از پایتختی کتاب تا «آشوب» در نیشابور!

از پایتختی کتاب تا «آشوب» در نیشابور!

الان که دارم این مطلب را می نویسم هنوز خبر ندارم که سرانجام، نیشابور به عنوان پایتخت کتاب انتخاب شد یا نه؛ اما چون قرار بوده نتیجه نهایی شنبه دوم اسفند اعلام شود، لابد اکنون شما خبر دارید! این که بشود یا نشود مطمئن هستم که چندان اتفاق مهمی نخواهد افتاد چرا که مشکل کتاب نخوانی ما ایرانیان ریشه دار تر از این هاست و گمان نمی کنم با ۲۰ میلیون تومانی که قول داده اند به شهرها و روستاهای برگزیده بدهند اتفاق خاصی بیفتد. اصولا وقتی پای نهادهای دولتی به میان می آید اوضاع بهتر که نه بدتر می شود. (البته همین جا از پیگیری های آقای کرخی سپاس گزاری می کنم ولی بر این باورم که اگر هم اتفاق خوبی بیفتد به دلیل تلاش های شخص ایشان است و نه سیستم معیوب اداری که تنها به بیلان سازی و آمارهای نمایشی می اندیشد) اما دو مثال…

  1. هفته ی قبل پیگیر دریافت کتابی بودم که کانون پرورش فکری کودکان منتشر کرده است. کانون فکری یک نهاد دولتی وابسته به وزارت ارشاد است. نخست با شماره ای که به عنوان فروشگاه کانون داخل کتاب درج شده بود تماس گرفتم. بعد از پیام ِ منشی تلفنی و اعلام چندین شماره داخلی گفتند با فلان شماره تماس بگیرید…گرفتم گفتند باید پول را واریز کنی و بعد قبض را برایمان فکس کنی. دریافت اینترنتی و کارت به کارت هم نداشتند و باید حتما به بانک مراجعه می کردم… واریزنموده و فکس کردم. دوباره تماس گرفتم و اطلاع دادم و نشانی را هم گفتم. … یک هفته بعد تماس گرفتم و توضیح دادم. گفتند باید با انبار تماس بگیری… تماس گرفتم. گفتند صبر کن با آقای فلانی باید صحبت کنی، صبر کردم آمد صحبت کردم گفت با این داخلی تماس بگیر گرفتم و توضیح دادم گفت شما که چند دقیقه پیش با من تماس گرفتی و گفتم با انبار تماس بگیر…! هنوز کتاب به دستم نرسیده!
  2. چندی پیش، یکی از مسئولان اداره ی آموزش و پرورش نیشابورِ خودمان، به کلبه کتاب کلیدر آمد. خوشبختانه مرا نمی شناخت! بعد همین طور که کتاب ها را نگاه می کرد گفت شما کتاب هم می خرید؟ گفتم چی هست کتاباتون؟ گفت حدود ۲۵ میلیون تومان کتاب داریم توی انبار اداره که بیشترشم از انتشارات «مدرسه» است. (انتشارات مدرسه وابسته به وزارت آموزش و پرورش است) گفتم خب کاری نداره توی مدارس نمایشگاه کتاب بذارین، اگه کتاباش خوب باشه دانش آموزا می خرن دیگه… همین موقع گوشی اش زنگ خورد و سرش به صحبت گرم شد و بعد هم دیگر صحبتمان ادامه نیافت.

آشوب

محسن درجزی پس از کتاب «سال ها درنگ» حالا کتاب تازه ای را به نام «آشوب» به ویترین کتاب فروشی ها فرستاده است. این کتاب هم مانند کتاب قبلی، در حال و هوای نیشابور قدیم است و با روایت ماجرایی عاشقانه، خواننده را می برد به روزگارانِ چهل، پنجاه سال قبل و تصویری زیبا از کوچه پس کوچه های این شهر و مردمان آن دوران ارائه می دهد. «آشوب» نام شخصیتِ محوری این داستان است؛ زنی که هواخواهان بسیار دارد و همچون جامعه ی آن روزها که بین سنت و نو شدن سرگردان است او هم مانده به کدام سمت و سو برود. این کتاب را انتشارات بهار سبزوار در ۳۳۲ صفحه ی قطع رقعی و با قیمت ۱۰ هزار تومان منتشر کرده است. چند سطری از «آشوب» را می خوانیم:

«هندل با شنیدن خبر رفتن «ولی خان» به باغ فرح بخش، تصمیم گرفت همین امشب به دیدار ولی خان برود و تلافی معرکه ای را که آن روز در دکان به پا کرد به سرش در بیاورد. هندل آدم ترسویی نبود از کسی باک نداشت، از دعوا و بزن بزن به هیچ عنوان نمی ترسید. تصمیم گرفت تنها به باغ فرح بخش برود و سنگ هایش را با او از هم وابکند. برایش مهم نبود که ممکن است نوچه ها و آدمای ولی خان در باغ باشند یا نباشند. امشب تصمیم گرفته به باغ برود و برای سومین بار آشوب را از برادرش خواستگاری نماید…»

تازه های کتاب هفته ی قبل در کلبه کتاب کلیدر

*جشن بی معنایی/ میلان کوندرا/ الهام دارچینیان/ نشر قطره/ ۷۵۰۰تومان

*سلطانه جنگل/ رمان ۷ جلدی/ محمد زمانی آشتیانی/ دنیای کتاب/ ۲۵۰۰۰۰تومان

*تو نخواهی کشت/جورج لوکاچ/ مهدی امیرخانلو/ نشر نیلوفر/ ۲۴۰۰۰تومان

*ستاره خواران/ رومن گاری/ محمود بهفروزی/ نشر مصدق/ ۱۶۰۰۰ تومان

*پسرکی با پیژامه راه راه/ جان بوین/ هرمز عبداللهی/ نشر چشمه/ ۹۸۰۰تومان

 

*عطر گوابا/ گفتگو با گابریل گارسیا مارکز/ مهدی نوری/ نشر ماهی/ ۱۱۵۰۰تومان

*آویزان از نخ/ چارلز بوکوفسکی/ احمد پوری/ نشر بوتیمار/ ۹۵۰۰تومان

*طرد شده/ یوهان اگوست/ قاسم صنعوی/ نشر بوتیمار/ ۴۰۰۰تومان

*دیروز/ ترانه های بیتلز/ عزیز عباسی/ نشر فصل پنجم/ ۱۳۰۰۰تومان

*کلماتی که   قلبشان از مشتشان بزرگتر است/ لیلا کردبچه/ نشر فصل پنجم/ ۷۰۰۰تومان

*ترانه برف خاموش/ هیوبرت سلبی/ پیمان خاکسار/ نشر چشمه/ ۱۲۰۰۰تومان

*وعده گاه شیر بلفور/ ژیل برو/ ابوالحسن نجفی/ نشر نیلوفر/ ۱۵۰۰۰تومان

*در ستایش بطالت/ برتراند راسل/ محمدرضا خانی/ نشر نیلوفر/ ۳۰۰۰تومان

*منتخب مکالمات/ کنفوسیوس/ حسن کاظم زاده ایرانشهر/ نشر ثالث/ ۱۱۰۰۰تومان

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.