اصول اساسی بهداشت روانی (۱)

اصول اساسی بهداشت روانی (۱)

حتما برای بیشتر شما والدین عزیز جستجوی راه های رسیدن به آرامش در خانواده و یافتن راه حل مشکلات تربیتی کار دشوار و خسته کننده ای است، بخاطر اینکه اکثر اوقات مطالب داخل کتاب ها یا خیلی کلی است و یا پراکنده و خاص. کمتر کتابی می توانید پیدا کنیدکه به همه مشکلات تربیتی فرزندان پاسخ علمی، واضح و روشنی داده باشد. بخاطر حل این مشکل بر آن شدم تا با استفاده از کتاب های داخلی و خارجی، مقالاتی تحت عنوان نسخه های راهنمای خانواده تدوین کنم تا پاسخگوی اساسی ترین سوالات والدین باشد. در این مجموعه سعی خواهد شد مقالاتی که منتشر می گردد اولا علمی ثانیا ساده و قابل فهم و مهم تر از همه کاربردی و قابل اجرا در خانواده باشد.

به بهداشت روانی خود توجه کنید

برای شروع بهتر است از بهداشت روانی شروع کنیم چون وقتی می توانیم مجری تربیت صحیح در خانواده باشیم که خودمان از نظر روانی سالم و متعادل باشیم. پدر و مادری که دائم تنش، تعارض؛ اضطراب و یا افسردگی دارند مسلما نمی توانند مربیان و الگوهای خوبی در خانواده باشند.

الفبای بهداشت روانی چیست؟

به نظر شما الفبای بهداشت روانی چیست؟ آیا تا حالا به آن اندیشیده اید؟

شاید بتوان ساده ترین تعریف را برای آن نگرش صحیح نسبت به خود دانست. دیدگاهی که هرکدام از ما نسبت به خودمان داریم، تفکری نیست که فقط توسط خودمان ساخته شده باشد بلکه ناشی از قضاوت هایی است که از دوران کودکی همواره دیگران در مورد ما داشته اند و اغلب این قضاوت ها غیر واقعی و اغراق آمیز بوده است بطور مثال در دوران کودکی اگر، ظرف شیری از دست ما می افتاد شاید فوری به ما گفته می شد«دست و پا چلفتی» «بی عرضه» و…. ، یا مرتب ما را با دیگران مقایسه می کردند مثلا می گفتند «پسرخاله ات همه نمراتش بیست است» البته اگر قضیه به همین جا ختم می شد خوب بود ولی متاسفانه ما خودمان در اثر تکرار گفته های دیگران در مورد خودمان آن ها را درونی می کنیم و در اثر این درونی کردن تصویر غلط و ناقصی از خود در ذهنمان شکل می گیردکه این تصویر غلط مانع آن می شود که خود را آن گونه که هستیم بپذیریم و دوست داشته باشیم.

حالا ممکن بخواهید بدانید که آیا تصویری که از خودتان دارید صحیح است یا نه. در واقع اگر بخواهیم بفهمیم در خانواده ما چقدر به بهداشت روانی توجه می شود باید بدانیم که چه عواملی باعث ارتقاء بهداشت روانی و سلامت روان در خانواده و یا چه عواملی سبب از بین رفتن یا کاهش آن در خانواده می شود. بهترین راه فهمیدن این موضوع این است که خودتان را محک بزنید و ببنید ویژگی هایی که بیان می شود را دارید یا نه. اگر این ویژگی های منفی را داشته باشید باید مجدانه برای رفع آن ها تلاش و برنامه ریزی کنید چون نشان می دهد تصویر ناقص و نادرستی از خودتان دارید که وجود آن در بین اعضاءخانواده باعث ظهور و بروز علایمی مانند: زود رنجی، عصبی شدن، سریع ازکوره در رفتن، اضطراب، نگرانی و یا… می گردد. انشاءالله به این ویژگی ها در شماره بعدی اشاره خواهم کرد. شاد باشید.

 

نویسنده: علیرضا حدادی – کارشناس ارشد مشاوره ومدرس دانشگاه*

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.