اعلام آمادگی برای۷۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری در نیشابور

سرود توسعه در کوچه های نیشابور

اعلام آمادگی برای۷۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری در نیشابور

نخستین همایش آرمان شهر نیشابور و فرصت های سرمایه گذاری برای توسعه در حالی آغاز شد که این همایش میزبان مدعوین کشوری، اعضای شورا، نمایندگان مجلس وصاحبان صنایع و سرمایه گذاران بخش خصوصی بود.

معاون توسعه بازرگانی داخلی و قائم مقام وزیر صنعت، معدن وتجارت در امور بازرگانی که در این همایش حضور داشت به نقش کلیدی نمایندگان مجلس اشاره کرد و گفت: نمایندگان مجلس می‌توانند با تنظیم مقررات مورد نیاز نقش کلیدی خود را در این برهه ایفا و برای سرمایه‌گذاران خارجی و داخلی اطمینان فراهم کنند.

خسرو تاج همچنین توسعه را حرکتی دانست که به خودی خود صورت نمی گیرد و باید با برنامه ریزی همراه باشد و اگر می خواهیم از رکود خارج شویم باید شرایط دیگری را در بازار جهانی تدارک ببینیم.

بانک ها توان پاسخگویی ندارند

وی با بیان اینکه بانک ها توان پاسخگویی لازم را ندارند، افزود: بانک ها در راستای خارج کردن اقتصاد از رکود، توان پاسخ گویی لازم را ندارند و محتاج کمک هستند و ما قصد داریم با افزایش سرمایه شان، مقداری از مشکلات تامین منابع مالی آنها را کم کنیم.

معوان وزیر صنعت، معدن و تجارت، ارزش تولیدات کشور را در سال جاری ۶۱۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: این رقم در سال قبل ۴۴۰ هزار میلیارد تومان بود و بنگاه های اقتصادی کشور برای حرکت به ۲۱۶ هزار میلیارد تومان سرمایه در گردش نیاز دارند. ۲۹ هزار پروژه نیمه تمام در کشور داریم و بیش از ۲۰هزار پروژه از این تعداد تنها ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

وی در انتها، پروژه‌ها و طرح هایی را در اولویت تخصیص منابع دانست که توجیه اقتصادی و توان اشتغالزایی داشته باشند.

سرمایه های نمادین؛ کلید ثبات و توسعه

این همایش یک روزه که در ۲۴مهر ماه برگزار شد میزبان محسن رنانی، دانشیار گروه اقتصاد دانشگاه اصفهان نیز بود. وی در این همایش در دو نوبت به سخنرانی پرداخت و سرمایه های انسانی، اقتصادی و اجتماعی را سرمایه های جامعه در مسیر توسعه کشور برشمرد و در تعریف سرمایه نمادین گفت: هر یک از سرمایه های اقتصادی، اجتماعی و انسانی که به مرحله شهرت برسد و با افتخار آفرینی همراه شوند، سرمایه نمادین محسوب می شوند.

وی در ادامه با اشاره به این که سرمایه های نمادین می توانند، بقیه سرمایه ها را جمع آوری کنند، افزود: اگر سرمایه ای به نمادی تبدیل شد چندین برابر خود ارزش پیدا می کند، علاوه بر این که سرمایه های نمادین می توانند هم در بالا بردن ارزش سرمایه های دیگر و هم در ایجاد ثبات و آرامش برای جامعه تأثیرگذار باشند.

زنان مهمترین رکن توسعه

این استاد دانشگاه در ادامه گفت: محور سخنانم را سرود توسعه در کوچه های نیشابور قرار می دهم و ادامه داد: توسعه از داخل خانه ها شروع می شود و نقش زنان مهم ترین رکن توسعه است. وی با اشاره به این که قبل ازانقلاب نرخ مشارکت زنان ۱۲ درصد بود ولی الان به ۱۵ درصد رسیده است، افزود: چه اتفاقی افتاده است که ۷۰ درصد دانشجویان را خانم ها تشکیل می دهند؟ در حال حاضر ۴ میلیون فارغ التحصیل دانشگاهی خانم داریم که ۲ میلیون نفر آن ها بیکار هستند و از استعدادشان استفاده نمی شود.

