اعتراض می کنم پس هستم!

اعتراض می کنم پس هستم!

به سلامتی روزهای ملی خیام و عطار در ابرشهر نیشابور، شهری در میان ابرهای اسطوره ای که فشرده ای است از ایران بزرگ ، به خیر و خوشی برگزار شد. اما پرسش اینجاست که آن مسئولان محترمی که آن بالا نشسته اند چرا تایید حکم شهردار برگزیده شورای شهر را این قدر دارند کش می دهند. یعنی در دنیای پرسرعت امروز چار تا مبادله ایمیل و رد و بدل کردن پرونده مگر چقدر طول می کشد که عصاره ی ایران را این گونه به حال خود رها کرده و خیالشان نیست که جناب سرپرست بنده خدا توی رودربایستی مانده وگرنه خودش تا حالا ول می کرد و کشتی بی سکان شهرداری را به امواج طوفان زا می سپرد. باز هم ای ول به این مسئولیت پذیری و ایثارگری.

ماجرای آب

ماجرایی را برای درج در این ستون فرستاده اند که حسابی خوشمان آمد! یعنی حال کردیم که یک شهروند این گونه پی گیر کارش بوده و برای یک ماجرای ساده دنبال رئیس دادگستری و دادستان رفته! حالا ماجرا را خودتان می خوانید اما قبلش می خواهم خودم هم از موضوع مشابهی یاد کنم که چندی قبل در اداره آب اتفاق افتاد و وقتی شاکی شدم و به یکی از کارمندان اعتراض کردم یک آقایی که مثل من دنبال کارش بود مرا به کناری کشید و گفت چرا اعصاب خودت را خرد می کنی اینجا ایران است و روال کارها همین طور است، خونسرد باش! از ایشان تشکر کردم و دوباره پی گیر کارم شدم و به نتیجه هم رسیدم! عرضم این است که وقتی کسی اعتراض نکند با این بی تفاوتی هم به خودش ضربه می زند و هم به سیستم ناکارآمدی که باز هم اصلاح نمی شود. مطمئن هستم که همین اعتراض های کوچک تاثیر خود را می گذارند. بی تفاوتی، ویرانگر است. شهروندی که اعتراض نمی کند خطرناک است! این سکوت ها و بغض های فروخورده تل انبار می شوند و بعد که یک جا فریادشان بلند شود به نفع هیچ کس نیست. اگر در گوشه و کنار صدای اعتراض شنیده می شود باید به آن احترام گذاشت. این روزها بسیارند مردمی که سکوت می کنند و فریادشان فقط پچ پچی است در گوش یکدیگر و یا نق نقی است در صندلی عقب تاکسی ها.

اعتَرض یعترض اعتراض

میم. معترض: رفته ام دادگستری برای یک کار ساده سر و کارم به اتاق فروش تمبر می افتد. ظهر دوشنبه ۲۸ اردیبهشت ساعت یک و نوزده دقیقه آقای فروش تمبر تعطیل کرده رفته پی کارش. بدون تمبر هم کارم راه نمی افتد. می روم اتاق آقای رئیس تا اعتراض کنم. جریان را برای مسئول دفتر توضیح می دهم. از کار همکار خودش دفاع می کند و می گوید می خواستی زودتر بیایی برو فردا بیا. می گویم مگر اینجا ساعت کاری ندارد که آن آقا هروقت دلش خواست برود. باز هم توجیه می کند. می گویم باید این موضوع را به آقای رئیس بگویم. اجازه ورود نمی دهد و می گوید باید تقاضای کتبی بنویسی. اعتراضم که بالا می گیرد توهین می کند و می گوید مثل آدم صحبت کن! من هم می گویم بنده عین شما صحبت کردم. به سربازی که آن جاست می گوید مرا از اتاق بیرون کند. راهی اتاق دادستان می شوم. مسئول دفتر ایشان اجازه ورود می دهد. ماجرا را برای دادستان توضیح می دهم. تلفن را برمی دارد و پی گیری می کند. ساعت از یک و نیم گذشته و کارمندان دارند دادگستری را ترک می کنند. مجبور می شوم بروم و فردا پی گیر کارم باشم.

زنان و خودزنی

میم فریزن: کم جوک نشنیده ایم برای خنگی دخترها! حالا الان زود به شما برنخورد. ما زنان به عنوان نیمی از افراد جامعه، خودمان چقدر مقصر هستیم؟ چرا برای هر کار ساده ای دست به دامان مردان می شویم؟ از یک سو فمینیست بازی مان گل می کند و آقایان را وادار به غذا پختن و ظرف شستن می کنیم و از سویی دیگر خودمان حاضر نیستیم یک آچار دستمان بگیریم و خیلی ساده واشر شیر آب را عوض کنیم. سه تا همکار خانم دارم هر وقت از آن ها فلش مموری گرفته ام ویروسی بوده! هیچکدام بلد نیستند آنتی ویروس سیستم کامپیوتری شان را به روز کنند. باید دست به دامان پسر خاله و شوهر عمه شوند. خب یه ذره خودباوری هم چیز خوبی است ها! بعد که ما را دست می اندازند فقط بلدیم غرغر کنیم و کمپین وایبری راه بیندازیم و آقایان را لعن و نفرین کنیم. آن ها هم که پوستشان کلفت تر از این حرف هاست.

نکته سنجی و سماجت

یک زمانی قرار بود پیام های مردمی منتخب را در اینجا دوباره بیاوریم تا مسئولان رسیدگی کنند. بعد هرچه گشتیم پیام منتخب پیدا نکردیم. اما در شماره قبلی نشریه دو تا پیام، جلبمان را توجه کرد. یکی شهروند نکته سنجی که به ماشین های حمل آب جلوی توانیر گیر داده بود که چرا در فاصله ی آب گیری دو ماشین، کلی آب هدر می رود و پیام دیگر هم مربوط به بدلیجات فروش ابتدای بازار سرپوش بود که به راحتی ویترینش را دوبرابر اندازه ی مغازه اش توی پیاده رو می کشاند. راستش از سماجت این شهروند معترض هم خوشمان آمد! فکر کنم بارهفتم یا هشتم است دارد گیر می دهد.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.