استراتژی مشخص و نقشه ی راه؛ کاستی بخش گردشگری

ارگانهای دست اندر کار خدمات گردشگری هماهنگ عمل نمی کنند

عدم وجود مراکز تخصصی آموزشی در رشته ی جهانگردی و عدم حمایت مالی هم از مشکلات دیگر ماست

پس از صنعت  نفت و خودرو سازی، گردشگری سومین منبع در آمد زای جهان امروزاست. بر اساس گزارش شورای جهانی سفر و گردشگری، ایران از نظرظرفیت های گردشگری جزو ده کشور اول دنیاست زیرا  که دارای ۳۲ هزار اثر ثبت شده ی ملی,۱۹ اثر ثبت شده در یونسکو ,۲۰۲ آثر ثبت شده ی زیست محیطی طبیعی و… می باشد .

با این اوصاف بخش گردشگری سهم قابل قبولی در اقتصاد کشورمان  ندارد. با توجه به سهم ۲۶ میلیا رد دلاری صنعت گردشگری ترکیه در سال ۲۰۱۷ میلادی، در آمد کشور ما از این بخش در بهترین حالت تنها ۸میارد دلار بوده است. این آمار، زمانی غم انگیز می شود که بدانیم درآمد بخش گردشگری ترکیه تنها هشت میلیارد دلار از کل درآمد فروش نفت خام ما کمتر بوده است .

آمارها نشان می دهد سند چشم اندار گردشگری ایران از وضعیت فعلی این صنعت فاصله ی زیادی دارد. برای آشنایی بیشتر با وضعیت صنعت گردشگری در شهرمان گفتگویی داشته ایم با خانم عاطفه آتشگاهی کارشناس ارشد کسب و کار، ,کارشناس مدیریت جهانگردی و مدیرعامل شرکت خدمات مسافرتی که تقدیم شما عزیزان می شود.

با تشکر از شما لطفا برایمان بگویید هم اکنون شرایط  گردشگری و مسافرتی در شهرمان چگونه است ؟

گر توهستی مرد کلی  کل ببین                    کل طلب کل باش کل شو کل گزین

در حال حاضر در شهرمان حدود ۱۹ دفتر و شرکت در بخش خدمات گردشگری و زیارتی فعالیت می کنند و تعداد اندکی از آنها به شکل تخصصی خدمات می دهند. در این دفاتر فروش بلیط پرواز- بلیط قطار و اجرای تورهای گردشگری و زیارتی داخلی و خارجی ارایه می شود. امروزه وجود تیم های تخصصی و کار آمد نقش مهمی در موفقیت و کسب و کار دارد و ما سعی داشته ایم که با جذب کادری متخصص در شرکت  خدمات گردشگری بصورت علمی و دقیق ارایه شود.

از چه زمانی به فعالیت در بخش گردشگری علاقمند شدید؟

من از سال ۸۵ که در رشته ی مدیریت جهانگردی در دانشگاه آزاد نیشابور پذیرفته شدم همواره به کار در بخش گردشگری علاقمند بوده و سعی زیادی در این راه نموده ام. من در آن زمان به عنوان راهنمای تور با اداره ی میراث فرهنگی همکاری می کردم و خوشبختانه هنوز هم این همکاری ادامه دارد .روی هم رفته حدود ده سال است که در این بخش فعالیت می کنم.

مشکلات اصلی بخش گردشگری در شهر ما چیست؟

مهمترین مشکل ما نداشتن استراتژی مشخص و نقشه ی راه است؛ شهر ما با داشتن پیشینه ی درخشان تاریخی و آثار ارزشمند و دیدنی  هنوز برنامه ی جامع گردشگری ندارد فعالیت های ما بصورت پراکنده است و ارگانهای دست اندر کار خدمات گردشگری هماهنگ عمل نمی کنند .هنوز متاسفانه سر در گمی در کار ما مشهود است.از طرفی عدم وجود مراکز تخصصی آموزشی در رشته ی جهانگردی و عدم حمایت مالی هم از مشکلات دیگر ماست .

