استاد دانشگاه کلمبیا و علاقه اش به نیشابور ( کلبه کتاب )

 مهدی کاکولی

درود! این هفته با معرفی دوتا کتاب تازه از مولفان نیشابوری همراه شما هستیم. یکی تاریخی و دیگری داستان. بعد هم نگاهی کوتاه می کنیم به تازه های نشر در هفته ای که گذشت. فعلا برویم به یک مجلس اعیانی!

اعیان نیشابور

هفته ی گذشته در کتابکده فراندیشه از کتاب «اعیان نیشابور» رونمایی شد. این اثر تالیف «ریچارد بولیت» است و ترجمه اش با همکاری دکتر «هادی بکاییان» و دکتر «حمیدرضا ثنایی» منتشر شده است. در مقدمه کتاب به قلم مترجمان آمده است:

«از دهه های آغازین قرن بیستم آمریکایی ها با حمایت دولت، برخی دانشگاه ها و خصوصا موزه های کشور خود برای دست یابی به آثار تاریخی نواحی مختلف ایران شروع به کسب امتیاز کاوش کردند. یکی از نواحی جذاب برای آنان شهر نیشابور بود که بر اساس منابع تاریخی و آثار باستان شناختی به دست آمده از پیشینه کهن و درخشانی برخوردار بوده است…. یکی از مهم ترین این پژوهشگران که به ویژه به تاریخ نیشابور و خصوصا بررسی طبقه اعیان این شهر در قرون میانه علاقه نشان داد، ریچارد بولیت، استاد دانشگاه کلمبیا بود. حوزه مطالعاتی او تاریخ اسلام، خاورمیانه و ایران است و به دلیل علاقه به تاریخ و فرهنگ نیشابور، پایان نامه دکترای خود با عنوان «Patricians of Nishapur» را که اینک ترجمه آن پیش روی شماست، با راهنمایی استاد خود جورج مقدسی به رشته تحریر در آورد.»

کتابی درباره کتاب

چند سطر دیگر از اعیان نیشابور و مقدمه ریچارد بولیت بخوانیم:

«این کتابی است درباره یک شهر؛ کتابی درباره یک طبقه اجتماعی و بالاتر از همه، شاید کتابی درباره کتاب. شهر نیشابور، یکی از کلان شهرهای بزرگ خاورمیانه و درواقع یکی از کلان شهرهای دنیا در سده های ۴تا۶ قمری (۱۰تا۱۲میلادی) بوده است. در قیاس با کوششی که مورخان جدید در بررسی شهرهای مشابه نیشابور به عمل آورده اند، این کتاب شروعی بسیار ناچیز است. کارهایی بیش از این می توان انجام داد و این آرزو و هدف نویسنده است که زمانی بخشی از این مهم را بتواند به ثمر رساند. به هررو، در این جا شهر در وهله اول، محیطی برای گروهی از مردم یعنی اعیان نیشابور است. منحصر به فرد بودن این شهر -که عبارت بود از وسعت خاص آن، موقعیت، صنایع، اختلاط قومی و غیره- اندیشه ها و تکاپوهای این گروه از مردم را شکل داده بود. با آن که بررسی این موضوع بی تردید دشوار است، ممکن است همین گروه های اجتماعی در شهر قرون وسطایی دیگری به سادگی قابل تشخیص باشد و این منوط به آن است که فرصت درک شرایط ویژه و متمایز آن شهر ممکن باشد. بنابراین، آن چه حقیقت اعیان نیشابور است، از جهاتی واقعیت اعیان شهرهای دیگر نیز هست و از برخی جهات نه. دنیایی از جدل درباره این تشابهات و تفاوت ها نهفته است.»

*** «اعیان نیشابور» را انتشارات مرندیز در ۳۲۴ صفحه و با قیمت ۲۰هزار تومان منتشر کرده است. این کتاب در کلبه کتاب کلیدر در دسترس علاقه مندان قرار دارد.

سیب به سر!

برویم به سراغ آقای «محسن درجزی» داستان نویس نیشابوری که پس از رمان های «سالها درنگ» و «آشوب» باز هم با کتابی تازه با عنوان «سیب به سر» به کتابفروشی ها آمده است. این رمان ۴۶۸ صفحه ای را «انتشارات کتابدار توس» منتشر کرده و نویسنده در صفحه شناسنامه کتاب از حمید زروندی و شهر کتاب پرنیان به خاطر مساعدت در انتشار این کتاب نام برده است. بی هیچ توضیح بیشتر، سطرهای آغازین «سیب به سر» را با هم می خوانیم.

