اعسار

اعسار

قسمت اول

مُعسَر کسی است که جهت پرداخت هزینه دادرسی و دیون خود، یا مالی ندارد یا اگر مالی دارد، موقتا به آن دسترسی ندارد. اعسار از دو جنبه قابل بررسی است:

الف: اعسار از پرداخت هزینه دادرسی و ب: اعسار در پرداخت دیون

الف) اعسار از پرداخت هزینه دادرسی:

طرح دعوی در دادگستری مستلزم پرداخت هزینه هایی است که در قانون مشخص شده است، از جمله: هزینه تمبر، دستمزد کارشناس، هزینه تحقیقات محلی و غیره. هرچند هزینه دادرسی یکی از راه های جلوگیری از طرح دعاوی بی مورد و نیز مانع از ازدحام بی جهت در دادگستری می باشد، اما از طرف دیگر نمی توان آن را مانع و سدی در مقابل احقاق حق مردم قرار داد. به همین جهت قانون گذار با تصویب قوانین مختلف از جمله اعسار در این خصوص، راه دسترسی همگان به قانون را هموار کرده است. به این نحو که افرادی که خود را صاحب حق می دانند اما توان مالی طرح دعوی در دادگستری را ندارند، می توانند با استفاده از این قانون به حق خود برسند.

ب)اعسار در پرداخت دیون:

اعسار در محکومیت های مالی و جزایی عبارت از آن است که به موجب حکم دادگاه، شخص به پرداخت وجه، مال یا جزای نقدی در حق دیگری محکوم می شود اما توانایی پرداخت آن را نداشته باشد. به دعوی اعسار خارج از نوبت رسیدگی می شود و مرجع رسیدگی به آن نیز دادگاهی است که به دعوی اصلی رسیدگی می کند. در مورد محکومیت اوراق اجرایی نیز دادگاه محل اقامت مدعی اعسار صلاحیت رسیدگی دارد.

اگر شخصی بتواند اعسار خود را در دادگاه ثابت نماید، می تواند از مزایای ذیل استفاده نماید: ۱-معافیت از تمام یا قسمتی از هزینه دادرسی ۲-استفاده از وکیل مجانی.

باید توجه داشت که زمانی که حکم به نفع معسر صادر گردید باید هزینه دادرسی را پرداخت نماید.

چنانچه مدعی اعسار حین دعوی فوت نماید، ورثه نمی توانند از حکم اعسار مورث خود استفاده نمایند، زیرا وضعیت اعسار قائم به شخص است و چه بسا ورثه، خود توانایی پرداخت هزینه دادرسی را داشته باشند. بنابراین مکلف هستند هزینه دادرسی را در هر مرحله ای از رسیدگی بپردازند مگر آنکه ورثه، خودشان نیز معسر باشند و بتوانند این مساله را در دادگاه ثابت نمایند که در این صورت از معافیت پرداخت هزینه دادرسی استفاده خواهند نمود. این نکته مهم می باشد که دادخواست اعسار از فرد تاجر پذیرفته نمی گردد.

(ادامه دارد)

نویسنده :محسن تقیان

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.