از چهار شهر خراسان کهن، تنها پرونده «ثبت جهانی نیشابور» باقی مانده است

مدیرکل میراث فرهنگی خراسان رضوی می گوید: از میان شهرهای نیشابور، مرو، هرات و بلخ، که شهرهای چهارگانه خراسان قدیم بوده‌اند، فقط پرونده ثبت جهانی نیشابور باقی مانده و اکنون هیئتی علمی از دانشگاه تهران در نیشابور حضور دارند و مطالعات لازم برای ثبت را انجام می‌دهند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، ابوالفضل مکرمی‌فر در مراسمی که با حضور اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس در فرمانداری نیشابور به مناسبت سالروز ورود امام رضا(ع) به نیشابور برگزار شد، اظهار داشت: براساس متون تاریخی حرکت امام رضا(ع) تا قبل از ورود به خراسان و نیشابور مخفیانه بود.

وی افزود: شهرهای نیشابور، مرو، هرات و بلخ چهار شهر اربعه خراسان بوده‌اند که فقط پرونده ثبت جهانی نیشابور باقی مانده و اکنون هیئت علمی از دانشگاه تهران در نیشابور حضور دارند و مطالعات لازم برای ثبت را انجام می‌دهند.

وی با اشاره به پیشینه تمدنی نیشابور اظهار کرد: نیشابور حدود ۳٫۵ میلیون جمعیت داشته و در اوایل دوره اسلامی هر محله‌اش به اندازه نیمی از شهر شیراز در آن دوره بوده است، هم چنین ۱۸ نظامیه و مدارس باشکوهی داشته است.

مکرمی فر با بیان این که بزرگ ترین محوطه تاریخی کشوربا ۴۵۰۰ هکتار در نیشابور قرار دارد، گفت:  یکی از افتخارات سازمان میراث فرهنگی این است که مردم فرهیخته و فرهنگ دوست نیشابور در حفظ آثار و محوطه‌های تاریخی اهتمام دارند.

وی با بیان این که نیشابور تمام شاخص‌های ثبت جهانی را دارد، ادامه داد: نیشابور ۵۴ روستای تاریخی دارد. همچنین این شهر ظرفیت‌های کم نظیری در زمینه گوهرسنگ‌ها و سنگ‌های قیمتی دارد و ۲۸۹ کارگاه گارگاه صنایع دستی دارد که ۲ هزار نفر شاغل اند.

وی با بیان این ادعا که نیشابور سالیانه ۸ میلیون گردشگر دارد(!) ادامه داد: فوشنجان زادگاه بکتاش ولی در ۵ کیلومتری نیشابور قرار دارد که در دستور کار برای جذب گردشگر خارجی قرار دارد و ۱۰ اقامتگاه بوم‌گردی در شهرستان نیشابور در حال ایجاد است.

مسعودی نائب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس و ناظر شورای فرهنگ عمومی کشور نیز در این مراسم گفت: کمیسیون فرهنگی مجلس از ثبت جهانی شهر نیشابور حمایت و آن را پیگیری و به ثبت جهانی آن کمک خواهد کرد.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.