اسرار «مگوی» پرونده باند حفاری در کال شور

آیا پای چند «مقام سابق» در میان است؟!

فرمانده‌ی یگان حفاظت از میراث فرهنگی استان در گفت وگوی اختصاصی با «خیام‌نامه»:

متخلفان مجوزی به نام «دادستان کل کشور» ارایه کردند!

آزاده مهدیار/ یک مقام آگاه به «خیام نامه» گزارش داد که چند روز قبل، ماموران اداره حفاظت از محیط زیست که برای سرکشی های معمول خود، به منطقه «کال شور» رفته بودند، با گودبرداری غیر مجاز در این منطقه مواجه شدند که پیگیری های بعدی به دستگیری چند متخلف انجامیده است.

ماموران حفاظت محیط زیست که حدود یک ماه قبل به منظور برخورد با شکارچیان احتمالی پرندگان  در منطقه «کال شور» در اراضی میان جلگه حضور پیدا کرده بودند، متوجه گود برداری و حفاری توسط افرادی با ادوات و دستگاه های حفاری و حتی ماشین آلات سنگین می شوند.  ماموران محیط زیست پس از پرس و جو از افراد حاضر در صحنه، برگه مجوزی را رویت می کنند که  از دادستانی کل کشور صادر شده است.  مشاهده این برگه اما این ماموران را قانع نمی کند و در حالی که شرایط به نظر آن ها غیر طبیعی و مشکوک جلوه می کند، مراتب را به کلانتری عشق آباد گزارش می دهند.

به دنبال گزارش ماموران محیط زیست، این موضوع ابتدا توسط یگان «حفاظت میراث فرهنگی» شهرستان که در محل حضور پیدا می کند بررسی می شود. این بار ماموران یگان حفاظت میراث فرهنگی، متوجه جعلی بودن مجوز ارائه شده می شوند و افراد مشغول در محل حفاری را دستگیر می کنند.

با دستگیری این افراد، پرونده وارد مرحله تازه ای می شود. چرا که به دنبال این دستگیری اولیه، افراد دیگری تحت نظر قرار گرفته و بازداشت می شوند که گفته می شود در میان آن ها نام فرد یا افراد مشهور و خاص به میان می آید. از جمله شایعات این است که گفته می شود که دو تن از مقامات سابق انتظامی و یک مقام سابق نظامی پای شان به این پرونده باز شده است.نکته ی حائز اهمیت دیگری که در این شایعات به گوش می رسد، ارتباط احتمالی این پرونده با یکی از پرونده های نزاع منجر به قتل شهرستان در سال های گذشته است. چنین به نظر می رسد که در صورت صحت این شایعات، نیشابور با باندهای مخوف قاچاق«عتیقه» مواجه است که هوشیاری بیشتر مسئولین را در برخورد با این باندها می طلبد.

سرهنگ حسین دهقان پور، فرمانده انتظامی نیشابور در این رابطه در مصاحبه با خبرگزاری ها گفته: «به دنبال دریافت خبری مبنی بر حفاری غیرمجاز در محدوده کال شور توسط فردی سودجو، موضوع در دستور کار مأموران کلانتری این شهرستان قرار گرفت. دهقان پور با اشاره به همکاری مأموران حفاظت میراث فرهنگی و مأموران کلانتری نیشابور، افزود: ماموران پلیس پس از هماهنگی با مقام قضائی به محل اعزام شدند که فرد سودجو با ارائه یک برگ مجوز، اعلام کرد هماهنگی‌های قانونی را انجام داده است.

رییس پلیس با بیان این که در تحقیقات مشخص شد که مجوز مذکور جعلی است، ادامه داد: این متهم دستگیر و برای جلوگیری از ادامه فعالیت وی، برخی وسایل کاری و هم چنین یک دستگاه گریدر، لودر، تراکتور و بلدوزر نیز در محل توقیف شد.

به گفته سرهنگ دهقان پور، متخلف اصلی پس از تشکیل پرونده مقدماتی به منظور سیر مراحل قانونی به مراجع قضائی معرفی شد، اما او در باره هدف حفاری و یا هویت افراد دستگیر شده اطلاعات بیش تری ارایه نداد.

با توجه به شایبه های مطرح شده پیرامون هویت دستگیرشدگان، «خیام نامه» این موضوع را برای دست یابی به اطلاعات کامل تر و ارایه آن به افکار عمومی پیگیری نمود.

میراث فرهنگی نیشابور حاضر به مصاحبه نیست

به سراغ رئیس اداره میراث فرهنگی می رویم تا جزئیات و شائبه های پیرامون مسئله را جویا می شویم. محمداسماعیل اعتمادی اما  با بیان این بهانه که «یگان حفاظت میراث فرهنگی استان در راس رسیدگی به موضوع قرار گرفته» حاضر به مصاحبه نشد و از پاسخ به سوالات خیام نامه طفره رفت.

یگان حفاظت میراث استان:

 فردی به نام «م.ب.» بازداشت شده است

در ادامه پیگیری های «خیام نامه»، فرمانده‌ی یگان حفاظت از میراث فرهنگی خراسان رضوی به برخی سوالات ما پاسخ داد.

این مقام انتظامی استان در گفت وگوی اختصاصی با «خیام‌نامه» در پاسخ به این سوال که «آیا دفینه ای در این منطقه وجود دارد یا خیر و آیا منطقه تحت حفاظت خاصی هست؟» بیان کرد: حفاران که باید به عنوان «متخلفان» از آنان یاد کرد، طبق توهمات ‌شان و یک سری اسناد تقلبی اقدام به این کار کرده اند. در حالی که بر اساس بررسی ها، هیچ احتمالی از وجود زیرخاکی و اشیای ارزشمند در این منطقه وجود ندارد.

با توجه به اظهارات وی، از دیگر انگیزه های احتمالی برای چنین حفاری وسیعی، تا کنون خبری در دست نیست.

سرهنگ کیانی‌مقدم در رابطه با مجوز جعلی صادر شده، تصریح کرد: مجوز به نام دادستان کل کشور صادر شده بود. ولی با یک نگاه جعلی بودن آن برای همکاران ما محرز شد و افراد درگیر قضیه همان روز اول حفاری دستگیر شدند.

وی در مورد متخلفین بازداشت شده  و این که گفته می شود برخی از آنان از مقامات محلی سابق بوده اند، گفت: در این اتفاق، ۴ دستگاه حفاری توقیف شد و افرادی دستگیر شدند. از میان آنان آقای م.ب. که مجوز جعلی حفاری به نام وی صادر شده بود در زندان به سر می برد و بقیه فعلا به قید وثیقه آزاد شده اند.

کیانی مقدم در مورد شخصیت حقوقی افراد دستگیر شده با بیان این که «متاسفانه از بازنشستگان برخی ارگان ها بوده اند»، اضافه کرد: فاش کردن جایگاه دقیق حقوقی آنان را مستلزم طی روند بررسی پرونده است و فعلا نمی توانم اطلاعات بیش تری از هویت این اشخاص منتشر کنم.

به این ترتیب به نظر می رسد برای دریافت اطلاعات دقیق تر از ابعاد پرونده، منتظر اطلاع رسانی مقامات قضایی، که اکنون پرونده و متهمان در اختیار آن ها قرار دارند، ماند.

فارغ از هویت حفاران متخلف، شاید میراث فرهنگی نیز در روزهای آینده بتواند به ابهامات در خصوص سوابق حفاری در این منطقه و انگیزه های احتمالی این افراد پاسخ دهد.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.