اعضای شورای پنجم شهر سوگند خوردند

 ( آغاز رسمی پنجمین دور «اداره شورایی» شهر )

آزاده مهدیار/ اولین جلسه رسمی شورای پنجم شهر به مناسبت تحلیف اعضای آن در سالن شهید عابد فرمانداری برگزار شد تا اعضای منتخب شورا پس از ادای سوگند در محل همیشگی جلسات شورا کار خود را رسما آغاز کنند، آغازی که پس از جلسات غیر رسمی و همراه با تصمیم گیری های مهم شورای پنجم اعم از انتخاب شهردار، شباهتی به «اولین جلسه» نداشت.

توصیه امام جمعه: توجه به کارشناسی

در جلسه سوگند اعضای شورا، که روز چهارشنبه یکم شهریور با حضور فرماندار، نمایندگان مجلس، امام جمعه و مسئولان اداری، نظامی و انتظامی شهرستان برگزار شد، امام جمعه نیشابور تقارن تشکیل دولت یازدهم، هفته دولت، آغاز کار شوراها و اعیاد پیش رو را به فال نیک گرفت و بیان کرد: امیدوارم خدمات چهار ساله شورای قبل مورد رضایت خداوند قرار گرفته باشد 

و نیز تجربه ای برای شورای جدید باشد؛ نقاط مثبت آن تکرار و نقاط منفی آن کنار گذاشته شود.

یعقوبی اظهار کرد: اگر اعضای شورا برای خدمت به مردم و رضایت خداوند عمل کنند و به دنبال کار نیک و پایدار باشند، خداوند محبت شان را در دل مردم قرار می دهد، حال چه رسانه ها تبلیغ کنند، چه نکنند.

وی افزود: نزدیک ۴۰ سال از ابتدای انقلاب می گذرد و از این رفت و آمدها بسیار بوده است. تجربه نشان داده هر جا دعوا کردیم و سر هم داد زدیم، به جایی نرسیدیم. اما هر جا با تفاهم، نظر کارشناسی را پذیرفته و به افکار دیگران احترام گذاشته ایم، موفق بوده ایم. شورا هم یعنی جمع شدن عقل ها، شما ۹ نفر هم باید از نظرات کارشناسان دانشگاهی و صاحب نظران در همه زمینه ها استفاده کنید و گرفتار حواشی نشوید، بین شورا و سایر نهادها تعامل برقرار کنید.

رییس شورای فرهنگ عمومی شهرستان خاطرنشان ساخت: فرهنگ مردم از هر چیزی مهم تر است، شهری خوب است که در آن فرهنگ شهر نشینی جدی گرفته شود، اگر معضلات جدی فرهنگی را حل نکنیم شهر هم آلوده می شود.

امام جمعه در پایان ابراز امیدواری کرد که چهار سال دیگر همین اعضا را ببیند که باز هم مورد اعتماد و رضایت مردم قرار گرفته اند.

فرماندار: موفقیت شورا، موفقیت مردم سالاری است

معاون استاندار و فرماندار نیشابور نیز خطاب به اعضای جدید شورا و با بیان این که اعتماد مردم سرمایه ای در اختیار شما است، اظهار کرد:  تلاش شما این اعتماد را به سرانجام خوبی خواهد رساند.

سعید شیبانی افزود: با گسترش شهرنشینی، مدیریت شهری با چالش های زیادی رو به رو شده است. شما با سیاست گذاری های تان این مدیریت را راه بری خواهید کرد. وی افزود: چهره های مصمم شما ما را به آینده ای خوب رهنمون می کند. موفقیت شما موفقیت دموکراسی و مردم سالاری است و ما هم هر گونه همکاری را با شما خواهیم داشت.

آرای باطله ی صفر و رکورد مشارکت

در ادامه رئیس دفتر سیاسی فرمانداری اقدام به ارائه گزارش ستاد انتخابات شهرستان کرد و اظهار داشت: از میان ۳۹ منتخب شورای شهر در کل شهرستان، تنها یک نفر خانم است که نشان می دهد در این دوره اقبال کمتری به نیمی از کل جمعیت شده است، به لحاظ ترکیب سنی بیشترین فراوانی در فاصله ۳۶ تا ۴۰ سال است. از ۲۹۹ نفر ثبت نام کننده پس از افراد انصراف داده، در کل شهرستان، تعداد تایید صلاحیت شدگان شوراهای «شهر» ۲۷۵ نفر بود.

نصرآبادی افزود: ۵۲۲ شعبه ثبت نام و اخذ رای در کل شهرستان وجود داشت که  ۱۲۹ شعبه مربوط به شهر نیشابور که برای نخستین بار به صورت مکانیزه برگزار شد. در این انتخابات شاهد بیشترین آمار شرکت کننده نسبت به دوره های انتخاباتی بودیم به طوری که ۲۷۰ هزار نفر از واجدان شرایط، در انتخابات شرکت کردند. این انتخابات از ابتدای انقلاب تا کنون نیز تنها انتخاباتی بوده که در آن تعداد آرای باطله صفر بوده است.