همه از یک قماش!

«زنگ مدرسه ی ادیب در میدان محلوج فروش ها، واقع در دروازه عراق نیشابور به صدا در آمد. بچه ها که انگار از زندان آزاد شده باشند، صحن مدرسه را با دویدن و فریاد کشیدن ترک می کردند. مدیر مدرسه ادیب در کنار دکان علافی حاج رجب ایستاده و مشغول گفتگو با میرزا سیف الله بود؛ مردی که پشت اندر پشتش همه آدمای استخوان دار و ملایی بوده اند:

-حاج میرزا می دونی تو بحر چی هستم؟ من این بازار را عینهو رودخانه می بینم! رودخانه ای گل آلود که در بسترش آرام و بی صدا می لغزه و فراز و فرود را پشت سر می گذاره. بله میرزا سیف الله، در این رودخانه هیچ موجی سرکشی نمی کنه. خودش رو به در و دیوار رودخانه نمی کوبه، آشوب به پا نمی کنه. توی بستر رودخانه برتری موجی بر موج دیگه رو نمی بینی! نگاه کن، رودخانه آرام و متین و به یک قرار پیش می ره. من این بازار رو عین یه رودخانه می بینم، بازار رودخانه است و آدم ها در حکم آب. مقبول و متین و سر به راه، مطیع، حرف گوش کن، تسلیم و شاکر! تو این بازار کسی بر دیگری برتری نداره، صاف و ساده، یک دست و از یک قماش!»

تازه ها

خب تازه ها را با یک داستان کودکانه آغاز می کنیم. نشر هوپا یک مجموعه ی چهارجلدی منتشر کرده از «مارک هادون» با عنوان «مامورZ» که البته هرکدامش یک عنوان خاص دارد. احتمالا دوستداران کارآگاه سیتو این مجموعه را هم بپسندند.

یک کتاب تازه از «پائولو کوئلیو» آمده با عنوان «ماتا هاری» که ادعا شده آخرین کتاب این نویسنده ی برزیلی است. البته چون هنوز نخوانده ام مطمئن نیستم که قبلا با نام دیگری ترجمه نشده باشد! به هرحال این کتاب ۲۰۰ صفحه ای را انتشارات پارمیس با قیمت ۱۸هزار تومان منتشر کرده است.

نشر آگه از حامد حجت خواه کتابی درباره نیچه منتشر کرده با عنوان «چشم انداز نیچه» که ۱۹۴ صفحه و ۱۵هزار تومان قیمت دارد.

از «شهیار قنبری» کتاب «بنویس ساعت پاکنویس» منتشر شده. البته پیش تر کتابی با همین اسم از ایشان منتشر شده بود ولی این کتاب، متن کامل تری دارد که در ۲۵۶ صفحه و با قیمت ۲۵هزار تومان به کتابفروشی ها رسیده است.

انتشارات سایه سخن برای دوستداران روانشناسی مجموعه کتاب های کم حجم و متنوعی را منتشر کرده که به مجموعه ای از مهارت های زندگی می پردازند. از جمله «مدیریت استرس»، «مهارت ارتباط» و «حل تعارض». این کتاب ها به طور میانگین هر کدام ۵۰ صفحه دارند و قیمت هر جلد هم ۹هزار تومان است.

نشر چشمه از «علیرضا محمودی ایرانمهر» مجموعه داستانی را با عنوان «بارون ساز» منتشر کرده. این کتاب ۱۷۸ صفحه و ۱۶هزار تومان قیمت دارد.

همین انتشارات برای دوستداران رمان های خارجی کتابی با عنوان «تعقیب» منتشر کرده که نویسنده اش «آله خو کارپانتیه» و مترجمش ونداد جلیلی است.

با کودکان شروع کردیم با نوجوانان هم به پایان می بریم. کتاب تازه ای از نشر «باژ» با عنوان «سه تاج شوم» به بازار آمده که یک رمان پرماجرای نوجوانانه است. نویسنده این کتاب «کندرا بلیک» و مترجمش هم محمدصالح نورانی زاده است. ۴۹۶صفحه و ۳۱هزار تومان هم قیمت دارد. تا دیداری دیگر بدرود!

 

 

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.