استفاده بی رویه از آب و بالا رفتن قیمت تولیدات کشاورزی

در سرولایت تنها ۳۶۰ هکتار آبیاری تحت فشار اجرا شده است

سرولایت، انوریاستقاده  بی رویه از آب موجب گرانی تولیدات کشاورزی می شود.

مدیر جهاد کشاورزی نیشابور ضمن بیان این مطلب افزود:  کاهش هزینه های آب و خاک و افزایش تولید در واحد سطح  از مواردی است که باید مد نظر کشاورزان قرار گیرد.

محمدعلی فرهمند راد  که در کارگروه آب، خاک و کشاورزی  سرولایت و در جمع کشاورزان این بخش سخن می گفت، افزود:اجرای آبیاری تحت فشار در بخش سرولایت به عنوان راهکاری برای کاهش مصرف آب و افزایش سطح زیرکشت است که فقط ۳۶۰ هکتار در سرولایت اجرا گردیده است.

وی به اجرای طرح تجمیع موفق  آب  کشاورزی سلطانمیدان اشاره کرد و افزود: در اجرای  تجمیع آبیاری تحت فشار، کشاورزان می توانند به صورت واحد فقط نسبت به اجرای آن در زمینه کاهش مصرف آب  اقدام که این مشارکت  فقط در بحث آب بوده و شامل زمین نمی شود.

مدیر جهاد کشاورزی نیشابور بر تسطیح زمین های کشاورزی به عنوان راهکاری جهت صرفه جویی در مصرف آب کشاورزی تاکید کرد و افزود: کاهش مواد آلی، شور شدن و بالا رفتن Ph  خاک  مشکلاتی است که دامن گیر کشاورزان شده است.

فرهمند راد در ادامه افزود: استفاده از ظرفیت پرورش دام سبک در سرولایت ظرفیتی است که فراموش شده است.

نماینده کشاورزان بخش سرولایت نیز  گفت: با عنایت به خشکسالی های سال های اخیر و مشکلات به وجود آمده در رودخانه سلطانمیدان، برطرف کردن مشکلات کشاورزان در این حوزه نیازمند  مطالعات و کمک به کشاورزان است.

محمد حسن ساقی اظهار داشت: مشکل مربوط به سند اراضی کشاورزی، از بین رفتن گونه های جانوری، مشکل  پرداخت بیمه محصولات کشاورزی، برداشت های غیرمجاز خاک و معادن مختلف، وجود چاه های غیرمجاز، پرداخت تسهیلات کشاورزی در بخش غیر کشاورزی از مشکلاتی است که کشاورزان خواستار برطرف شدن آن هستند.

در ادامه جلسه  قاسمعلی  طالبی بخشدار سرولایت با اشاره به نامگذاری سال به نام اقتصاد مقاومتی ، تولید و اشتغال اظهارداشت: ضرورت بهینه سازی فعالیتهای کشاورزان، به منظور افزایش کیفی و کمی تولید محصولات کشاورزی باید مورد توجه قرار گیرد. 

 

 

 

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.