از فرشتگان تا کاسپین ; خواب پریشان ۶۰۰۰  خانواده نیشابوری

 

گر چه سرمایه‌گذاری در موسسه‌های غیرمجاز با ریسک بالایی همراه بوده و البته بانک مرکزی هم بارها هشدار داده که سپرده‌گذاران از حرکت به این سمت خودداری کنند، اما شاید کمتر کسی تصور می‌کرد موسسه‌ای که مجوز بانک مرکزی را هم دریافت کرده، در نهایت به سرنوشت غیرمجازها دچار شده و سپرده‌گذاران خود را درگیر حاشیه کند.

کاسپین، موسسه ای است که این روزها با وجود دریافت مجوز از بانک مرکزی، با مشکلاتی مواجه شده است که پیش از آن فرشتگان و دیگر موسسات مالی و اعتباری با آن روبه رو شده اند. هجوم سپرده گذاران به موسسه اعتباری کاسپین مشکلاتی را چند هفته ای است برای این موسسه و بانک مرکزی بوجود آورده است.

به گزارش ایسنا، اسفند ۱۳۹۴ زمانی بود که سرانجام بعد از مدت‌ها گمانه‌زنی، برگزاری جلسات متعدد در شورای پول و اعتبار  و بحث برای ساماندهی مجموعه‌ای از تعاونی‌های غیرمجاز، مجوزی برای موسسه‌ای تحت عنوان کاسپین صادر شد و هشت تعاونی در آن گرد هم آمدند.

تعاونی‌های «فرشتگان»، «الزهرا»،  «دامداران و کشاورزان کرمانشاه»، «عام کشاورزان مازندران»، «حسنات»، «پیوند»، «بدر توس» و «امید جلین» تعاونی‌هایی بودند که قرار شد با مجموعه کاسپین ترکیب شوند. در نهایت با سرمایه نزدیک به ۳۰۰ میلیارد تومان در آخرین روزهای سال گذشته فعالیت کاسپین به طور رسمی در شبکه بانکی آغاز شد.

در شرایطی که در زمان صدور مجوز برای کاسپین توضیح یا اطلاع‌رسانی کاملی درباره نحوه صدور مجوز برای این موسسه و چگونگی دارایی‌ها و بدهی آن ارائه نشد، اما اوضاع تا جایی پیش رفت که چندی پیش با برخی اعلان‌ها از سوی مراجع قضایی، ماجرای کاسپین روی دیگری از خود را نشان داد؛ به طوری که با اعلام بدهی حدود ۴۰۰۰ میلیارد تومانی تعاونی فرشتگان به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های کاسپین که از سوی دادستان تهران منعکس شد، سپرده‌گذاران مجموعه کاسپین برای دریافت سپرده‌های خود به سمت موسسه هجوم بردند.

مشکل کاسپین چیست؟

اما موضوع قابل بحث اینجاست که چرا موسسه ای با وجود دریافت مجوز از بانک مرکزی باید دچار چنین شرایطی شود و بانک مرکزی چگونه و چرا به این موسسه مجوز فعالیت داده است.

باتوجه به مواضع بانک مرکزی ، شرط ارائه مجوز به کاسپین ، انحلال زیرمجموعه های آن از طریق موسسه بوده است. به عبارتی مدیرعامل و اعضای هیات مدیره آن موظف شدند تا در راستای وظایف خود با طی مراحل حسابرسی، کارشناسی و ارزیابی لازم برای تعیین ارزش و انتقال دارایی‌ها و بدهی‌ها و همچنین برآورد میزان مازاد یا کسری هر یک از تعاونی‌های منحل شده، اقدام کنند .

اما با این وجود فرآیند ساماندهی تعاونی‌ها با کندی مواجه شده و تا آنجا که باتوجه به نگرانی ایجادشده، سپرده گذاران این مجموعه پس از گذشت بیش از ۶ ماه از دریافت نکردن سود سپرده های خود، پیگیر ماجرا شده و در شهرهای مختلف  در مقابل این موسسات دست به اعتصاب و مطالبه حق خود نمودند.

نیشابور نیز ازین قاعده مستثنا نبوده و سپرده گذاران کاسپین دراین شهر نیز حدود ۱۰ روز است که با تجمع در مقابل شعبه های این موسسه خواستار احقاق حقوق خودشده اند.

صبح روز پنج شنبه ، پنجم خرداد ماه ، جمعی از سپرده گذاران کاسپین مقابل دفتر نمایندگان نیشابور تجمع کرده و خواستار گفتگو با نمایندگان شدند.

