استقبال از پیشنهاد ایجاد «مجمع هم اندیشی سمن ها و تشکیل سمن مادر» در نیشابور

آزاده مهدیار

0715اجلاس دو روزه هم اندیشی سازمان های مردم نهاد استان با حضور نمایندگان سمن های نیشابور و نیز نماینده خانه جوان شهرستان در استانداری خراسان رضوی برگزار شد.

در این اجلاس که روز شنبه و یکشنبه شانزدهم و هفدهم مرداد برگزار شد و تا پایان هفته با برنامه های آموزشی و کارگاه های مختلف ادامه یافت، پس از برگزاری افتتاحیه با حضور مسئولین وزارتی و استانی، دوره های آموزشی توانمند سازی نمایندگان سمن های استان عصر شنبه برگزار شد و صبح و عصر یکشنبه هفدهم مرداد ادامه یافت.

در این دوره ها اصول حرفه ای و مدیریت در تشکل های اجتماعی، آشنایی با قوانین و مقررات سمن ها و اصول گزارش نویسی سالانه و نیز آمایش فرهنگی و اجتماعی استان و نقش تشکل ها در همیاری های اجتماعی استان به شرکت کنندگان آموزش داده شد.

بهمن مشکینی، مشاور وزیر کشور و معاون سمن های مرکز، ملک زاده، رئیس اداره نظارت و سازمان های مردم نهاد بین المللی و گراوند رئیس مرکز رصد ملی وزارت کشور از جمله مسئولانی بودند که به عنوان سخنران و یا آموزش دهنده در همایش شرکت کردند.

در نشست نمایندگان فرمانداری های شهرستانهای استان، آزاده مهدیار، به عنوان نماینده سمن های زیر نظر فرمانداری نیشابور ضمن ارائه گزارش کار ۶۳ سمن شهرستان و رشد صعودی کمی و کیفی سمن های شهرستان و همکاری و استقبال فرمانداری شهرستان از فعالیت سمن ها، دو درخواست را مطرح کرد.

این روزنامه نگار و فعال اجتماعی با انتقاد از روند کند ثبت سازمات های مردم نهاد (سمن) در سایت مربوطه، بهبود وضعیت این سایت و کاهش موانع و سرعت بخشیدن به ثبت سمن را خواستار شد و نیز همکاری امور سمن های مرکز در تغییر نگاه و رویکرد سازمان ها و ادارات شهرستان نسبت به فعالیت سازمان های مردم نهاد را درخواست کرد.

وی افزود: گاه سازمان ها به چشم رقیب به‌ سمن ها نگاه می کنند و یا پرداختن به‌ پرونده های‌ ارسالی از سوی آنان را در اولویت آخر قرار می دهند و یا جهت همکاری با این سازمانهای مردم نهاد، شرط عضویت قرار می دهند در حالی که سمن ساختار دولتی ندارد و نباید وام دار بخش دولتی باشد.

در این جلسه همچنین از ابتکار ایجاد «مجمع هم اندیشی سمن ها و تشکیل سمن مادر» در نیشابور، که توسط نماینده سازمان های مردم نهاد شهرستان ارایه گردید، استقبال شد و لزوم الگو برداری از این ابتکار نیشابوریان در استان مطرح گردید.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.