اعتراض به سفارشات متعدد برای استخدام در شهرداری

تصویب اعمال تخفیف در پرداخت بدهی ها به شهرداری

اعتراض به سفارشات متعدد برای استخدام در شهرداری

حضور شهردار و لوایحی که مجددا به شورا آورد و نیز خواهش های مکرر وی، باعث تصویب تخفیف در بدهی ها برخلاف آنچه شورا در هفته گذشته مصوب کرده بود و نیز تعیین جایزه خوش حسابی برای وصول عوارض شد. از بذل و بخشش های هفته های گذشته شورا، دست کم در جلسه علنی که خبری نبود، و نامه ها و پیشنهادات با نگاه دقیق تر اعضا پیگیری می شد.

جایزه و تخفیف برای پرداخت
بدهی های مردم

زرندی شهدار در ابتدای حضور خود در صحن شورا با بیان اینکه ۴ میلیارد تومان عوارض معوقه کسبه، خودرو و نوسازی داریم افزود: در صورت تصویب شورا، افراد با پرداخت کامل آن تا پایان سال، مشمول شرکت در قرعه کشی به مبلغ کلی ۲۰۰ میلیون تومان می گردند.

شاملی به دفاع از این پیشنهاد اظهار داشت: عوارض نوسازی که برای مردم صادر شده خیلی سنگین است و این ۲۰۰ میلیون تومان چندان سنگین نیست.

شریعتمداری نیز با بیان اینکه مردم زمانی مشتاق پرداخت عوارض می شوند که خروجی آن را در عمران آبادانی منطقه شان ببینند، پیشنهاد کرد: دریافت عوارض را محله محور کنید تا به عدالت اجتماعی هم نزدیک تر شویم.

حسینی نیز بیان داشت: شهردار این پول را برای حقوق کارمندانش می خواهد در حالی که عوارض تعریف دارد و باید در سرفصل های خودش خرج شود.

در نهایت کلیت لایحه پیشنهادی شهرداری به همراه ۱۰ درصد جایزه خوش حسابی برای هر صنف و نیز تکمیل پروژه های عمرانی مناطق از محل درآمدهای وصولی عوارض تصویب شد اما با پیشنهادات مختلف اعضای شورا اعم از ۵ خودرو پراید و ۱۰۰ سکه و یا جایگزینی تعداد بیشتری موتور سیکلت به جای ۵ پراید و یا پرداخت درصدی جایزه به نسبت کل عوارض دریافتی، مقرر شد در رابطه با نوع و نحوه جوایز بحث شود.

اما پس از تصویب، صادقی با ابراز بی اعتمادی اظهار داشت: این لایحه چه ضمانت اجرایی دارد؟! شهردار بدهی معوق دارد و تا پایان سال هم باید حقوق و مزایا پرداخت شود، این مصوبه برای مردم جهت آبادانی محله های شان توقع ایجاد می کند.

در پی این مباحث مقرر گردید که صائب نیا و هوشمند از شورا برای نظارت برای چگونگی صرف درآمد حاصل از عوارض و صحت اجرای پروژه ها انتخاب شدند!

در ادامه جلسه، تخفیف ۲۵ درصدی بدهی های شهروندان که حتی از هفته گذشته نیز رأی کمتری آورد تصویب نشد و قبل از قرائت و رأی به پیشنهاد جدید صادقی، بار دیگر شهردار که در بیم و امید به سر می برد از اعضای شورا خواهش کرد که لااقل با پیشنهاد آقای صادقی موافقت کنند؛ «پیشنهادی مبنی بر اضافه شدن ماده صد به پیشنهاد قبلی یعنی تخفیف ۲۰ درصدی در بدهی ها». با بحث های مختلف اعضا مقرر شد از تاریخ تصویب تا سی بهمن ماه ۲۰ درصد و از اول تا ۱۵ اسفند ۱۸ درصد تخفیف در پرداخت مجموع بدهی های شهروندان به شهرداری اعمال شود و نهایتا از ۱۵ اسفند نیز بدهی ها مشمول تخفیف نشود.

در ادامه همت آبادی با اشاره به مداخله نیروی انتظامی در وصول چک های برگشتی اظهار کرد: نباید نیروی انتظامی برای وصول چک های برگشتی اقدام کند، این هم خلاف قانون است و هم با حیثیت مردم در ارتباط است و این قضیه باید از سوی کانون وکلا پیگیری شود.