صدای اعتراضی که از طریق تلفن همراه به گوش نماینده نیشابور رسید، نشان از نگرانی بسیار مردم داشت.

حمید گرمابی ، نماینده نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی نیز جهت گفتگو با این جمع، صبح روز جمعه ساعت ۷:۳۰ صبح در محل دفتر خود با مردم دیدار و با نماینده آنها به گفت و گو دراین باره نشست.

در پی اعلام این موضوع که مردم نیشابور باید مطالبات خود را از مرکز استان پیگیری کنند، به گفته گرمابی چندین مکاتبه دراین باره صورت گرفت و با مذاکرات انجام شده با ولی ا… سیف، رئیس بانک مرکزی قرار بر این شد که خط اعتباری جدا و مستقل از مشهد جهت پیگیری امور در نیشابور ایجاد شود و  یکی شعب از موسسه کاسپین در نیشابور جهت پاسخگویی به مردم باز گردد.

توافق مشتریان نیشابوری کاسپین در دفتر نماینده مجلس

همچنین در جلسه گفت و گوی گرمابی  با نماینده سپرده گذاران کاسپین در نیشابور ، نامه ای مکتوب شد که تمام معترضین در آن روز آن را به امضا رساندند. در این نامه توافق شد که طبق قرار موسسه کاسپین با سپرده گذاران ، سود سپرده ها تا پایان سال ۹۵  به میزان توافق شده با سپرده گذاران به آنها پرداخت گردیده و از ابتدای سال ۹۶ ، سود با توجه به نرخی که بانک مرکزی اعلام می کند پرداخت گردد.

همچنین مردم اجازه دهند سپرده های بلند مدت خود طبق توافق تا تاریخ مقرر در موسسه باقی بماند و ازین بابت نیز آسوده خاطر باشند که بعد از اتمام تاریخ مقرر می توانند سپرده خود را از موسسه دریافت کنند. این نامه توسط نماینده نیشابور به رئیس بانک مرکزی تحویل داده شود.

اما علی رغم این توافق، باتوجه به وجود شایعاتی دراین باره و افزایش نگرانی مردم نسبت به دریافت سود و اصل سپرده خود، این جمع  روز دو شنبه نهم خرداد، در گرمای هوا ‌و با وجود روزه بودن بسیاری ازآنان، بار دیگر مردم در مقابل فرمانداری نیشابور تجمع کردند و با سر دادن شعار علیه بی عدالتی و قانون شکنی ‌و تاکید بر کوتاه نیامدن از گرفتن حق خود، خواستار گفت و گو با فرماندار شهرستان شدند‌.

پاسخ های فرماندار به معترضان

پس از رایزنی ها توسط نماینده این جمع با مسئولین مربوطه، فرماندار به جمع مردم آمد و بیان کرد: من متاسفم که شما عزیزان در گرما با زبان روزه برای مطالبات خود که حق قانونی و شرعی شماست به زحمت افتاده اید. من و همکاران م متوجه نگرانی شما هستیم.کاری که از ما برآمده این است که موضوع را به طور جدی پیگیری کرده و منعکس کنیم. درخواست های شما مخصوصا در رابطه با سودی که این چند ماه اخیر پرداخت نگردیده را به استانداری اعلام و با تایید استاندار به تهران اعلام کرده ایم. پاسخی که دریافت شده این است که مبالغ سپرده های ۱۰ میلیون تومانی تا نیمه این ماه و مبالغ ۲۰ میلیون تومان هم تا آخر این ماه پرداخت گردد.

اما مشکل این است که شما از این موضوع رضایت ندارید اما این کار تنها ازطریق یک ارگان قابل پیگیری نیست. مراجع قضایی، بانک مرکزی، صاحبان این موسسه کاسپین همه با هم در انجام این امر دخیل هستند. متاسفانه آن پاسخی که مد نظر شماست هنوز دریافت نگردیده است.

امروز صدای فریاد اعتراض  شمارا ضبط کرده و به استانداری ارسال کردیم.

در این میان یکی از مردم با بیان این که در دیگر شهرها استاندار و‌ فرماندار  صحبت ها و درخواست های مردم را پیگیری کرده اند، گفت: چرا این کار در نیشابور انجام نشده است؟

شیبانی گفت: تمام مکاتبات ما با استانداری و تهران موجود است، اما موسسه ای که متولی فرشتگان است باید این مبلغ پول را بپذیرد وپرداخت کند. موجودی فرشتگان پاسخگوی این مبلغ نیست، باید محاسبات انجام شود و سرمایه جمع بندی گردد تا بتوان مبالغ سپرده گذاران را پرداخت کرد.

