از کمبود نظارت تا ضعف مدیریت در فضای سبز شهری , ریه های نیشابور به سختی نفس می کشند

 

aminoleslamامیرحسین دهنوی- این روزها گزارش های نگران کننده ای از خشک شدن درختان و زوال فضای سبز شهری در نیشابور منتشر می شود. آبیاری نامناسب، از بین رفتن فضای سبز موجود بر اثر ضعف در نگهداری، قطع برخی درختان و… اخباری است که کمابیش شنیده می شود و نگرانی ها در مورد یکی از مهم ترین نیازهای سلامت شهری را دامن می زند.

این در حالی است که عدم حضور مستمر مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز در نیشابور و انتقادات برخی اعضای شورای شهر و کارکنان شهرداری در باره ضعف نظارت بر کار پیمانکاران از دیگر انتقادات مطرح شده در این باره است.

در میان این اخبار نگران کننده،  ماه گذشته همت آبادی رئیس شورای شهر نامه ای را به کارشناسان فضای سبز ارسال می کند تا نظرات کارشناسی خود را به شورا اعلام کنند. با پیگیری های خبرنگار خیام نامه مشخص شد کارشناسان نظر کارشناسی خود و  مقدار آسیب های فضای سبز  را به این شورا اعلام کرده اند. اما با توجه به این که شورای شهر در ماه گذشته یا به علت نبود پرونده یا مرخصی تابستانی اعضا تعطیل بود، هنوز این گزارش ها در صحن علنی شورا قرائت نشده است.

بسیاری از کارشناسان معتقدند عدم نظارت شورا بر پیمان کاران فضای سبز و همچنین مشکلات مدیریتی آن از مهم ترین دلایل خشک شدن درختان است.

ضعف نظارت یا فقدان مدیریت آینده نگر

حسن پارسا یکی از اعضای شورای شهر معتقد است: مهمترین دلیل خشک شدن درختان به شورای شهر بر می گردد چون نه مدیریت خوبی در بحث فضای سبز انجام شده و نه در بحث واگذاری فضای سبز به بخش خصوصی شورا نظارت مناسبی را انجام داده است. چرا که اگر قبل از سپردن کار به بخش خصوصی نظارتی بر عملکرد کارفرما انجام می شد فضای سبز در وضعیت بهتری قرار داشت.

توسعه فضای سبز شهری در راستای کاهش آلودگی های شیمیایی هوای شهرها در کنار عواملی همچون ایجاد منابع گذران اوقات فراغت برای شهروندان از جمله ضروریات زندگی شهرنشینی است.

همت آبادی کارشناس کشاورزی و یکی از افرادی که شورا برای بررسی وضعیت فضای سبز شهر انتخاب کرده می گوید: در حال حاضر ما اگر با محور قرار دادن هر موضوع از جمله اقلیم و جغرافیا و فون گیاهی، قدمت و سابقه نیشابور، موقعیت فعلی در بین شهرهای هم جوار و…. بخواهیم وضعیت فضای سبز شهرستان را بسنجیم دچار عقب افتادگی هستیم و باید یک حرکت و برنامه اساسی در این مسیر تعریف گردد.

او ادامه می دهد: امروز ما شاهد نابودی درختان بسیار ارزشمندی هستیم که یادگار نسل های پیشین بوده و جزئی از هویت نیشابور بودند که عدم مدیریت صحیح در اجرای برنامه ها و بالاخص اصول نگهداری باعث شده امروز شاهد فضای سبز نالان و بیمار در سطح شهر باشیم.

این کارشناس فضای سبز افزود: بهترین فضاهای شهری، بزرگترین و تخصصی ترین سازمان در بدنه شهرداری و مهمتر از آن بهترین نگاه از جانب مردم به این حوزه می بایست نتیجه و برون داد بهتری داشته باشدکه در یک بررسی کلی و یک کارشناسی ریالی در حال حاضر و چند سال اخیر بالغ بر دو میلیارد تومان خسارت به این حوزه وارد شده که عدم نظارت دستگاه های نظارتی و غیر متخصص بودن شوراهای تصمیم گیر علت اصلی این اتفاق می باشد.

از رویای یک میلیون درخت تا خشک شدن درختان موجود

مسئول کارگروه فضای سبز استانداری خراسان رضوی در باره  وضعیت مدیریت بر فضای سبز شهرستان و نگهداری آن می گوید: شیوه قراردادها و انتخاب پیمان کار به درستی انجام نشده که این امر مشکلات و تنش زیادی را به فضای سبز نیشابور وارد کرده است.

