اعتراض سپرده گذاران کاسپین ازخیابان تادفتر نماینده مجلس موسسه مجوزنداشته است;گرمابی:اگرتانیمه خردادرسیدگی نشود در نطق خودم تذکرمی دهم

 

آزاده مهدیار/ بیش از ۷۰۰ سپرده گذار موسسه مالی اعتباری کاسپین که از سال گذشته سود سپرده های خود را دریافت نکرده اند و اصل سپرده نیز از دسترس شان خارج شده، اقدام به تجمع چند باره مقابل دو شعبه این موسسه در خیابان دارایی و فردوسی شمالی و نیز فرمانداری کردند.

تجمعاتی که گاه با بستن خیابان و شعاردادن ادامه می یافت و منجر به دخالت نیروی انتظامی برای راه گشایی خیابان می شد.

یکی از تجمع کنندگان می گوید: خیلی ها همه دار و ندار خود را در این موسسه گذاشته اند و به مجوز بانک مرکزی و تابلو این موسسه اعتماد کرده اند، اگر این موسسات غیرقانونی هستند چرا به آنها اجازه تاسیس و فعالیت داده شده؟ ما مردم از کجا بدانیم این موسسه قانونی یا غیر قانونی است؟

خانمی می گوید: من همه پس اندازم را در اینجا گذاشته ام به امید این که مستمری از سود آن دریافت کنم ولی حالا اصل پول هم مسدود شده و خودم باید برم گدایی کنم!

مردم از پول شهریه دانشگاه فرزندان شان، از مریضی که در خانه دارند و گرفتاری های شان می گویند.

دیگری مدعی می شود که ارائه وام کلان از طریق رابطه به یکی دو نفر از سپرده گذاران و عدم بازپرداخت آن منجر به این مشکل شده است، قبل از سال جدید از اندک پول اقساط وام هایی که به مردم عادی داده شده است، سود پول ها واریز می شد اما همان هم قطع شده است.

طبق گفته معاون نظارت بانک مرکزی چند تعاونی با هم ادغام شده اند و تشکیل موسسه کاسپین را داده اند و پس از بروز این مشکلات بانک مرکزی نیز اعلام کرد که این موسسه مجوز تاسیس ندارد، باید دارایی این تعاونی ها محاسبه گردد تا بتوان طلب مردم را از فروش آن وصول کرد.

پرسش در رابطه با این موسسه در نشست خبری پیش از انتخابات حسن روحانی نیز مطرح شده بود و رئیس جمهور گفته بود: «در این زمینه یک قاضی دخالت هایی داشته و مشکلاتی ایجاد کرده و در این راستا من از رئیس بانک مرکزی خواستم که از آن قاضی به دستگاه قضائی شکایت کنند و پیگیر مسئله باشند.»

در نیشابور اما روز پنجشنبه چهارم خرداد اعتراضات به دفتر نمایندگان مردم در مجلس رسید و مسئول دفتر گرمابی قرار دیداری با نماینده مردم را در روز جمعه وعده داد.

صبح روز جمعه پنجم خرداد، حمید گرمابی در جمع سپرده گذاران، به اعتراضات شان گوش فرا داد و بیان کرد: با معاون رئیس بانک مرکزی جلسه ای داشتم و قرار شد تا نیمه خرداد به این مسئله رسیدگی شود و اگر این اتفاق نیفتد و دیدار من با دکتر سیف نیز میسر نشود در نطق چهارشنبه خودم در مجلس تذکرات لازم را خواهم داد.

گفتنی است ارائه مجوز انواع موسسات مالی-اعتباری در دولت نهم و دهم روی داد که با وعده سودهای قابل توجه به سپرده ها، مردم را ترغیب به سپرده گذاری می کرد، اما این موسسات به دلایل مختلف اعم از اعطای وام های کلان بر اساس رابطه و عدم بازپرداخت آن، بی انضباطی مالی موسسات و شرایط متلاطم اقتصادی کشور به لحاظ سرمایه گذاری، یکی پس از دیگری اعلام ورشکستگی کردند و توانایی بازپرداخت سود و حتی اصل سپرده مردم را نداشتند و هر بار بحران جدیدی در نقطه نقطه کشور از جمله در نیشابور به وجود آوردند.

سعید شیبانی، معاون استاندار و فرماندار نیشابور در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا درباره این تجمع اعتراضی عنوان کرد: این موضوع در سراسر کشور است و این نگرانی مردم نسبت به عملکرد کاسپین و فرشتگان وجود دارد؛ اقدامات اولیه‌ای انجام شده، این اعتراض به خاطر مسئله سود سپرده است؛ گویا بخشی از آن سود از سال ۹۴ یا ۹۵ احتمالا قابلیت پرداخت نخواهد داشت، این افراد چون سپرده‌های زیادی داشتند، برایشان نگرانی ایجاد شده و می‌گویند «سود نیز باید محاسبه شود؛ چراکه قراردادمان با بانک همین بوده است» این موضوع نگرانی به وجود آورده و معترضان به فرمانداری هم آمده‌اند و مقابل شعبه نیز جمع شده‌اند.

وی ادامه داد: به سهم خودمان از تهران و مشهد پیگیری کرده‌ایم، فردا هم استانداری به علت شعب زیادی که در استان داریم بناست جلسه‌ای با مجموعه کاسپین، فرشتگان، بانک مرکزی و دست‌اندرکاران استان برقرار کند تا ابهامی که ایجاد شده رفع و نگرانی سپرده‌گذاران کمتر شود.

شیبانی با بیان این که این یک موضوع کشوری است و ابهام آن نیز درباره سود است؛ گفت: مردم نگران ‌اند و علت نگرانی آن‌ها این است که سپرده‌های کلان داشته‌اند و برای رفع این ابهام تعاملاتی در حال انجام است.

وی افزود: درباره پرداخت نیز اعلام شده بود که تنها در مشهد صورت می‌گیرد، پیگیری کرده‌ایم که به علت این که سهم ما در نیشابور زیاد است، یک شعبه نیز در نیشابور اختصاص دهند تا وقتی این مسئله بر طرف شد؛ مردم نیاز نباشد که به مشهد بروند.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.