اعیان نیشابور رخ نمودند

مردم نیشابور باید قدر این کتاب را بدانند

فروغ خراشادی/ اعیان نیشابور عنوان کتابی تاریخی نوشته ی «ریچارد بولیت» است که شامگاه شنبه ۱۸ آذرماه ۹۶ در کتابکده ی فر اندیشه رونمایی شد.

دکتر هادی بکائیان، که تا کنون دو ترجمه و یک تالیف در باره تاریخ تمدن و فرهنگ نیشابور به سر انجام رسانده است به اتفاق دکتر حمیدرضا ثنایی، عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی ، این کتاب را ترجمه کرده است. کتاب به تاریخچه و شجره نامه ی۹ خاندان بزرگ نیشابوری پرداخته است. این اثر علاوه بر این بر وضعیت اعیان، به آموزش، رقابت ها، چالش ها با حکومت و نقش آن ها در زوال نیشابور توجه نموده است. مترجمان علاوه بر برگردان اثر مواردی  را که نیازمند به توضیح دانسته اند با رجوع به منابع اصلی کتاب توضیح داده اند.

در آئین رونمایی از کتاب «اعیان نیشابور»، جمعی از اساتید و دانشجویان تاریخ، علاقمندان به فرهنگ و پیشینه ی نیشابور و شماری از خبرنگاران حضور داشتند. عباس کرخی، رئیس اداره ی فرهنگ و ارشاد اسلامی هم هنگام رونمایی از کتاب در جلسه حاضر بود.

در این نشست، مترجم به توضیح فصل های کتاب پرداخت و بخش هایی را که نیاز به تصحیح و تطبیق داشته برشمرد.

بکاییان عنوان کرد: ترجمه ی اثر به دلیل مراجعه به اسناد برجای مانده، همچنین وسواسی که مترجمان در تصحیح، ارجاعات و پایبندی به شیوه ی نگارش ادبی «بولیت» داشتند، ۴ سال به درازا کشیده است. وی تاکید نمود این اثر نه متعلق به نیشابور بلکه مربوط به یکی از مهم ترین ادوار میانه تاریخ ایران پس از اسلام و بررسی طبقه اعیان نیشابور به عنوان مرکز سیاسی- اداری و فرهنگی یکی از کلان شهرهای دنیای اسلام در قرون میانه است.

یکی از حاضران در جلسه، نازنین صفایی، دانشجوی دکترای تاریخ و عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور، درباره ی این کتاب گفت: مردم نیشابور باید قدر این کتاب را بدانند؛ زندگی اعیان نیشابور کتابی است که می تواند مرجع مقالات و تالیفات دیگری قرار گیرد.

 

پس از رونماییِ کتاب، بکائیان، بخش هایی از کتاب را قرائت کرد که مورد توجه و استقبال حاضران قرار گرفت. نشست رونمایی «اعیان نیشابور» با جشن امضای کتاب به پایان رسید.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.