اعمال جرایم رانندگی و کنترل مجرمان با دوربین های هوشمند از بیستم اسفند

آغاز نظارت نامحسوس پلیس در نیشابور

اعمال جرایم رانندگی و کنترل مجرمان با دوربین های هوشمند از بیستم اسفند

احسان سلیمانی/

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی نیشابور در حاشیه بازدید مسئولان از مرکز کنترل ترافیک ضمن اشاره به نظارت پلیس با استفاده از دوربین های نصب شده در سطح شهر، از اعمال جرایم تخلفات رانندگی از بیستم اسفند ماه ۹۳ با دستور دادستان خبر داد.

سرهنگ دهنوی در گفتگو با خیام نامه اظهار داشت: تا کنون در ده نقطه حادثه خیز و پر تردد شهر به ویژه تقاطع های اصلی شهر دوربین نظارت تصویری نصب شده و ۵ دوربین دیگر نیز به زودی نصب خواهد شد و از آنجا که در مرکز کنترل ترافیک کلیه زیرساخت ها و امکانات لازم فراهم می باشد، در هفته های اخیر به عنوان نمونه به برخی از متخلفین تذکر داده ایم، اما از بیستم اسفند ماه رسما برای رانندگانی که تخلف نمایند و کاربر مرکز تخلف آن ها را مشاهده و ثبت کند، برگه جریمه صادر شده و به همراه تصویر تخلف از طریق پست به آدرس فرد مذکور فرستاده می شود.

وی افزود: در بخش تخلفات ساکن مواردی چون توقف بر روی گذرگاه عابر پیاده یا پیاده رو، توقف در حریم میادین و تقاطع ها، توقف پس از خط ایست در چهار راه ها، توقف در ایستگاه اتوبوس و تاکسی، توقف دوبله و توقف ممنوع و … توسط کاربر ثبت و جریمه به آدرس راننده ارسال می شود، اما در بخش تخلفات حادثه ساز و جاری از قبیل عبور از چراغ قرمز، عبور از خط ایست قبل از سبز شدن کامل چراغ، دور زدن در نقاط ممنوع، سبقت غیرمجاز، حرکات نمایشی و خطرناک و … پس از مشاهده تخلف کاربر مستقر در مرکز مورد را به اطلاع نزدیکترین گشت پلیس رسانده تا ضمن متوقف کردن خودرو، نسب به اعمال قانون اقدام شود.

سرهنگ دهنوی تصریح کرد: این دوربین ها به صورت ۲۴ ساعته به ثبت تصاویر می پردازد و در شناسایی جرایم و متخلفین کمک شایانی به پلیس خواهد کرد. همچنین با استفاده از مرکز کنترل ترافیک، کاربران می توانند به خودروهای امدادی برای انتخاب مسیر کم ترافیک برای حرکت سریعتر کمک کنند.

وی همچنین از راه اندازی دوربین های کنترل سرعت در سطح شهر در سال ۹۴ خبر داد که در کنترل ترافیک شهری و ثبت تخلفات تحول ویژه ای ایجاد می کند.

در ادامه سرگرد حسینی کارشناس ارشد رشته ترافیک و مسئول مرکز کنترل ترافیک با اشاره به هوشمندسازی چراغ های راهنمای سطح شهر با استفاده از سنسور نصب شده در زیر خطوط ایست تقاطع ها، از شهروندان خواست با توقف قبل از خطوط ایست علاوه بر پیشگیری از جریمه شدن، می توانند به عملکرد صحیح این سیستم کمک کنند؛ چرا که در صورتی که بر روی خط ایست و یا بعد از آن توقف کنند سیستم دچار اشتباه شده و نظم ترافیک با ازدحام بیشتری مواجه می شود.

وی در خصوص عملکرد این سیستم اظهار داشت: زمانی که سنسورها حس کنند توقف خودروها کاهش یافته و بار ترافیکی یک مسیر تخلیه شده، چراغ را برای سمت دیگر سبز می کند. مزیت این سیستم برای مواقعی است که یکی از طرفین تقاطع نسبت به طرف دیگر با بار ترافیکی بسیار بالاتری مواجه هستند و در این شرایط سیستم به جای زمان برابر برای چراغ قرمز، به صورت هوشمند و با کنترل از طریق مرکز زمان بیشتری به مسیری خواهد داد که ترافیک سنگین تری دارد. البته این زمان نیز از میزان مشخصی بیشتر نخواهد شد.

گفتنی است: برای خرید و راه اندازی این دوربین ها حدود یک و نیم میلیارد تومان از محل جرایم رانندگی که در اختیار شهرداری قرار می گیرد، هزینه شده است.

دادستان نیشابور نیز در این بازدید از پیشرفت و تکمیل مرکز نسب به بازدید در چند ماه قبل ابراز رضایت نمود و گفت: از دوستان دست اندرکار باید قدردانی نمود که مرکز را از نقطه صفر به موقعیت امروز رسانده اند.

حجت الاسلام اکبری مقدم با تأکید بر لزوم اطلاع رسانی کافی در خصوص عملکرد این مرکز، اظهار داشت: جا دارد در این خصوص هزینه شود و این مرکز هر روز در بخش امکانات و دوربین ها و نرم افزارها توسعه بیشتری یابد.

وی ابراز امیدواری نمود: با همدلی دست به دست یکدیگر دهیم تا شهری آرام، ایمن، بانشاط و همراه با ترافیکی روان داشته باشیم.

رئیس اداره اطلاعات نیز ضمن تشکر و آرزوی توفیق برای مسئولین و پرسنل این مرکز برای کمک به روان سازی ترافیک توصیه کرد: باید طوری عمل کنیم تا با خدمت به مردم رضایت شهروندان و در پی آن رضایت الهی را به دنبال داشته باشد.

وی بر اهمیت آگاه سازی مردم نسبت به مزایای مرکز کنترل ترافیک در جهت جلب همکاری آنان بیان داشت: راه اندازی این مرکز گامی بزرگ در جهت صرفه جویی در نیروی انسانی و کاهش هزینه ها و کیفی شدن حفظ امنیت و تسهیل جریان ترافیک شهری می شود.

این مقام مسئول به متخلفین و مجرمان هشدار داد که همیشه از طریق دوربین ها در حال مشاهده شدن هستند و تصاویر ضبط شده و مورد پیگیری قرار می گیرد.

نویسنده :احسان سلیمانی

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.