اعتراض استان؛ اعتراف شهردار: هدیه ۶۵ میلیونی از شورا پس گرفته می شود؟

 

499_mdدر خبرها آمده بود که شهردار نیشابور در اوایل اردی بهشت ماه  ۱۳۹۵، در نامه ای احتمالا طبقه بندی شده! به رییس شورای شهر؛ با اشاره به نامه ی مدیر کل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری خراسان رضوی مبنی بر «مغایرت قانونی پرداخت پاداش پایان سال به اعضای شورا»؛ خواستار مساعدت رییس شورا وتسریع در بازگرداندن  پنجاه میلیون ریال به حساب شهرداری شده است.

این در حالی است که در تاریخ ۱۱/۱/۱۳۹۵ شهردار نیشابور در پاسخ به نامه ی مورخه ی ۷/۱/۱۳۹۵ رییس شورا در خصوص چرایی  پرداخت مشکوک ۶۵ میلیون تومانی (۵ میلیون  به هر عضو)  می نویسد: وجه مذکور بر اساس مصوبه ی ۱۷/۸/۱۳۹۴هیئت وزیران و ابلاغ مدیر کل امور شوراهای شهر و روستا ی وزارت کشور پرداخت شده است.

همچنین پس از افشای پرداخت ۵ میلیون تومانی در خیام نامه؛  به گزارش روابط عمومی و «امور بین الملل(؟)» شهرداری نیشابور؛ «سید عباس حسینی جهت تنویر افکار عمومی پیامی صادر فرمودند!» در فراز پایانی پیام ایشان آمده بود: «در پایان در مورد تهمت ناروایی که در برخی رسانه ها منتشر شده است باید توضیحاتی را خدمت مردم شریف نیشابور عرض کنم. مبلغی که به اعضای شورای شهر پرداخت شده خلاف و رشوه نبوده است». گفتنی است پیش از نامه استانداری ۶ عضو شورا مبلغ مذکور را به حساب شهرداری برگردانده بودند.

تحلیل خبر:

حاکمیت پول در روابط شورا و شهرداری؟!

ساعت از ۲۴  شب عید مبعث گذشته و به دلیل رژیم درمانی! با شکم گرسنه مشغول قلم فرسایی هستم که ناگهان گوشی موبایلم زنگ می زند و رشته افکارم را پاره می کند. عزیزی ضمن معرفی خودش تلاش می کند خبر مهمی را برایم بازگو کند: «من الان آمده ام جاده ی بوژان رستوران …؛ چند تن از اعضای شورای شهر به اتفاق یکی از معاونین شهردار را دیدم که در رستوران سخت سخت مشغول «خدمت» بودند» هرچند ممکن است این سورچرانی، شخصی باشد اما دور از ذهن نیست که این بزرگواران به عشق کارگران و پس از برگزاری با تاخیر مراسم روز کارگر در فرهنگسرای سیمرغ  به کارگردانی یار «حبیب» و شفیقی! از جیب مردم بر سفره ی رنگین این عمارت نشسته باشند؛ از طرف دیگر وقتی به یاد تغییر موضع برخی از همین سورچرانان که پنج میلیون ها! را هم به جیب مبارک زده بودند؛ در جریان استیضاح افتادم و نام شان را در کنار نام آن معاون ویژه ی تازه احیا شده؛ قرار دادم، خیلی زود به سخن آن حکیم رسیدم که «آدم ها قابل خریدن هستند فقط قیمت شان فرق می کند». البته باید سه گانه ی: کشتارگاه؛ نماینده ی ویژه ی…در کشتارگاه  و ماهیچه ی رستوران، نیز مورد بررسی قرار گیرد. ضمن این که باید به خودم هم یادآوری کنم که آن ها هم مشغول هستند و تو هم مشغولی؛ ولی این کجا و آن کجا؟

یکم:وقتی دروغ ارزش و وسیله ی حفظ موقعیت می شود!

علی رغم تاکیدات مکرر دین مبین اسلام و همه ی ادیان و مصلحان و اندیشمندان؛ مبنی بر لزوم  رعایت راستی و درستی برای حفظ قوام جامعه به ویژه از جانب بزرگان و به زبان امروز مسئولین؛ متاسفانه بسیاری از افراد برای حفظ منافع و موقعیت خود به راحتی دروغ می گویند. امروز متاسفانه دروغ در ایران به یک نیاز تبدیل شده است و در بسیاری از ساختارها نفوذ کرده است.