.صنعت گردشگری برچهار پایه ی وجود مراکز اقامتی و استراحتی، بخش حمل و نقل،  مراکز دیدنی و تفریحی و خدمات راهنمای تور استوار است که اگر هر پایه بلنگد ما دچار کمبود خواهیم بود.  فعلا دست اندر کاران دارند این حلقه ها را در شهرمان متصل می کنند  تا بتوانیم جایگاه مان را در این صنعت ارتقا بدهیم .

مهمترین خدمات گردشگری که تا کنون ارایه داده اید نام ببرید؟

از ابتدای سال۹۶ و همزمان با راه اندازی و افتتاح شرکت برای اولین بار ما تورنیشابور گردی و کویر اردمه را ارایه دادیم؛ تور عکاسی آیینی فدیشه به مناسبت سوگواری سالار شهیدان، تور بامهای طلایی خرو و شگفتی های اردلان، تورهای طبیعت گردی، تورهای ورزشی، تور کویرمصر و مرنجاب، تور جنگل ابر، تور دره ی شمخال درگز و تور جهان نمای گلستان، تور گلابگیری کاشان، تور معدن فیروزه و چشمه های سی سر، تور دوچرخه سواری اولنگ و برنامه ریزی و اجرای انواع تورهای داخلی و خارجی از دیگر فعالیت های ما بوده است .

در زمینه ی گردشگری خارجی چه فعالیت هایی داشته اید ؟

بیشتر کوشش ما در زمینه ی گردشگری خارجی جذب این گردشگران و اقامت آنان در نیشابور است .لذا با هماهنگی و ایجاد ارتباط با تور گردانان داخلی و خارجی در صدد جذب هرچه بیشتر این گردشگران هستیم .در این زمینه وجود آرامگاههای خیام و عطار و کمال الملک و همچنین زادگاه بکتاش ولی بسیار مغتنم است . .

برای مثال خاطره ای را برای شما نقل می کنم در سال ۸۴ که سر کنسول ترکیه به نیشابور سفر کرد ما با ارتباط با ایشان و معرفی معدن فیروزه و کویر اردمه ایشان بسیار اشتیاق داشت که این مراکز را ببیند لذا در سفر بعدی و شخصی خود و بازدید از این نقاط دیدنی اعلام کرد نیشابور می تواند مقصد گردشگری بسیار خوبی برای گزدشگران ترکیه باشد .

سخنانی از جناب کوثری سرپرست پیشین شهرداری نیشابور به یاد دارم که گفته بود در همه جای دنیا شهرداری ها نقش مهمی در فعالیت های گردشگری دارند و سازمان های گردشگری زیر نظر شهرداری ها فعالیت می کنند لذا اگر این امر محقق شود نیشابور با داشتن محور های تاریخی و گردشگری می تواند به عنوان قطب گردشگری استان وحتی  کشور مطرح بشود .ضمنا پیشنهاد تشکیل ستاد گردشگری در شهرداری هم از جانب ایشان می تواند گره کور فعالیت های گردشگری را در نیشابور باز کند .

برای آینده چه برنامه های خاصی دارید؟

ما امیدواریم که با برنامه ریزی صحیح و همکاری کلیه ارگان های شهری بتوانیم  دست‌کم هزار گردشگرخارجی در سال برای شهرمان جذب کنیم و با اریه ی بهترین و مناسب ترین خدمات مسافرتی راه و پای گردشگران خارجی و فرهنگی را به شهرمان باز کنیم .

و سخن آخر

ما از ابتدای فعالیتمان با الهام از ایده های وآموزه های انسان دوستانه ی شیخ عطار راهمان را شروع کرده ایم لذ ابا ابیاتی از ایشان سخن را به پایان می بریم .

توپای به راه در نه و هیچ مپرس          خود راه بگویدت که چون باید رفت

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.