استاد دانشگاه تهران در نشست علمی بزرگداشت خیام: خیام نیشابوری ریاضی را وارد طبیعیات ارسطویی کرد

 

سیدباقرمیرعلمدار- ریاضی-فیزیک دانان مشهور برخلاف فیزیک دانان مشائی، ریاضیات را نیز وارد طبیعیات ارسطویی کردندکه خیام  نیشابوری ،ابوریحان بیرونی، ابن هثیم، عمر و عبدالرحمن خازنی از این صنف هستند.

استاد دانشگاه تهران  در نشست علمی حکیم عمر خیام نیشابوری اظهارکرد: تحقیقات اندکی که تاکنون انجام شده می تواند با قاطعیت حضور پررنگ علم و روش علمی یونانیان در تمدن اسلامی را مشاهده و ثابت کرد.

دکترایرج نیک سرشت افزود: دانشمندان مسلمان با دریافت بخشی از این علوم آن را با رویکردها و گرایش های مختلف توسعه بخشیدند.

وی خاطرنشان کرد: اولین رویکرد مربوط به فیلسوفان مشائی است که با دانشمندانی چون کندی و فارابی آغاز و در نهایت با ابن سینا به اوج خود رسید و به پارادایم حاکم بر علم دوره اسلامی تبدیل شد.

نیک سرشت یادآورشد: این رویکرد با حضور ملاصدرا دچار دگرگونی اساسی شد بطوری که علوم فیزیکی از حوزه طبیعیات خارج و وارد الهیات شد.

این استاد دانشگاه عنوان کرد:رویکرد دیگر به رویکرد ریاضی-فیزیک دانان مشهور است که آنان برخلاف فیزیک دانان مشائی، ریاضیات را نیز وارد طبیعیات ارسطویی کردند. ابوریحان بیرونی، ابن هثیم، عمر خیام و عبدالرحامن خازنی از این صنف هستند.

نیک سرشت  تاکیدکرد:رویکرد پیشینه انگاری که توسط رازی و ابوالبرکات بغدادی و تا اندازه ای فخر رازی پیگیری می شده و رویکردهای اشراقی و پیروان سهروردی و اخوان الصفا از دیگر روش های علمی است که دانشمندان مسلمان از آنان پیروی می کردند.

دکترایرج نیک سرشت استاد دانشگاه تهران تصریح کرد: اهمیت رویکرد ریاضی- فیزیک دانان در تمدن اسلامی به نقش و اهمیت کتاب میزان الحکمه اثر عبدالرحمان خازنی  است  که باید جایگاه علمی و تاریخی این اثر را مورد نقد و بررسی قرار داد.

استاد دانشگاه تهران و پژوهشکده تاریخ علم ایران نیز در سخنرانی خودگفت: تلاش های سایر دانشمندان ایرانی نظیر ابوعبد الله محمد بن عیسی ماهانی، ابوجعفر محمد بن حسین صاغانی خراسانی خازن، ابوالوفا بوزجانی ریاضی‌دان بزرگ، ابوالجود محمد بن لیث و چند تن دیگر از معاصران مانند ابوسهل کوهی و ابوسعد علاء بن سهل را به طور خلاصه در این خصوص مطرح کردند.

دکتر یونس کرامتی تصریح کرد: در رابطه با معادلات درجه اول و دوم مبحث خوارزمی  ومبحث دسته بندی خیام، دسته بندی شرف الدین طوسی و دسته بندی کاشانی را تکمیل کننده هم دانست.

دکترحنیف قلندری استاد دانشگاه تهران  نیز عنوان کرد:کشف تعریف یک مفهوم یا کشف روش اثبات یک قضیه یا شیوه ترسیم یک شکل هندسی مهم است  و ساختن مفهوم، اثبات قضیه یا ترسیم شکل هندسی بر اساس آنچه از راه تحلیل به دست آمده است را باید در ترکیب بیان کرد.

وی خاطرنشان کرد: موارد استفاده بیشتر از تحلیل و ترکیب در ریاضیات را اثبات قضایا و ترسیم اشکال هندسی  است .

قلندری استاد دانشگاه تهران  تصریح کرد:برخی آثار ریاضی خیام نیشابوری ا زجمله: شرح ما أشکل من مصادرات اقلیدس: در باره اصل پنجم از مقاله اول کتاب اصول یا همان اصل توازی و تلاش برای اثبات آن به عنوان یک قضیه، مقاله فی الجبر والمقابله: معرفی و دسته‌بندی معادلات تا مرتبه سوم و رساله فی قسمه ربع الدائره؛این رساله که پیش‌تر از رساله قبلی نوشته شده است به حل یک مسأله هندسی خاص به روش جبری اختصاص دارد.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.