حسین فکور با اشاره پیشنهاد حسینی شهردار سابق مبنی بر اینکه باید یک میلیون درخت در نیشابور کاشته شود گفت:بدون ایجاد زیر ساخت های مناسب و همچنین به دلیل کمبود آب و دیگر مشکلات این حوزه به هیچ عنوان عملیاتی نبود.

با وجود این اظهارات، وضعیت مدیریت فضای سبز نیشابور زمینه ساز حرف و حدیث های پرشماری شده است.

مدیریت غیر حضوری

علی اشرفیان، مدیر عامل این سازمان؛ ۳۰ ساله و اهل طبس و دارای تحصیلات کارشناسی کشاورزی و کارشناسی ارشد جغرافیا و برنامه ریزی است. وی که در تاریخ ۲۳ آبان ۹۲ به عنوان بیست و پنجمین شهردار طبس منصوب شد، در چهارصدمین روز کاری خود استعفای خود را به شورای این شهر اعلام کردکه با موافقت اعضا همراه می شود. او در مصاحبه ای درباره دلایل استعفایش گفته بود: «به دلیل «پیشنهاد کاری» در خراسان رضوی و همچنین برخی مشکلات خانوادگی استعفا داده ام. منتقدانش در در طبس از شائبه هایی در مورد عملکرد او در شهرداری و بررسی این شائبه ها در استانداری خراسان جنوبی را مهمترین عامل استعفای سخن می گفتند.

از آنجا که اشرفیان نیروی وزارت کشور  استانداری خراسان رضوی بود به آنجا رفت تا در مرداد ماه ۹۴ و در دوره حسینی شهردار سابق و چنان چه شایع است، با توصیه یکی از مقامات استانداری خراسان رضوی (که گفته می شود از بستگان نسبی اوست) پست مدیریت سازمان فضای سبز و پارک ها به اشرفیان سپرده شد. به این ترتیب یک مدیر غیر بومی سکان دار مدیریت فضای سبز نیشابور شد.

اگر چه به گفته همکاران اشرفیان در فضای سبز او توانست در ماه های اولیه مدیریتش فضای خوبی را در این سازمان ایجاد کند اما با گذشت زمان حضورش در نیشابور کم رنگ شد. عدم حضور او در پرکارترین روزهای کاری فضای سبز شهر (روزهای منتهی به نوروز گذشته) از طرفی باعث عدم مدیریت این حوزه و از طرفی دیگر عدم دفاع از مجموعه فضای سبز و زمینه ساز دلسردی و کاهش انگیزه کارگران شد.

به گفته یک منبع مطلع این امر ضربه زیادی به مجموعه وارد کرد.

مشاهدات خبرنگار خیام نامه نشان می دهد در حال حاضر درختان اقاقیای بلوار بعثت  کاج های چند ساله بلوار رسالت و درختان چنار و افرا  در باغ های ملی و  امین اسلامی و فضاس سبز سطح شهر در حال خشک شدن هستند.

با این همه بعد از پایان یافتن حکم اشرفیان در مرداد ماه ۹۵ با وجود انتقاداتی که به عملکردش وارد می شود، باز هم با فشارهای خارج از شهرداری، مسلمی تمدید مسئولیت وی را برای مدت یک سال دیگر پذیرفت.

مسئولیت در قبال سلامت شهروندان

مهم‌ترین اثرات فضای سبز در شهرها، کارکردهای زیست محیطی آن‌هاست که ایجاد تعادل بخشی در متابولیسم شهر از یک سو و بالا بردن سطح زیبایی از سوی دیگر، سبب افزایش کیفیت زیستی شهرها می‌شوند که در حقیقت  می توان از فضای سبز به عنوان ریه‌های تنفس شهر نام برد حال چگونه می خواهیم هوای پاک داشته باشیم در حالی که زیرساخت های آن درنیشابور در حال نابودی است؛ حال سوال این جاست که نابودی درختان و فضای سبز و صدمات وارد شده به درختان و هزینه های زیادی که بر دوش شهرداری باقی می گذارد و مهم تر از همه مخاطراتی و صدماتی را  که به شهروندان وارد می شود را چه کسی باید پاسخگو باشد؟ شهرداری و اعضای شورا در برابر این شرایط چه موضعی دارند؟ توسعه فضای سبز نیشابور نه تنها نیازمند برنامه بلند مدت است، بلکه نگهداری شرایط موجود قبل از آن که نفس های شهر به شماره بیفتد، امری حیاتی است.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.