ تومان

کتاب فروش بداخلاق

هفته ی گذشته در ستون پیام های مردمی همین نشریه، شخصی گفته بود که بنده بداخلاق هستم. باید عرض کنم که من به ندرت بداخلاق می شوم! تا آن جا که از آخرین بداخلاقی ام چند سالی می گذرد. به همین دلیل تا که گلایه ی ایشان را خواندم فهمیدم ماجرا چیست و اگر چه خود را بی تقصیر می دانم اما از ایشان پوزش می طلبم و خدمتشان عرض می کنم برای جبران این ماجرا حاضرم یک دوره ی ۱۰ جلدی رمان کلیدر را پیشاپیش به عنوان هدیه ی نوروزی خدمتشان تقدیم کنم. از ایشان می خواهم لطفا سری به کلبه کتاب کلیدر بزنند.

شبکه های موبایلی در خدمت کتاب خوانی

باز هم یادآور می شوم می توانید با نصب برنامه تلگرام (Telegram) بر روی گوشی تلفن همراهتان به شماره ۰۹۳۶۲۰۰۲۱۲۰ پیام بدهید تا با پیوستن به گروه کلبه کتاب، هر روز از انتشار یک کتاب تازه با خبر شوید و هر هفته یک داستان کوتاه بخوانید. در وبسایتklidar.ir هم می توانید از تازه ترین خبرهای بازار کتاب و آثار چاپ شده ی مولفین نیشابور باخبر شوید. تا هفته بعد، تندرست باشید و کتاب خوان!

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.