افتتاح فاز نخست ناوگان ریلی تأمین مواد اولیه مجتمع فولاد خراسان

افتتاح فاز نخست ناوگان ریلی تأمین مواد اولیه مجتمع فولاد خراسان

به گزارش روابط عمومی مجتمع فولاد خراسان افتتاحیه فاز نخست ناوگان ریلی تأمین مواد اولیه این مجتمع با حضور معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان نیشابور، مدیرکل راه آهن خراسان رضوی و جمعی از مسئولین استان، شهرستان و همچنین مدیر عامل، معاونین و مدیران مجتمع فولاد خراسان در روز چهارشنبه ۹ اسفند ماه در محل ایستگاه داخلی راه آهن اختصاصی فولاد خراسان انجام شد.

معاون استاندار و فرماندار نیشابور در این مراسم با اشاره به توانمندی ها و ظرفیت های صنعتی این شهرستان اظهار نمود: ناوگان ریلی از نیازهای توسعه ای کشور و هر منطقه است.

رییس کارگروه صنعت و معدن شهرستان انجام این گونه فعالیت ها را به فال نیک گرفت و خاطر نشان ساخت: هم اکنون ظرفیت تولید این مجتمع عظیم صنعتی که به ۲ برابر رسیده، شامل کارگاه های فعال و کم نظیری می باشد و چشم انداز آینده کشور در صنعت فولاد بسیار خوب است.

دکتر مظفری ادامه داد: خوشبختانه بخش عمده ای از تجهیزات و دانش بومی شده و این مجتمع یکی از ۳ قطب صنعت فولاد کشور می باشند.

مهندس احمدی مدیر عامل محترم فولاد خراسان در این مراسم اظهار داشت: بیش از ۷۰ درصد مواد اولیه کارخانه که در ۱۱ ماه سال جاری بالغ بر یک میلیون و ۲۵۰ هزار تن گندله مورد نیاز کارخانجات احیاء مستقیم شماره یک و دو می باشد، از طریق سیستم ریلی حمل گردیده است.

مهندس احمدی افزود: بیش از ۹۰ درصد از کارکنان فولاد خراسان سهامدار شرکت تعاونی فولادیار هستند و این تعاونی برخی از خدمات فنی از جمله حمل و نقل مواد اولیه و محصولات شرکت را انجام می دهد. همچنین این تعاونی ۵۱ درصد سهام شرکت فولاد ریل توس که بر اساس یک برنامه ۳ ساله تا میزان ۶۰۰ واگن را خریداری خواهد نمود، را داراست.

مدیر عامل فولاد خراسان در ادامه اظهار نمود: فولاد خراسان نقش محوری در توسعه صنعتی، اقتصادی و اجتماعی منطقه شمال شرق کشور را داشته است.

وی افزود: ما صرفا « فولاد تولید نمی کنیم بلکه نقش صنعت عظیمی مانند فولاد در استان خراسان رضوی باعث شده که هم صنعت در این منطقه به وجود آید و هم متناسب با آن شرکت های اقماری مانند فولاد یار، فولادریل توس، سازندگان تجهیزات و قطعات یدکی در استان و شهرستان رشد و توسعه پیدا کنند و مفتخریم که فولاد خراسان در کشور تنها شرکت فولادی است از مرحله کنسانتره سنگ آهن تا محصول نهایی را در استان محل استقرار خود احداث و تولید می نماید. همچنین این شرکت با برخورداری از آخرین دستاوردهای فن آوری پیشرفته صنعت تولید فولاد ، بهره مندی از نیروی انسانی متخصص ومجرب ، محصولات تولیدی خود را به بازار های داخل و خارج عرضه می نماید.

مهندس احمدی گفت: این واحد بزرگ اقتصادی که خط مقدم جبهه صنعتی شرق کشور لقب یافته اشتغالی بالغ بر ۵۰۰۰ نفر بطور مستقیم در خطوط تولید ، پشتیبانی و حمل و نقل و برای بیش از این تعداد بطور غیر مستقیم فرصت شغلی ایجاده کرده است.

مهندس احمدی از مزایایی حمل و نقل ریلی به بهبود شرایط زیست محیطی کشور اشاره نمود و افزود: مهمترین مسئله ای که کشور با آن مواجه است این است که بخش حمل و نقل در ایران متناسب با نیازهای صنایع رشد و توسعه نیافته است.

وی تصریح کرد: یکی از شاخص های توسعه یافتگی هر کشور خطوط راه آهن است، که نیاز صنعت بویژه صنایع معدنی و سرمایه گزای و توجه پیش از بیش به این حوزه را باید مدنظر داشت.

قاسم حداد مدیر عامل تعاونی فولاد یار هدف از خرید واگن های باری را افزایش اطمینان فولاد خراسان از تأمین به موقع مواد اولیه اصلی کارخانجات احیاء مستقیم و افزایش سود سهامداران خود دانست و افزود: با خرید واگن های باری دیگر نیازی به پرداخت هزینه اجاره واگن به شرکت های راه آهن نمی باشد و ناوگان ریلی تعاونی فولادیار از طریق فولاد ریل توس تجهیز گردیده است.

در ادامه مهندس ضیائی مهر مدیر کل راه آهن استان خراسان رضوی با اشاره به اصل ۴۴ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در حمایت از بخش خصوص و تکلیف دستگاه های دولتی برای واگذاری امور شان به بخش خصوصی بیان داشت: ۱۰۰ درصد جابجای بار در راه آهن جمهوری اسلامی ایران از طریق بخش خصوصی در حال حاضر انجام می شود و به دلیل آن که سرمایه گذاری در بخش راه آهن دیر بازده است، بسته های حمایتی در این خصوص از قبل تعریف شده که خوشبختانه زمینه ترغیب و تشویق سرمایه گذاران خصوصی که مالک واگن هستند را فراهم نموده و نمونه اجرایی آن برای اولین بار استفاده شرکت فولاد ریل توس از این بسته حمایتی بود که به ازاء هر واگن که بخش خصوصی سرمایه گذاری کند، واگن ۴ محوره تا ۴ میلیون تن کیلومتر که معادل حدود ۱۰۰ میلیون تومان می تواند از تسهیلات استفاده نمایند.

ایشان اظهار امیدواری نمود: با استفاده از این بسته حمایتی توسط شرکت فولاد ریل توس برنامه تعریف شده برای افق ۶۰۰ واگن و افزایش توان لجستیکی حمل و نقل ریلی فولاد خراسان و همچنین دیگر فولادهای در حال شکل گیری در استان خراسان رضوی را انشااله پشتیبانی نماید.

همچنین مهندس میلانو مدیر عامل شرکت فولاد ریل توس گفت: ارزش ده دستگاه واگن باری لبه بلند خریداری شده به میزان ۲۴ میلیارد ریال بوده است و ده دستگاه پارت دوم نیز تا پایان سال جاری تحویل خواهد شد.

وی افزود: در صورت تأمین منابع مالی انشااله تا پایان نیمه اول سال ۱۳۹۴ تمامی واگن های باری به تعداد یکصد دستگاه از واگن سازی پارس خریداری شده و وارد ناوگان ریلی مجتمع فولاد خراسان می گردد و مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.