وی مدرسه را نیز در امر توسعه دخیل دانست و ادامه داد: اگرمی خواهیم به توسعه دست یابیم باید به مدارس ابتدایی سری بزنیم و از نحوه آموزش آنها مطلع شویم. دانش آموزان باید از ابتدا سرمایه گذاری مشترک، مشارکت در کارها، همکاری، تقسیم کار، متدلوژی را بیاموزند و اگر دانش آموزان روحیه گفت وگو و نقدپذیری داشته باشند، توسعه در آینده در کشور وجود خواهد داشت. مدیر توسعه ای مدیری است که همکاری و گفت و گو بلد است و صبور است.

وی گفت: توسعه نامتوازن در سال های قبل رخ داده است و می توان گفت که ما در پیشرفت و توسعه خطا کرده ایم واجازه نداده ایم سرمایه گذاران ملی بزرگ و چهره شوند.

دکتر رنانی خطاهای گذشته ی توسعه ای را به خاطر وجود منافع نفتی موجود در ایران دانست و افزود: فقط نفت فروخته ایم و پول در خاک کردیم و درآمدی هم از آن نداشته ایم چون روش توسعه را یاد نداشته ایم. ما به عصر پایان نفت رسیده ایم چون ۱۰ سال است تقاضای جهانی نفت بالا نرفته است،قیمت نفت روند نزولی پیدا می کند و اگر نرخ نفت به ۴۰ دلار برسد ۳۵ میلیارد دلار درآمد نفتی خواهیم داشت که این درآمد هم صرف خرید دارو، کنجاله و… می شود بدین ترتیب دولت دیگر نمی تواند راهبر توسعه باشد فقط می تواند نقش ترویجی در توسعه داشته باشد چون منابع نفتی رو به پایان است.

بخش خصوصی باید وارد عرصه ی توسعه شود اگرچه ۲۰ سال است خصوصی سازی می کنیم ولی سهم دولت به ۸۰ درصد رسیده است.

سرمایه های نمادین نیشابور ،فرصتی برای تبدیل شدن به منطقه ی آزاد گردشگری

این استاد اقتصاد در ضمن سخنرانی خود گفت: نیشابور نمی تواند منتظر احیای سازمان مدیریت مشهد بماند تا یک صفحه تئوری توسعه برایش تدوین نماید، نیشابور باید از سند توسعه و استراتژی برخوردار باشد.

رنانی در ادامه از نیشابور به عنوان معدن سرمایه های نمادین یاد کرد و افزود:این شهر می تواند از زیر خاکش سرمایه بیرون بکشد، هنوز فرصت در نیشابور از دست نرفته است و استراتژی توسعه لازم را دارد. نیشابور معدن سرمایه های نمادین است.

وی نیشابوررا بهترین شهر برای تاسیس منطقه آزاد گردشگری دانست و گفت:باید توریست را زمین گیر کرد و در نیشابور نگه داشت. کسی که به مشهد می آید، باید حداقل یک شب را در نیشابور بگذراند.

رنانی تصریح کرد: خوشه صنعتی فیروزه، منطقه آزاد فرهنگ وگردشگری، پارک کارآفرینی، توسعه افلاک نما و باغ نشاط در شادیاخ باید در ردیف توسعه قرار گیرند.

وی همچنین وجود تپه های باستانی و نزدیکی نیشابور به مشهد و طوس را از جاذبه های این شهر معرفی کرد و افزود خوب است جشنواره های استانی در نیشابور برگزار شود.

در این همایش امضای نمادین تفاهم نامه مشارکت در سرمایه گذاری توسط مجتمع فولاد و صندوق قرض الحسنه عسگریه و… با شهرداری و امضای شورای شهر نیشابور انجام شد و بنا به گفته زرندی شهردار نیشابور، تاکنون سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری ۷۰۰ میلیارد تومانی به منظور توسعه نیشابور اعلام آمادگی کرده اند.

شرکت سرمایه گذاری و توسعه صدرا خراسان با همکاری شورای اسلامی شهر و شهرداری نیشابور مجری برگزاری اولین همایش آرمانشهر نیشابور بودند.

نویسنده :الهام صادقی

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.