ظرفیت نامزدها و هواداران شان در پذیرش نتیجه

فرمانده انتظامی شهرستان به عنوان رییس تیم امنیتی که در شهرستان مشغول فعالیت بودند گزارش امنیت انتخابات را ارائه داد.

سرهنگ بیات مختاری بیان کرد: در شورای تامین و شورای پیشگیری از تخلفات انتخاباتی، ماموریت های امنیتی به سه بخش قبل از انتخابات، حین انتخابات و بعد از انتخابات تقسیم می شود.

بیات مختاری افزایش مشارکت را یکی از چالش های پیش از برگزاری انتخابات عنوان کرد و تشریح کرد: افزایش ۴ درصدی مشارکت اولین چالش ما بود چراکه انگشت نگاری نامزدها که در سال های گذشته جزو شرایط ثبت انم نبود، به ماموریت امنیتی اضافه شده بود.

وی همچنین به سناریوهای فرضی و اقدامات اولیه انجام شده با مشارکت فرمانده تیپ ۲۱ سپاه و ناحیه مقاومت بسیج اشاره کرد و افزود: تقسیم کار برای روز انتخابات انجام شد و طرح های ترافیکی لازم به مرحله اجرا درآمد.

وی افزود: ماموریت در حین انتخابات به دو بخش زمان تبلیغات و روز برگزاری انتخابات تقسیم شد در زمان تبلیغات، پلیس فتا در فضای مجازی فعال بود و تمام تخلفات رصد می شد.

رییس پلیس نیشابور افزود: در فضای مجازی ۹۳۰ فقره از سوی سامانه پلیس فتا مورد بررسی قرار گرفت و تعداد ۱۲۰ مورد تذکر و توجیه کاندیداها در سطح شهرستان انجام شد و ۲۱۰ دستگاه خودرو توقیف شد.

وی با بیان این که در روز انتخابات ۱۸۲۲ نفر مستقیما در پای صندوق خدمت کردند افزود: ۵۳ واحد گشت انتظامی، اطلاعاتی و بازرسی  نیز فعال شدند.

به گفته سرهنگ بیات مختاری، بعد از انتخابات هم  اقدامات بخش امنیتی و انتظامی معطوف به شکایات انتخاباتی بود، اظهار داشت: خوشبختانه مردم با فرهنگ ما نشان دادند که ظرفیت نتایج انتخابات را دارند و ماموریت ما با کمترین مشکل به انجام رسید.

وی از تشکیل ۵ پرونده در رابطه با شکایت از کاندیداها و ارسال آن به دادسرا خبر داد و افزود: در این انتخابات مجموعه انتظامی نیشابور جزو بهترین رده های امنیتی سطح کشور شناخته شد و لوح تقدیر دریافت کرد.

در چهار سال می شود نیشابور را نیم قرن پیش برد!

گرمابی، نماینده مردم در مجلس نیز ضمن تشکر از اعضای پیشین شورا و برگزار کنندگان انتخابات و آرزوی توفیق برای اعضای جدید، افزود: تعداد داوطلبین انتخابات اخیر شورای شهر نیشابور، نزدیک به تعداد داوطلبین در مشهد و دو برابر شهرستان بعدی بود، این علاقه مردم به مشارکت سیاسی-اجتماعی را باید قدر دانست.

دیگر نماینده نیشابور و فیروزه در مجلس نیز ضمن  تشکر از شوراهای چهارم بیان کرد: همین قصه مجددا چهار سال دیگر برای ما تکرار خواهد شد.

هاجر چنارانی، که  خودش  خود را «بانوی شرق کشور» می نامد و تا کنون مشخص نشده منظور وی از اصرار در به کار بردن لقبی فراتر از نمایندگی مردم در مجلس چیست و بر چه اساس خود را چنین می نامد، افزود: من به عنوان بانوی شرق کشور از بانوان شورای چهارم سپاس گزارم و از حضور حداکثری مردم تشکر می کنم. مهم نیست نگرش های سیاسی ما چیست؛ مهم این است که کسی که انتخاب شده رئیس جمهور همه ما و نماینده همه ماست. ما نمی توانیم تمام مشکلات اسلام و مسلمین را حل کنیم اما می توانیم مشکلات را بنویسیم و اهم و مهم کنیم، برنامه ریزی کنیم و ۴تا مشکل اساسی را بشناسیم و همان ها را حل کنیم.

 

چنارانی ادامه داد: به خدا قسم ما با تعامل می توانیم ۵۰ سال نیشابور را جلو ببریم، در دوران «آخرالزمان» فقط خواستن شرط رسیدن است.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.