افشاگری جز در مورد حقوق عمومی جایز نیست

انصاری راد:

افشاگری جز در مورد حقوق عمومی جایز نیست

از شروع کار دولت تدبیر و امید و مجلس نهم، حسن روحانی، رئیس جمهوری بر تعامل مجلس و دولت تاکید داشته و دارد. این در حالی است که شاید در روابط میان برخی از تندروهای مجلس و دولت این تعامل به چشم نمی خورد. در برخی از این رفتارهای مجلس، بحث اخلاق سیاسی نیز به میان می آید. در لحظات گرفتن رای اعتماد مسعود نیلی، مساله ای که به ذهن متبادر می شد، همین عدم وجود اخلاق سیاسی بود. صحبت هایی میان سخنرانی های مخالفان رای اعتماد شنیده می شد که ربطی به ماجرای رای اعتماد نداشت و بیشتر قصد تخطئه دولت و وزیر پیشنهادی او را داشت. به منظور بررسی وضعیت این تعامل بین دولت و مجلس گفت و گویی با حسین انصاری راد، روحانی شاخص اصلاح‌طلب داشته ایم. تا نظرات سیاسیون را در مورد این موضوع بدانیم.

انصاری راد در مورد تعامل بین مجلس و دولت و درباره جلسه رای اعتماد وزیر پیشنهادی مجلس، آقای نیلی ابراز تاسف کرد و گفت: با توجه به پافشاری هایی که رئیس جمهور داشتند، حضور ایشان در مجلس، اظهاراتی که خود آقای نیلی احمد آبادی انجام دادند و با تجربه به سوابقی که ایشان داشتند حق این بود مجلس شورای اسلامی دست رد به سینه رئیس جمهور نمی زدند و می توانستند مقداری کار رئیس جمهوری کشور را در انجام مسئولیت هایی که در سطح کشور و خارج از کشور دارند، سبک بکنند. اگر چه این حق مجلس است که به کسی رای اعتماد بدهد یا ندهد.

وی در مورد افشاگری های اخیر در مجلس و اخلاق سیاسی ادامه داد: افشاگری چند معنا می تواند داشته باشد. در بعضی از موقعیت ها لازم است که افشاگری انجام شود و درخیلی از موارد خیر. اما به طور اصولی افشاگری در اسلام جایز نیست. در موارد خاصی که حقی در میان باشد آن هم حق یک ملت، یک کشور و این افشاگری باعث بشود که یک پرونده ای باز بشود، می توان این افشاگری را مفید دانست. ولی این نوع افشاگری هایی که دایر است و به ویژه در رسانه های محافظه کار دیده می شود، مبتنی بر یک سری اطلاعاتی است که اثبات نشده و بر مبنای موضع گیری های سیاسی است و حقیقتا یک اختلاف سیاسی محسوب می شود که نه تنها در کشور ما بلکه در همه جای دنیا این اختلاف می تواند باشد.

نماینده اسبق نیشابور در ادوار مجلس در ادامه تصریح کرد : در هر صورت بیشتر این حرفها برداشت های سیاسی است که افراد در شرایط خاصی موضع گیری های سیاسی دارند و این موضع گیری ها نمی توانند صحت کار یک دولتمرد باشد و یک دولتمرد را به خاطر این که جایی موضع گیری سیاسی انجام داده، بخواهند از کار برکنار کنند و جلوی کار او گرفته شود. در مجموع چیزی که من به آن معتقد هستم این است که این افشاگری ها خلاف شرع است. مگر کسی واقعا نقض قانون کرده و این نقض قانون در یک دادگاه صالح ثابت شده باشد.

وی درمورد فعالیت خود در زمان مجلس ششم به این نکته اشاره کرد: در مجلس ششم، طی پرونده هایی که من درجریانشان بودم افشاگری هایی که در آن زمان هم می شد مبانی درستی نداشته است و نه موضعی گیری هایی که برای افشاگری ها می شد چارچوب درستی داشت. در هر صورت مسئله اساسی در کشور ما قانون است و اگر کسی کار غیر قانونی کرده باشد و دادگاه صالح در مورد این تخلف حکم صادر کرده باشد، آن وقت فرد خطا کار در پیشگاه قانون باید پاسخگو باشد.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.