استخاره خوب آمد، مجلس به توپ بسته شد

استخاره خوب آمد، مجلس به توپ بسته شد

پادشاهان قاجار انجام بسیاری کارها را اعم از سیاسی و غیرسیاسی با استخاره برگزار می کردند و محمدعلی شاه یکی از آن ها بود، که مجموعه استخاره هایی به خط محمدعلی شاه باقی است. اما آنچه که در این استخاره های جالب به چشم می خورد و مربوط به حوادث مشروطیت می باشد این است که روحانی مورد اعتماد دربار محمدعلی شاه که خود ضدمشروطه بود، به میل خود آیاتی را برای محمدعلی شاه می نوشت و می فرستاد که تمام آن علیه مشروطه و مشروطه خواهان بود و محمدعلی شاه نیز فریب می خورد .

مرات الممالک که بعد ازخلع محمدعلی شاه، این استخاره‌هارا بدست آورده بود. بعد از ۴۴ سال این نوشته‌ها از طریق مهندس مرآت در اختیار احمد توکلی قرار گرفته و او آنها را در مجله یادگار که عباس اقبال آشتیانی مدیر مسؤل آن بود، منتشر کرد. این مجموعه شامل ۲۰ برگ با رنگ‌های متفاوت است که برروی هر یک استخاره‌ای نوشته شده و پاسخ آن در زیر برگ و یا در روی پاکت جواب داده شده است، پاکت‌ها مهر و امضای محمدعلی شاه را دارد. تمام جواب‌ها بجز یکی، توسط سیدابوطالب زنجانی نوشته شده است.

در پشت این کتابچه به خط و امضای مرحوم غلامحسین خان صاحب اختیار غفاری کاشانی چنین نوشته شده است: این استخاره‌ها که در این کتابچه جمع شده تمام خط مرحوم محمدعلی‌شاه و جواب‌ها خط مرحوم ابوطالب مجتهد زنجانی است تردیدی برای هیچکس نیست.

استخاره محمدعلیشاه برای به توپ بستن مجلس

بسم اﷲ الرحمن الرحیم

پروردگارا اگر من امشب توپ به در مجلس بفرستم و فردا با قوه جبریه مردم را اسکات نمایم خوب است و صلاح است. استخاره خوب بیاید و الافلا یا دلیل المتحیرین یااﷲ.

جواب استخاره توسط سیدابوطالب زنجانی

قل لا تخافا اننی معکما اسمع و اری فاْتیاه فقولا له انا رسولا ربک فارسل معنا بنی اسرائیل: حکم خداوندی به حضرت موسی و حضرت هارون علیهم‌السلام شد بروید نزد فرعون و بگویید ما فرستاده خدا هستیم بسوی تو، سابق آیه هم می‌فرماید نترسید ما با شما هستیم.

میرزا ابوطالب نظر می دهد: این کار باید اقدام بشود. غلبه قطعی است اگرچه زحمت در اول داشته باشد.

محمدعلی شاه باورش شد. مجلس را به توپ بست. لیاخوف روسی با قزّاق ها آزادیخواهان و نمایندگان ملت را گلوله باران کردند. در این حادثه عده زیادی از بزرگان و جلوداران مشروطه کشته شدند.

(منابع، در دفتر نشریه موجود می باشد)

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.