اعتراض تعدادی از دهیاران «میان جلگه» به رفتارهای بخشدار:

بخشدار از ما تقاضای «چک سفید امضا و بدون مبلغ» کرده است! 

بخشدار:  چک ها در وجه اعضای شورا صادر شده و سفید امضا نبوده است

فرماندار: این رفتارها در حد محدود هم قابل پذیرش نیست و تذکر داده ام

آزاده مهدیار/ تعدادی از دهیاران و اعضای شورای روستاهای بخش «میان جلگه» با مراجعه به «خیام نامه»، مدعی برخی بداخلاقی ها و بی حرمتی ها به دهیاران از سوی بخشدار «میان جلگه» شدند. این دهیاران مدعی اند حدود ۲۰۰ روستا با ۶۹ دهیار بخش تحت مدیریت فردی است که به دهیاران بخش «حرمت گذاری» نمی کند.

یکی از این دهیاران از ابتدای ماجرا را این گونه تعریف می کند: انتخابات هیات مدیره شرکت تعاونی دهیاران بخش، سال گذشته با اعتراض تعدادی از دهیاران و اعضای حاضر، ابطال شد که مهم ترین دلیل ابطال، تعداد «تعرفه بیشتر» از افراد دارای حق رای بود. این دهیار مدعی است که  معترضین به انتخابات به انحای مختلف از سوی بخشدار تحت فشار قرار گرفته اند.

دهیار دیگری می گوید:  حکم حقوقی دهیاری با حضور مداوم و مدیریت دشوار روستاها از سوی بخشدار ۵ روزه امضا شده، یعنی دهیار تنها ۵ روز در ماه کار می کند، در حالی که پرداخت جرایم تامین اجتماعی نیز با خود دهیار است.

وی مدعی شد: «بخشدار به برخی ها گفته شما «فتنه گران ۸۸» هستید و کاری می کنم از آن ها بدتر شوید، به دیگری گفته شما لکه ننگ بخش هستید و اهانت هایی از این دست!»

یکی دیگر از اعضای شوراهای بخش نیز به «خیام نامه» گفت: جناب بخشدارمصوبات شوراها و گزارش های دهیارها را امضا نمی کند و انگار لج بازی می کند، خیلی از دهیارها با ترس و لرز با ایشان مواجه می شوند چراکه بارها با الفاظ بد با خانم ها و آقایان برخورد کرده است.

یکی دیگر از دهیاران توضیح می دهد: بخشدار از دهیاران خواسته چک سفید امضا بدون مبلغ در وجه بخشدار بنویسند تا ایشان به تشخیص خود حق الجلسات شوراها را پرداخت کند، این در حالی است که اصلا چنین چیزی در اختیارات ایشان نیست.

تحلیل این افراد این است که این اقدام در جهت اثرگذاری بر انتخابات شرکت تعاونی دهیاران است.

در مورد این رفتارها با فرماندار شهرستان به گفتگو نشستیم.

معاون استاندار و فرماندار نیشابور به «خیام نامه» گفت: دهیاران این صحبت ها را به من هم منتقل کرده اند، به ایشان تذکر داده ام که تکرار نشود و خواسته ام که اگر در حد محدود هم چنین رفتارهایی انجام شده، قابل پذیرش نیست و باید به سرعت اصلاح شود. ایشان نماینده دولت است و باید با تعامل، گفتگو و حرمت گذاری رفتار کند، اصل هنر بخشدار این است که وحدت را میان مردم، دهیار و سایر افراد تقویت کند و ظرفیت سازی کند.

سعید شیبانی در مورد احکام حقوقی صادره و مدت آن گفت: دهیارها پاره وقت مشغول به کار هستند و نمی توان کارشان را تمام وقت حساب کرد، اگر چه ممکن است این میزان مدت حکم دقیق نباشد، به طور کلی به شدت از مجموعه فرمانداری تاکید بر دقت و سلامت و حفاظت از موازین قانونی شده است و می شود. 

شیبانی در مورد انتخابات هیئت مدیره شرکت تعاونی دهیاران هم بیان کرد: باید استقلال این شرکت حفظ شود و دستگاه اداری حق مداخله مستقیم ندارد.

بخشدار میان جلگه، اما سوی دیگر این ماجراست و گزارش ماجرا، بدون پاسخ او به ادعاهای مطرح شده از سوی دهیاران، ناقص و خارج از رویه بی طرفی «خیام نامه» است.

این بخشدار که از مدت انتصاب او به این سمت، مدت زیادی نمی گذرد، به خبرنگار «خیام نامه» گفت: طبق قانون، ۴۰ درصد بودجه دهیاری ها صرف مخارج جاری و ۶۰ درصد صرف مخارج عمرانی می شود. یک روستا با ۲۰ خانوار جمعیت، طبیعتا سهم بودجه زیادی ندارد که بخواهد حقوق بالایی به دهیار اختصاص پیدا کند.

سلیمانی تصریح می کند: احکامی که من امضا کرده ام قانونی است.

عزت ا… سلیمانی صدور چک های «سفید امضا» را رد کرد و افزود: چک ها در وجه اعضای شورا صادر شده و سفید امضا نبوده است.

وی در مورد ادعای بی احترامی ها به دهیاران گفت: معدودی از دهیاران این مسائل را مطرح می کنند و نمی توان به همه تعمیم داد، این ها هم باید متوجه باشند که به مقام مافوق بی حرمتی نکنند و عملکرد با بداخلاقی یا خلاف قانون همراه نباشد.

سلیمانی در این مورد که «آیا از این ها رفتارهای خلاف قانون و اخلاق سر زده؟» بدون تکذیب سخنان خود، گفت:  پاسخ گفتن به این حرف ها، مسائل دیگری را باز می کند، ولی در کل رویه ما رویه جذب بوده و مسائل قابل حل است.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.