افزایش دو برابری تختهای دیالیز تا پایان سال جاری

رییس دانشکده علوم پزشکی نیشابور از افزایش دو برابری تختهای دیالیز تا پایان سال جاری خبر داد.

دکتر عظیمی نژاد گفت: طبق آمارها بیش از ۴۶ هزار بیمار نارسایی پیشرفته کلیه در کشور وجود دارد و سالانه بین ۳ تا ۵ هزار نفر به تعداد بیماران کلیوی اضافه میشود و بدین ترتیب افزایش دو برابری تعداد بیماران در کشور طی ۵ سال آینده قطعی خواهد بود و این در حالی است که بیش از ۹۰ درصد مبتلایان به نارسایی و کم کاری کلیه از بیماری خود خبر ندارند.

وی افزود: لذا با توجه به پیش بینی افزایش دو برابری تعداد بیماران مبتلا به نارسایی و کم کاری کلیه طی ۵ سال آینده، نیاز به توسعه خدمات دیالیز در حوزه سلامت دانشکده علوم پزشکی نیشابور به شدت احساس می شود. کسی که نارسایی کلیه پیدا می کند بایستی حداقل هفته ای ۳ مرتبه و هر دفعه به مدت ۴ ساعت دیالیز شود که انجام دیالیز نیازمند نیروی انسانی متخصص، دستگاهها و وسایل مربوطه می باشد.

وی با اشاره به آخرین آمار افراد دیالیزی منطقه تحت پوشش دانشکده علوم پزشکی نیشابور اظهار داشت: طبق آمارها حدود ۱۸۵ نفر بیمار دیالیزی در نیشابور وجود دارد که با ۲۵ تخت موجود در بخش دیالیز بیمارستان ۲۲ بهمن خدمات مربوطه را دریافت می کنند که هزینه هر نوبت دیالیز شخص مبتلا حدود ۲۱۰ هزار تومان و معادل ۳۰ میلیون تومان در سال برای هر نفر است و وزارت بهداشت برای ارائه خدمات درمانی به بیماران دیالیزی اهتمام ویژه ای دارد و در صورت مراجعه بیمار به بیمارستانهای دولتی بابت خدمات هیچ گونه هزینهای توسط بیمار پرداخت نمی شود و تمامی هزینه ها توسط دولت تامین می شود.

وی تصریح کرد: با توجه به سیر صعودی تعداد بیماران دیالیزی در کشور و منطقه تحت پوشش دانشکده علوم پزشکی نیشابور، با پیگیری های انجام شده طی یک ماه آینده عملیات ساختمانی ساختمان جدید بخش دیالیز با ۲۵ تخت جدید به اتمام می رسد و پیش بینی شده است با نصب تجهیزات موردنیاز تا پایان سال به بهره برداری برسد.

 

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.