سپس شیبانی نامه های مکاتبه شده با استانداری  دراین رابطه را به رویت مردم رساند و مردم را دعوت به تأمل کرد تا موضوع مسیر خود را طی کند و به نتیجه برسد .

و اما صدای اعتراض به اینجا ختم نشد و مردم دراین بین سوالاتی را مطرح کردند که از جمله آنها این بود : چرا در برخی رسانه گفته می شود که مردم مطالبات خود را دریافت کرده اند؟ چرا دروغ می گویند و صدای مارا به گوش مسئولین مربوطه نمی رسانند؟

چرا صداسیما در پوشش دادن این اخبار مهم و رساندن صدای مردم به گوش مسئولین کوتاهی می کند؟ مگر ما همان مردمی نبودیم که زمان انتخابات با توجه به فرمایش  رهبری، پای صندوق های رأی آمدیم ، چرا اکنون مارا فراموش کرده اند؟

اگر موسسه فرشتگان منحل شده است چگونه اجازه فعالیت داشته است؟ ما با نام کاسپین حساب باز کردیم اما اکنون سپرده های ما بنام فرشتگان ثبت شده است.

چگونه می شود برای  یک شغل کوچک در منزل باید تابلو داشته باشیم و مالیات بدهیم ، اکنون برخی ادعا می کنند این  موسسه مجوز نداشته و بدون مجوز فعالیت می کرده است؟

پس از شنیدن سخنان مردم ، فرماندار آنها را به آرامش دعوت کرد و گفت : تصمیم گیری در اختیار ما نیست ، اما وظیفه ماست که امور را پیگیری کنیم و من خوشبین ام که حتما پاسخی دریافت خواهد شد.

تذکر نماینده نیشابور در صحن مجلس

پس از پیگیری های انجام شده و باتوجه به اهمیت موضوع، حمید گرمابی در روز چهارشنبه یازدهم خرداد، در قسمت دوم از نطق پیش از دستور در صحن علنی مجلس گفت: وضعیت مؤسسات مالی ورشکسته علویه و کاسپین و امثالهم که مشکلات عدیده‌ای برای مردم بوجود آورده است، تبدیل به معضلی خارج از ظرفیت شهرستان و حتی کشور گردیده و مسئولان مربوطه (بانک مرکزی و وزارت امور اقتصادی و دارایی) باید هرچه سریع تر نسبت به رفع نگرانی مردم اقدام مؤثر و کاملی بنمایند. مردمی که به سیستم مالی کشور اطمینان کرده‌اند و همگام با مریضی اقتصاد کشور در گذشته، اندوخته خود را که در بعضی موارد با مصیبت و حتی فروش دارایی‌های ضروری زندگی خود فراهم کرده‌اند، در این مؤسسات سپرده‌گذاری کرده‌اند تا با توجه به مشکل عدم اشتغال، به امید درآمدی که از این طریق کسب می‌شود ، زندگی خانواده ای را تأمین کنند. پس سعی بلیغ کنید تا مردم متضرر نشوند و مطابق قراردادقانونی که با این موسسات دارند عمل شود.

جمعیت درگیر در مساله کاسپین

بررسی های  خیام نامه از عضویت حدود ۶۰۰۰  نفر در این موسسه سپرده گذاری کرده اند، به عبارتی حدود ۶۰۰۰ خانوار از جمعیت نیشابور درگیر این مساله اند. برآورد می شود که نیشابوری هایی که در موسسه فرشتگان، از موسسات ادغام شده در کاسپین، سرمایه گذاری کرده اند، بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان وجه به این موسسه پرداخته اند.

کاسپین ۸ موسسه را در زیر مجموعه خود دارد، علی رغم  سهم حدود ۵۷٪ موسسه فرشتگان که دربین این ۸ موسسه بزرگترین و سرمایه دارترین آنهاست ، دیگر موسسات این مجموعه مشکلات خود را زودتر حل کرده اند و اما مردم در بسیاری از شهرها با تجمع باعث بسته شدن ۷ موسسه دیگر شدند چراکه معتقدند تمام موسسات زیر مجموعه کاسپین هستند و باید حقوق همه به یک اندازه بررسی و مورد توجه قرار گیرد‌.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.