اعتراض تعدادی از کاندیداهای شورا به نتیجه‌ی انتخابات ; فرماندار: این که گفته شود «خطای بزرگی» اتفاق افتاده، کم لطفی است

 

آزاده مهدیار / تعدادی از کاندیداهای شورای شهر نیشابور با حضور در فرمانداری شهرستان به نتیجه‌ی انتخابات و برخی به گفته‌ی آنان «تخلفات» اعتراض کردند.

از جمله موارد مطرح شده از سوی این معترضان، که روز یک شنبه ۳۱ اردیبهشت ماه در فرمانداری نیشابور حضور یافته بودند، تبلیغات برخی نامزدها در روزهای ممنوعیت تبلیغات، پخش تراکت بیرون از فضای شعب در هنگام رای گیری و اعلام مدرک تحصیلی خلاف واقع در تبلیغات نامزدهای رقیب بوده است.

یکی از نامزدهای معترض مدعی شد که آرای وی در میان افراد کم‌سواد بوده، ولی کاربرهای فرمانداری روی رای افراد کم‌سواد اثر گذاشته اند.

فرماندار در گفتگو با خبرنگار «خیام‌نامه» بیان کرد: ۴۵۰ کاربر، دو ماه تحت آموزش بوده اند و سعی شده از افراد تحصیلکرده و با تجربه برای این منظوراستفاده شود. شیبانی افزود: در این حجم از کار با ۱۸۰ کاندیدا، ۶۰۰ دستگاه الکترونیک و ۱۳۰ هزار رای دهنده، با وجود زحمات همه همکاران نظارت و اجرایی، احتمال خطا وجود دارد اما این که گفته می‌شود خطا بزرگ بوده کم‌لطفی است.

وی افزود: این که فردی مدعی است بی‌سوادها به من رای می‌دادند و رای‌شان توسط عوامل شعبه و کاربران دستگاه ها جهت داده شده، قابل پذیرش نیست چرا که استفاده از دستگاه‌های الکترونیکی خطا را از بین برد و هر فرد تصویر کاندیدای مورد نظر خود را روی دستگاه می‌دید. ضمن این که نمایندگان شورای نگهبان، هیات بازرسی، هیات نظارت و اجرایی انتخابات سر صندوق‌ها حضور داشتند و نظارت می‌کردند و امکان تخلف به حداقل می رسید، همه آن ها صورت جلسه نهایی را امضا کرده‌اند و مورد تاییدشان بوده است.

وی با رد این که مطرح شد با یک کارت ملی دو بار می شد رای داد، گفت: این هم ممکن نیست، دستگاه‌ها برای هر کد ملی تنها یک بار برای رای دادن شارژ می شد.

شیبانی افزود: این که افرادی قول داده‌اند به فردی رای دهند  ولی نتیجه چیز دیگری بوده، کاندیداها باید مد نظر داشته باشند که مردم پای صندوق رای طبق آزادی و ‌آگاهی خودشان رای می‌دهند و باید به رای مردم احترام گذاشت.

شیبانی‌ افزود:  در انتخابات ریاست جمهوری در نیشابور، آرای آقای رئیسی بیشتر از آقای روحانی بود، این از جمله دلایلی است که نشان داد کاربران فرمانداری بی‌طرف عمل کرده‌اند.

فرماندار اظهار کرد: تمام نتایج دستگاه‌ها اول به وزارت کشور رفت و ثبت شد بعد به شهرستان آمد.

وی در خصوص صندوقی که به دلیل اشکال در دستگاه، دستی شمارش شد هم گفت: حتی حافظه آن هم در دقایق پایانی در وزارت کشور خوانده شد و آمار با آمار شمارش شده در اینجا مطابقت داشت.

شیبانی در انتها از بررسی شکایت‌ها در فرمانداری و هیات نظارت خبر داد و گفت: برای برخی تخلفاتی که امروز و روزهای قبل گزارش شده،  طبق قانون جرایم نقدی و غیر نقدی اعمال خواهد شد  و البته نامزد ها مطمئن باشند که به شکایات آن ها رسیدگی خواهد شد.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.