به دنبال آن مصوب شد به دلیل حجم بالای پرونده های وصول چک های برگشتی، حق الزحمه وکلا در این بخش از کارمزد ۳ درصد به ۵ درصد افزایش یابد تا از وکلای زبده بخش خصوصی نیز استفاده شود.

استرداد ملک شهرداری از سپاه

نامه دیگری از شهرداری قرائت شد که پیرامون آن بحث های مختلفی در گرفت. نامه ای به این مضمون که ساختمانی در خیابان آیت جنوبی می باشد که مدت ها ست در تصرف بسیج سپاه پاسداران می باشد و با توجه به نیاز مبرم به ساختمان مزبور و با وجود مکاتبات متعدد، ساکنان آن از تخلیه ملک مزبور خودداری می نمایند، ضمنا هیچ گونه سابقه ای مبنی بر چگونگی تصرف به دست نیامده است لذا مقرر شد جهت پیگیری قضایی اقدام گردد. صالح آبادی با اشاره به اینکه سند ملک به نام شهرداری است اظهار داشت: اگر می دانید حقی از مردم در دست نهاد یا سازمانی است در گرفتن آن تعلل نکنید که حمایت برخی از اعضا را در پی داشت.

اما هوشمند که به نظر ناراحت می آمد بیان کرد: چرا آقای شهردار برای دفتر نماینده ها نمی گوید برویم دفترشان را بگیریم که زرندی پاسخ داد: آنها اجاره می دهند. هوشمند مجددا گفت: چقدر می دهند؟ که این پرسش دقایقی شوخی و اظهار نظر زیر پوستی اعضای شورا را به دنبال داشت.

در نهایت در رابطه با این نامه مقرر شد طبق ضوابط اعمال قانون گردد و نیز مقرر شد شهرداری کلیه اموال و املاک مشابه را پیگیری و استرداد کند.

نامه ای که دیر رسید

نامه دیگری هم از طرف آموزش و پرورش قرائت شد که در تجلیل از برگزیدگان امتحانات خرداد ماه، رتبه های زیر ۱۰۰۰ کنکور و المپیاد خوارزمی از شورا درخواست کمک شده بود که همت آبادی با بیان این که آموزش و پرورش خودش بودجه دارد، اضافه کرد: برنامه تجلیل از اینها فرداست اگر هم جایزه بوده تا الان در نظر گرفته شده است حال این کمک ما پس از برگزاری مراسم چه معنایی دارد؟ که سکاکی توضیح داد: البته یکم همین ماه نامه به کمیسیون فرهنگی آمده بود اما متاسفانه کمیسیون تشکیل نشده است و حالا به صحن آمده است. نهایتا این درخواست آموزش و پرورش نیز رأی نیاورد.

نیروهای سفارشی همچنان مساله ساز

در پایان جلسه صادقی در انتقاد به سفارشات مختلف برای استخدام در شهرداری با اشاره به اینکه مصوبه ای به شهرداری دادیم که کار کارشناسی انجام بدهد و نیروهایش را آموزش بدهد و اگر نیروی مورد نیاز تامین نشد شورای شهر به ایشان مصوبه جدید بدهد ولی این گزارش و اقدامات انجام نشد، تصریح کرد: غیر از این، دو مورد مصوبه دیگر دادیم که شهرداری مجاز نیست نیروی جدید استخدام کند و شهردار هم بر همین مبنا هر چه نیروی جدید گرفته است را باید آزاد کند.

وی ادامه داد: با توجه به این که این وظیفه قانونی شورای شهر است و در بودجه ۹۳ هم این اختیار به شورای شهر داده شده بود، فرقی نمی کند این افراد احمد یا محمود باشند آنچه تصمیم گیری شد برای تمامی پرسنل شهرداری بود اما این که از معاونت های وزارت کشور و یا استانداری کسی را برای استخدام به شهرداری تکلیف کنند مغایر با وظایف قانونی شورای شهر بود.

صادقی افزود: برخی از اعضای شورا نامه ای نوشتند و شش نفر هم امضا کردیم و آقای شهردار هم خودش طی نامه کتبی به آقای علوی مقدم موانع استخدام در شهرداری نیشابور را توضیح دادند ولی این که از جای دیگر بخواهد تکلیف شود این به نظر من اختیارات قانونی شورای شهر را زیر سوال می برد و خواهشم این است که این نامه را ارسال کنید؛ سه روز است نامه را دادیم هنوز ارسال نشده است.

نویسنده :آزاده مهدیار

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.