در این فقره هم جناب شهردار از ابتدا به کتمان حقیقت ماجرا پرداختند و بر عمل خلاف خود اصرار ورزیدند. اگر هشدارهای رئیس شورا به شهردار در این خصوص را نادیده بگیریم؛ قطعا جناب شهردار با ساز و کارهای پرداخت در شورا آشنا بوده و هستند و معنای بودجه ی مصوب شورا و چگونگی پرداخت وجه به اعضا را می دانسته اند. پس چرا ایشان تا دقیقه ی آخر بر عمل خلاف خود اصرار ورزیده اند؟ تغییر موضع شهردار در خصوص این پرداخت در کمتر از یک ماه، موید ناراستی ایشان است و در فرهنگ بشر دروغ گویان غیر قابل اعتمادند. آیا از این تغییر مواضع برداشتی غیر از ناراستی می توان داشت:

وجه مذکور بر اساس مصوبه ی  هیئت وزیران و ابلاغ مدیر کل امور شوراهای شهر و روستا ی وزارت کشور پرداخت شده است. ( نامه ی شهردار به رییس شورا۱۱ /۱/۱۳۹۵)

مبلغی که به اعضای شورای شهر پرداخت شده خلاف و رشوه نبوده است.  (پیام شهردار۲۳/۱/۱۳۹۵)

«مغایرت قانونی پرداخت پاداش پایان سال به اعضای شورا؛ لطفا مساعدت نمایید مسترد شود» (نامه ی شهردار به رییس شورا ۱/۲/۱۳۹۵)

دوم: تکلیف رای اعتماد؟!

اگر تعامل شورا به عنوان نهاد ناظر با شهرداری را به نوعی معامله تشبیه نماییم؛ طبیعتا بسته به شان و شخصیت اعضای شورا و شهردار؛ برخی عوامل بر این تعامل و قیام و قعودها موثرند. استیضاح شهردار در بهمن ۱۳۹۴ با یازده امضای اعضای شورا کلید خورد اما در یک فاصله ی زمانی کوتاه به پنج امضا تقلیل یافت. اگر عوامل موثر بر این امر را مورد مداقه قرار دهیم بدون شک در ذهنیت افکار عمومی، نقش امتیازات اعطایی و پاداش غیر قانونی  به اعضا بسیار پر رنگ خواهد بود. بر این اساس شهردار با پرداختی غیر قانونی که امروز خود به آن اذعان می نماید؛ موفق به کسب رای اعتماد شده است.بنا بر این به نظر می رسد کسانی که این رای اعتماد را دادند، حالا از دو سو ضرر کرده اند، هم کارشان نزد افکار عمومی مذموم است و هم پول را باید برگردانند. و البته زیان اولی خسران بزرگتری است.

سوم:  شایعه ی انتصاب یکی از نزدیکان مدیر کل در شهرداری!؟

بنا بر متن نامه ی شهردار به رییس شورا؛ مدیر کل امور شهری و شوراهای استانداری خراسان رضوی؛ پرداخت پول از جانب شهردار به اعضای شورا غیر قانونی بوده است. در این صورت این سوال ایجاد می شود که: علی رغم حرف و حدیث های فراوان در خصوص عملکرد شهردارنیشابور؛ چرا جناب مدیر کل در این مکاتبه؛ سعی در پوشاندن این تخلف فاحش داشته اند تا برخورد قانونی؟ چرا نهادهای نظارتی استانداری این گونه در برخورد با این تخلفات تسامح می کنند؟ آیا شایعات مربوط به انتقال و انتصاب یکی از نزدیکان مدیر کل در سازمان های زیر مجموعه ی شهرداری صحت دارد؟ آیا می توان رابطه ای بین این مسامحه کاری ها و این انتصاب برقرار کرد؟ امیدوارم مدیر کل محترم در این خصوص شفاف سازی نمایند.

چهارم: نقش مدعی العموم چیست؟

به نظر می رسد شهرداری یکی از بحث برانگیز ترین نهادهای موجود در زندگی شهرنشینی است. این نهاد ثروتمند همواره مورد طمع صاحبان زر و زور بوده است و همواره نقش مهمی در افزایش یا کاهش نارضایتی شهروندان داشته است. بنابر این نهادهای نظارتی و دستگاه قضایی برای کاستن از میزان نارضایتی شهروندان از برخی روندهای نامطلوب رایج در شهرداری؛ باید به صورت جدی تری وارد عمل شوند و خاطیان را در هر جایگاه و مقامی قانونی تحت تعقیب قرار دهند. آیا وقت آن نرسیده است مدعی العموم برای حراست از اموال شهروندان(بیت المال سابق) جدی تر وارد عمل شود؟

جناب دادستان محترم!

به نظر می رسد بسیاری از اعضای فعلی شورای شهر از کسب رای اعتماد مردم ناامیدند به همین دلیل در مدت باقی مانده با همراهی برخی مسئولان در شهرداری سعی خواهند کرد بهره ی کافی و وافی را از فرصت باقی مانده ببرند؛ بر جناب عالی به عنوان مدعی العموم و همه ی مسئولان فرض است با رصد تصمیمات و اقدامات نشستگان بر سفره ی اموال مردم در حراست از دسترنج مردم مظلوم نیشابور کوشا باشید

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاه برای “اعتراض استان؛ اعتراف شهردار: هدیه ۶۵ میلیونی از شورا پس گرفته می شود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.