از نیشابور تا  بلخ ; هم نشینی هنرمندان ایران و افغانستان برای بزرگداشت عطار در نیشابور

شب شعر مشترک شاعران ایران و افغانستان با عنوان «قاف تا قاف» برای تاکید بر پیوندهای مشترک زبانی، فرهنگی و تاریخی دو کشور و بزرگداشت عظار و مولانا به عنوان دو قلۀ ادبیات عرفانی جهان، در روز ملی بزرگداشت عطار نیشابوری برگزار می شود و در آن شاعران و هنرمندانی از دو کشور این پیوند دیرین را با شعر و ادب و نغمه و نوا گرامی خواهند داشت.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیشابور و دبیر ستاد برگزاری «روز عطار» با تشریح جزییات برنامه های بزرگداشت شیخ عرفان و ادب، عطار نیشابوری، افزود:  روز شنبه۲۴ فروردین ماه از ساعت ۱۹:۳۰ سالن اجتماعات دانشگاه نیشابور شاهد حضور شاعران برجسته و نام آشنای ایران و افغانستان خواهد بود که به شعر خوانی خواهند پرداخت و هنرمندانی از این دو کشور هم زبان، غزل های شورانگیزی از عطار و مولانا را خواهند خواند.

غلامحسین علی پور با اشاره به برنامه های گوناگون علمی،  فرهنگی، ادبی و هنری و آیین های ویژه ای که در بزرگداشت روز ملی عطار در طول هفته برگزار خواهد شد، گفت: موضوع اصلی و محوری برنامه های امسال که با عنوان «از نیشابورِ عطار تا بلخِ مولانا»  نامیده شده است، تاکید بر پیوندهای دیرین و امروزین دو کشور ایران و افغانستان در حوزه های تاریخی، فرهنگی و زبانی در راستای سیاست بنیادین توسعه و تقویت دیپلماسی فرهنگی جمهوری اسلامی است که از ابتدای دولت تدبیر و امید مورد تاکید مسؤولین و سیاستگذاران فرهنگی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده است‌.

وی با تاکید بر نیاز کشور در شرایط امروز به گسترش ارتباطات فرهنگی با کشورهای جهان و به ویژه کشورهای همسایه و هم تاریخ و همزبان، نیشابور را در طول تاریخ یکی از نقاط ثقل ارتباطات و تعاملات فرهنگی و از پیوندگاه های مهم در این زمینه خواند و این موقعیت را به واسطه وجود اندیشمندان پر آوازه در حوزه های مختلف علمی، ادبی، عرفانی، فقهی و دینی و نیز رونق مجامع و مراکز و حلقه های فکری و فرهنگی و معرفتی  در این خطه، بسیار درخشان و تاثیرگذار دانست.

وی یادآورشد: شیخ فریدالدین عطار نیشابوری و مولانا جلال‌الدین محمد بلخی را می توان هم به لحاظ ارتباط معنوی و معرفتی و هم با توجه به دیداری تاریخی که در نیشابور داشته اند ، دو نماد بارز این پیوند و اشتراک فرهنگی در نیشابور و بلخ دانست.

علی‌پور همچنین از برگزاری آیین ویژه بزرگداشت روز ملی عطار نیشابوری با حضور مسؤولین کشوری و استانی و اندیشمندان و عطار پژوهانی چون علی اشرف صادقی و محمدجعفر یاحقی اعضای پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی، محمدحسین ساکت، پوران یمین، رضا اشرف زاده در ساعت  ۸:۳۰ صبح ۲۵ فروردین در سالن اجتماعات دانشگاه دولتی نیشابور خبر داد و افزود: این همایش با پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی آغاز و با سخنرانی جعفر مروارید مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، سعید شیبانی معاون استاندار و فرماندار نیشابور و برخی از استادان و عطار شناسان ادامه خواهد یافت و علاوه بر آن بعضی برنامه های فرهنگی و هنری نیز اجرا خواهد شد.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین از برگزاری ویژه برنامه فرهنگی-هنری «شبی با عطار» در شامگاه ۲۵ فروردین ماه در «سالن توانیر» با حضور هنرمندان و چهره های فرهنگی مطرح ملی و محلی خبر داد و از مردم هنردوست نیشابور برای حضور در این برنامه دعوت کرد.

گفتنی است مسابقات استانی «تا سیمرغ» به همت آموزش و پرورش، همایش علمی-پژوهشی به کوشش دانشگاه آزاد نیشابور، صبحگاه ویژه دانش آموزان و نواخته شدن زنگ بزرگداشت عطار در دبیرستان عطار، گلباران آرامگاه عطار از دیگر برنامه های امسال روز ملی عطار خواهد بود.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد، اجرای نمایش خیابانی «مسیر سیمرغ» به کارگردانی محسن مسعودی ‌فر به مدت ۴روز در سطح شهر  از جمله برنامه های عمومی است که در این روز اجرا خواهد شد.

برای بزرگداشت روز ملی عطار، اداره کل فرهنگ و ارشاد استان، انجمن آثار و مفاخر فرهنگی استان، فرمانداری نیشابور، شورای اسلامی شهر و شهرداری، دانشگاه های آزاد و دولتی نیشابور، آموزش و پرورش و دیگر اعضای ستاد بزرگداشت مشارکت و همکاری داشته اند.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.